Queensland (Brisbane Zone) Champions
Back to champions index Back to champions index
Challenge Cup / Premiership Cup Finals
Year Winners Losing Finalists Score Premiers Runners Up
1884 Rangers St Andrews 1:0 playoff decided title
1885
1886
1887
1888
1889
1890
1891
1892
1893 Rosebanks Normans 4:4 aet   2:0 Rosebanks
1894 Normans Dinmore Bush Rats 3:1 playoff decided title
1895 Dinmore Bush Rats Normans 3:2 playoff decided title
1896 Ipswich Rovers Normans 5:2 playoff decided title
1897 Rosebank Ipswich Rovers
1898 Dinmore Bush Rats Ipswich Rovers
1899 Dinmore Bush Rats
1900 Dinmore Bush Rats Blackstone Rovers 2:2  3:2 playoff decided title
1901 Dinmore Bush Rats Rangers
1902 Dinmore Bush Rats Rangers 2:0 playoff decided title
1903 Dinmore Bush Rats
1904 Blackstone Rovers Dinmore Bush Rats
1905 Wellingtons Eskgroves 1:0 playoff decided title
1906 Wellingtons Milton 4:1 playoff decided title
1907 Dinmore Bush Rats
1908 Dinmore Bush Rats Rangers 3:1 playoff decided title
1909 Wellingtons Eskgroves
1910 Dinmore Bush Rats Eskgroves
1911 Bulimba Rangers Wellingtons
1912 Blackstone Rovers Bulimba Rangers
1913 Bulimba Rangers Wellingtons
1914 Toowong Caledonians
1915 Corinthians
1916 No competition
1917 No competition
1918 No competition
1919 Pineapple Rovers Merthyr Thistles
1920 No finals Series Corinthians Thistle
1921 Dinmore Bush Rats Bundamba Rangers Thistle
1922 Bundamba Rangers Thistle Blackstone Rovers
1923 Thistle Bundamba Rangers 5:1 Dinmore Bush Rats Thistle Bundamba Rangers
1924 No finals Series Pineapple Rovers Bundamba Rangers Dinmore Bush Rats
1925 Pineapple Rovers Thistle 5:2 Pineapple Rovers Shafston Rovers Dinmore Wanderers
1926 No finals Series Blackstone Rovers Thistle Bundamba Rangers
1927 No finals Series Bundamba Rangers Shafston Rovers Dinmore Bush Rats
1928 No finals Series Bundamba Rangers Latrobe Dinmore Bush Rats
1929 Latrobe Won on default as other teams withdrew  Latrobe Bundamba Rangers St. Helens 
1930 Latrobe Pineapple Rovers 1:0 Latrobe Pineapple Rovers YMCA
1931 Latrobe YMCA 1:1  4:0 Latrobe Norman Park YMCA
1932 No finals Series Latrobe YMCA Pineapple Rovers
1933 Latrobe Toowong 4:1 Latrobe YMCA Pineapple Rovers
1934 No finals Series YMCA Shafston Rovers Latrobe
1935 No finals Series Latrobe Shafston Rovers YMCA
1936 No finals Series YMCA Latrobe Shafston Rovers
1937 No finals Series Bundamba Rangers Booval Stars YMCA
1938 No finals Series Bundamba Rangers St. Helens  4:1 playoff decided title
1939 No finals Series Bundamba Rangers YMCA Booval Stars
1940 No finals Series Corinthians YMCA Blackstone Rovers
1941 No finals Series Blackstone Rovers St. Helens Bundamba Rangers
1942 No competition due to WW2 No competition due to WW2
1943 No competition due to WW2 No competition due to WW2
1944 No finals Series St. Helens
1945 No finals Series St. Helens Eastern Suburbs Corinthians
1946 No finals Series YMCA Blackstone Rovers St. Helens
1947 No finals Series St. Helens YMCA Corinthians
1948 No finals Series St. Helens Corinthians 4:0 playoff decided title
1949 No finals Series Corinthians St. Helens 3:2 playoff decided title
1950 No finals Series Dinmore Bush Rats Thistle Bundamba Rangers
1951 No finals Series Eastern Suburbs Blackstone Rovers Caledonians
1952 No finals Series Corinthians Bundamba Rangers Caledonians
1953 No finals Series Blackstone Rovers Thistle Caledonians
1954 No finals Series Dinmore Bush Rats St. Helens Thistle
1955 No finals Series Bundamba Rangers St. Helens Easts United
1956 No finals Series St. Helens Bundamba Rangers Easts United
1957 No finals Series Bundamba Rangers St. Helens Easts United
1958 No finals Series Oxley United St. Helens Hellenic
Became Brisbane Division One with a Finals Series
Year Grand Final Winners Losing Finalists Score Premiers Runners Up Third
1959 Annerley Hellenic 5:4 Annerley Oxley United Hellenic
1960 Hellenic Azzurri 5:1 Hellenic Annerley Azzurri
1961 Azzurri Hellenic 2:0 Hellenic Azzurri St Helens
1962 Merton Rovers Hellenic 2:0 Hellenic Azzurri Oxley United
1963 Hellenic Azzurri 1:0 Hellenic Azzurri Latrobe
1964 Merton Rovers Latrobe 1:0 Latrobe Merton Rovers Gtange Thistle
1965 Latrobe Coalstars 4:1 Hellenic Latrobe Coalstars
1966 Latrobe-Western Suburbs Hellenic 2:1 Latrobe-Western Suburbs Merton Rovers Hellenic
1967 Hollandia-Inala Hellenic 2:2   5:0 Latrobe-Western Suburbs Hellenic Hollandia-Inala
1968 Merton Rovers Hollandia-Inala 1:1   4:2 Hollandia-Inala Azzurri Merton Rovers
1969 Hollandia-Inala Azzurri 3:0 Hellenic Hollandia-Inala Azzurri
1970 Azzurri Merton East 3:0 Azzurri Merton East Hellenic
1971 Azzurri Merton East 2:1 Azzurri Merton East Bardon Latrobe
1972 Merton East Hellenic 1:0 Hellenic Merton East Hollandia-Inala
1973 Brisbane City St George-Souths 1:1  3:1   Lions St George-Souths Merton-East
1974 Brisbane City Lions 2:0 Lions Brisbane City St George-Souths
1975 Brisbane City Lions 3:0 Lions
1976 Brisbane City Lions 3:1 Brisbane City Lions Merton-East
1977 Redlands United Southside Eagles 5:1 St George-Souths Southside Eagles Annerley
1978 Southside Eagles Mount Gravatt 3:0 Southside Eagles St George-Souths Ipswich United
Became South East Queensland League (Top teams played in State League)  
1979
1980 Lions Lions Coalstars Grange Thistle
1981 Lions Lions Brisbane City Mount Gravatt
1982 St Helens United St Helens United Rochedale Rovers Valley Trident
Became Brisbane Premier League  
Year Grand Final Winners Losing Finalists Score Premiers Runners Up Third
1983 Olympic United Brisbane Lions 3:2 Mount Gravatt Olympic United Ipswich United
1984 Ipswich United Mount Gravatt 2:0 Mount Gravatt Ipswich United Grange Thistle
1985 Ipswich United Brisbane Lions 1:0 Ipswich United Brisbane Lions North Star
1986 Coalstars North Star 2:1 North Star Coalstars Mount Gravatt
1987 Brisbane Lions Brisbane City 2:1 Brisbane Lions Brisbane City North Star
1988 North Star Brisbane City Brisbane City North Star Coalstars
1989 Eastern Suburbs North Star Brisbane Lions Brisbane City
1990 Brisbane City Brisbane Lions Brisbane City North Star
1991 Brisbane Lions Brisbane Lions
1992 North Star North Star Rochedale Rovers Brisbane Croatia SC
1993 Rochedale Rovers Taringa Rovers Taringa Rovers Rochedale Rovers Brisbane Lions
1994 North Star Taringa Rovers ?:?  2:1 North Star Brisbane Lions Taringa Rovers
1995 Rochedale Rovers Brisbane City 2:1 Brisbane City Rochedale Rovers Taringa Rovers
1996 Brisbane Lions Brisbane City 2:0 Brisbane Lions Rochedale Rovers Brisbane City
1997 Brisbane City Taringa Rovers 2:0 Brisbane City Bundaberg Wolves Taringa Rovers
1998 Brisbane Lions Rochedale Rovers 1:0 Brisbane City Rochedale Rovers Brisbane Lions
1999 Brisbane City Gold Coast City 1:0 Rochedale Rovers Gold Coast City Brisbane Lions
2000 No Finals Series due to Olympics Brisbane City Brisbane Lions Rochedale Rovers
2001 Brisbane City Wynnum District 0:0 ?:? Pens Wynnum District Brisbane City Brisbane Lions
2002 Queensland Lions Taringa Rovers 2:0 Queensland Lions Gold Coast City Brisbane City
2003 Queensland Lions Pine Rivers United 1:0 Queensland Lions Brisbane City Pine Rivers United
2004 Queensland Lions Pine Rivers United 4:2 Queensland Lions Pine Rivers United Rochedale Rovers
2005 Pine Rivers United Palm Beach Sharks 0:0 ?:? Pens Palm Beach Sharks Rochedale Rovers Pine Rivers United
2006 Brisbane Strikers Rochedale Rovers 3:0 Brisbane Strikers Rochedale Rovers Palm Beach Sharks
2007 Rochedale Rovers Brisbane Strikers 5:4 Rochedale Rovers Brisbane Strikers Palm Beach Sharks
2008 Brisbane City Peninsula Power 3:2 Rochedale Rovers Peninsula Power Brisbane Strikers
2009 Brisbane Wolves Capalaba 2:1 Peninsula Power Rochedale Rovers Brisbane Wolves
2010 Brisbane Wolves Rochedale Rovers 1:0 Rochedale Rovers Brisbane Wolves Capalaba
2011 Rochedale Rovers Wolves FC 3:1 Wolves FC Rochedale Rovers Olympic FC
2012 Wolves FC Rochedale Rovers 3:1 Redlands United Wolves FC Peninsula Power
2013 Peninsula Power Lions FC 5:1 Lions FC Wolves FC Peninsula Power
2014 Peninsula Power Wolves FC 5:0 Wolves FC Peninsula Power Lions FC
Back to champions index Back to champions index