Western                Australia                Champions
Back to champions index
Western Australian Soccer Football Association (WASFA)
Western Australia Division One Champions
Year Champions Runners Up Third Placed
1896 Fremantle Wanderers Civil Service Perth BAFC
1897 Fremantle Wanderers Civil Service Cottesloe
1898 Civil Service Fremantle Wanderers Perth FC
1899 Perth FC Fremantle Wanderers Civil Service
1900 Fremantle Wanderers Casuals Civil Service
1901 Fremantle Wanderers Civil Service Corinthian
1902 Perth FC Civil Service Corinthian
1903 Fremantle Olympic Perth FC
1904 Corinthian Perth FC Civil Service
1905 Perth FC Civil Service Ex-Students
1906 Rangers Fremantle Rovers Perth FC
1907 Perth Rangers Fremantle Rovers Perth FC
1908 City United Perth FC Claremont
1909 Training College Claremont City United
1910 Claremont City United Rangers
1911 Rangers Austral Claremont
1912 Claremont Fremantle City United
1913 City United Austral Claremont
1914 Thistle Training College Claremont
1915 Thistle Claremont Perth FC
1916 No Competition
1917 No Competition
1918 No Competition
1919 Claremont Perth City United Thistle
1920 Perth City United Claremont Thistle
1921 Thistle Claremont Perth City United
1922 Perth City United Northern Casuals Claremont
1923 Claremont Thistle Northern Casuals
1924 Perth City Northern Casuals Claremont
1925 Thistle Claremont Northern Casuals
1926 Fremantle Caledonian Northern Casuals Victoria Park
1927 Fremantle Caledonian Perth City Victoria Park
1928 Victoria Park Claremont-Cottesloe Caledonian
1929 Victoria Park Caledonian Thistle
1930 Northern Casuals Caledonian Victoria Park
1931 Victoria Park Thistle Northern Casuals
1932 Northern Casuals Victoria Park Caledonian
1933 Caledonian Victoria Park Northern Casuals
1934 Victoria Park Caledonian Thistle
1935 Victoria Park Caledonian Thistle
1936 Victoria Park Caledonian Northern Casuals
1937 Victoria Park Caledonian Fremantle
1938 Victoria Park Caledonian Fremantle City
1939 Victoria Park Caledonian East Claremont
1940 East Claremont Caledonian Victoria Park
1941 Caledonian East Claremont Swan Valley
1942 No Competition
1943 No Competition
1944 No Competition
1945 No Competition Score
1946 Caledonian Maccabeans 0:0  3:2 Queens Park
1947 Swan Athletic Swan Valley South Perth East Division
1947 Caledonian North Perth Spearwood Rovers West Division
1947 Caledonian Swan Athletic  3:0 Championship Final
1948 South Perth Swan Valley Swan Athletic East Division
1948 North Perth Caledonian Maccabeans West Division
1948 North Perth South Perth 1:0 Championship Final
1949 Caledonian Balmoral Swan Athletic
1950 Perth City South Perth North Perth
1951 South Perth North Perth Victoria Park
1952 North Perth Azzurri South Perth
1953 Azzurri North Perth Swan Athletic
1954 Perth City Azzurri Swan Athletic
1955 North Perth Perth City Swan Athletic
1956 North Perth Azzurri Swan Valley
1957 Swan Athletic South Perth Perth City
1958 East Fremantle Tricolore Azzurri Swan Valley
1959 Azzurri Olympic East Fremantle Tricolore
1960 North Perth-Osborne Olympic Azzurri
1961 Swan Valley Julia Spearwood Rovers
1962 Perth City-Inglewood Caledonian Medina
Western Australian Soccer Federation (WASF) became Soccer West Coast
 Division One
Year Champions Runners Up Third Placed
1960 Azzurri Windmills Swan Athletic
1961 Windmills East Fremantle Tricolore Athena
1962 Azzurri East Fremantle Tricolore North Perth
1963 East Fremantle Tricolore North Perth Floreat Athena
1964 East Fremantle Tricolore North Perth Swan Valley
1965 East Fremantle Tricolore Azzurri Swan Athletic
1966 Cracovia Azzurri East Fremantle Tricolore
1967 Azzurri Cracovia East Fremantle Tricolore
1968 Azzurri Kiev Cracovia
1969 Azzurri East Fremantle Tricolore Cracovia
1970 East Fremantle Tricolore Azzurri Cracovia
1971 Azzurri Bayswater United East Fremantle Tricolore
1972 East Fremantle Tricolore Bayswater United Azzurri
1973 Windmills Ascot Azzurri
1974 Ascot Azzurri Windmills
1975 Azzurri East Fremantle Tricolore Floreat Athena
1976 Azzurri Windmills Floreat Athena
1977 Floreat Athena Inglewood Kiev Spearwood Dalmatinac
1978 Olympic Kingsway Spearwood Dalmatinac Floreat Athena
 Division One becomes State League
Year Champions Runners Up Third Placed
1979 Spearwood Dalmatinac Olympic Kingsway Perth Azzurri
1980 Olympic Kingsway Spearwood Dalmatinac Perth Azzurri
1981 Perth Azzurri Forrestfield United Olympic Kingsway
1982 Spearwood Dalmatinac East Fremantle Tricolore Inglewood Kiev
1983 West Perth Macedonia Spearwood Dalmatinac Inglewood Kiev
1984 West Perth Macedonia Spearwood Dalmatinac Floreat Athena
1985 West Perth Macedonia Spearwood Dalmatinac Bayswater Inter
1986 Spearwood Dalmatinac Stirling Macedonia Floreat Athena
1987 Stirling Macedonia Perth Azzurri Floreat Athena
State League becomes Super League
Year Champions Runners Up Third Placed
1988 Floreat Athena North Perth Croatia Stirling Macedonia
Championship Deciders - Top Four
Year Champions Runners Up Score Premiers Runners Up Third Placed
1989 Perth Italia Floreat Athena 1:0 Floreat Athena Perth Italia Sorrento
1990 Perth Italia Stirling Macedonia 4:2 Floreat Athena Perth Italia Stirling Macedonia
1991 Perth Italia Floreat Athena 1:0 Floreat Athena Stirling Macedonia Kingsway Olympic
Super League becomes Division One
Year Champions Runners Up Third Placed
1992 Perth Italia Stirling Macedonia Spearwood Dalmatinac
1993 Perth Italia Floreat Athena Stirling Macedonia
1994 Stirling Macedonia Inglewood Kiev Floreat Athena
1995 Stirling Macedonia Inglewood Falcons Spearwood Dalmatinac
Division One becomes Premier League
Year Champions Runners Up Third Placed
1996 Inglewood Falcons Stirling Macedonia Bayswater City Panthers
1997 Floreat Athena Fremantle City Sorrento
1998 Western Knights Fremantle City Joondalup City
1999 ECU Joondalup Sorrento Fremantle City
2000 Fremantle City Western Knights Perth SC
2001 Sorrento Perth SC Floreat Athena
2002 Perth SC Floreat Athena Western Knights
2003 Perth SC Cockburn City Western Knights
2004 Western Knights Cockburn City Sorrento
Soccer West Coast became Football West 
Year Champions Runners Up Third Placed
2005 Perth SC Sorrento Western Knights
2006 Sorrento Stirling Lions Cockburn City
2007 Floreat Athena Perth SC Stirling Lions
2008 Sorrento Floreat Athena Perth SC
Top Five Finals Series
Year Champions Runners Up Score Premiers Runners Up Third Placed
2009 Perth SC Western Knights 2:0 Western Knights Perth SC Floreat Athena
2010 Perth SC Western Knights 3:1 Western Knights Stirling Lions Perth SC
2011 Perth SC Sorrento 7:0 Balcatta Perth SC Inglewood United
2012 Sorrento Floreat Athena 4:3  aet Bayswater City Floreat Athena Sorrento
2013 Bayswater City Stirling Lions 2:1 Stirling Lions Bayswater City Sorrento
Premier League becomes National Premier League
Year Champions Runners Up Score Premiers Runners Up Third Placed
2014 Bayswater City Perth SC 1:0 Bayswater City Perth SC Balcatta
2015 Bayswater City No Finals Series Bayswater City Perth SC Floreat Athena
2016 Perth SC No Finals Series Perth SC Inglewood United ECU Joondalup
2017 Bayswater City No Finals Series Bayswater City Inglewood United Perth SC
2018 Perth SC No Finals Series Perth SC Perth Glory Cockburn City
Number of Semi Professional Championships (1960 onwards)
Current Name Previous Names
22 Perth SC Azzurri/Perth Italia
6 Stirling Lions Stirling Macedonia/West Perth Macedonia
5 East Fremantle Tricolore
4 Bayswater City
4 Floreat Athena
4 Sorrento
3 Cockburn City Spearwood Dalmatinac
2 Morley-Windmills Windmills
2 Olympic Kingsway
2 Western Knights
1 Cracovia
1 ECU Joondalup
1 Forrestfield United Ascot
1 Fremantle City
1 Inglewood United Inglewood Falcons
Back to champions index