New     South     Wales     Champions
Back to champions index Back to champions index
Badge Series
Year Grand Final Winners Losing Finalists
1885 Caledonians
1886 Caledonians
1887 Caledonians
1888 Caledonians
1889 Parkgrove
1890 Parkgrove
1891 Parkgrove
1892 Granville
Sydney Metropolitan 
Year Grand Final Winners Losing Finalists
1893 Pyrmont Rangers
1894 Pyrmont Rangers
1895 Balmain
1896 Balmain
1897 Balmain
1898 Balmain
1899 Balmain
1900 Pyrmont Volunteers
1901 Pyrmont Rangers
1902 Pyrmont Volunteers
1903 Pyrmont
1904 Granville
1905 Pyrmont
1906 Pyrmont
1907 Pyrmont
1908 Glebe
1909 Pyrmont
1910 Glebe
1911 Balmain
1912 Sydney
1913 Newtown
1914 Granville
1915 Granville
1916 Annandale
1917 Annandale
1918 Pyrmont
1919 Balmain Fernleigh
1920 Balmain Fernleigh
1921 Pyrmont
1922 Pyrmont
1923 Granville
1924 Granville
1925 Granville
1926 Balgowrie
1927 Gladesville-Ryde
1928 Balgowrie
NSW State Premiership
Year Grand Final Winners Score Losing Finalists Premiers Northern Division Premiers Southern Division
1928 Cessnock Gladesville-Ryde Cessnock
1929 Cessnock Kurri-Kurri
1930 Adamstown 2:1 Woonona
1931 Weston 4:2 Leichhardt-Annadale
1932 Wallsend 2:2   9:1 Concord
1933 Wallsend 6:0 St. George
1934 Adamstown 6:2 West Wallsend
1935 Adamstown 4:0 Metters
1936 Weston 1:1   2:0 Goodyear
1937 Goodyear 3:1 Wallsend
1938 Goodyear Metters
1939 Goodyear Wallsend
1940 Metters Wallsend
1941 Metters Wallsend
1942 Wallsend 7:2 Leichhardt-Annadale
1943 Corrimal Rangers Swansea-Belmont
1943 Wallsend 9:0 Leichhardt-Annadale
1944 Metters Wallsend
1945 Canterbury-Bankstown 3:0 Wallsend
1946 Leichhardt-Annadale 2:1 West Wallsend
1947 Lake Macquarie 4:2 Leichhardt-Annadale
1948 Adamstown 5:2 Leichhardt-Annadale
1949 Leichhardt-Annadale 5:1 Wallsend
1950 Leichhardt-Annadale 7:1 Granville
1951 Wallsend 8:0 Granville
Year Grand Final Winners Score Losing Finalists Premiers Northern Division Premiers Southern Division Premiership Final Result
1952 Granville 3:2 Wallsend Wallsend Granville
1953 Wallsend 2:1 Granville East Lakes Granville
1954 Cessnock 2:0 Auburn Cessnock Corrimal Rangers
1955 Corrimal Rangers 11:3 Cessnock Cessnock Corrimal Rangers 2:1
1956 Cessnock 2:0 Corrimal Rangers Cessnock Leichhardt-Annadale 4:2
Sydney Federation Division One (AKA State League)
Year Grand Final Winners Score Losing Finalists Premiers Runners-Up Third Placed
1957 Auburn 4:3 Canterbury Marrickville Canterbury Marrickville Auburn Bankstown
1958 Canterbury Marrickville 2:1 Auburn Corrimal United Canterbury Marrickville Auburn
1959 Prague 3:2 A.P.I.A. Leichhardt Prague A.P.I.A. Leichhardt Corrimal United
1960 Canterbury Marrickville 5:2 Prague Prague A.P.I.A. Leichhardt Canterbury-Marrickville
1961 Hakoah 4:1 Canterbury Marrickville Prague Canterbury Marrickville Hakoah
1962 Hakoah 4:2 Budapest Budapest Hakoah A.P.I.A. Leichhardt
1963 South Coast United 4:0 A.P.I.A. Leichhardt Prague A.P.I.A. Leichhardt South Coast United
1964 A.P.I.A. Leichhardt 7:2 St George-Budapest A.P.I.A. Leichhardt St George-Budapest South Coast United
1965 A.P.I.A. Leichhardt 2:0 St George-Budapest South Coast United St George-Budapest A.P.I.A. Leichhardt
1966 Hakoah Eastern Suburbs 2:1 A.P.I.A. Leichhardt A.P.I.A. Leichhardt Hakoah Eastern Suburbs St George-Budapest
1967 St George-Budapest 5:2 A.P.I.A. Leichhardt A.P.I.A. Leichhardt St George-Budapest South Sydney Croatia
1968 Hakoah Eastern Suburbs 4:2 Pan Hellenic Hakoah Eastern Suburbs Pan Hellenic A.P.I.A. Leichhardt
1969 A.P.I.A. Leichhardt 3:2 St George-Budapest South Coast United St George-Budapest Hakoah Eastern Suburbs
1970 Ryde 4:0 St George-Budapest Hakoah Eastern Suburbs St George-Budapest Ryde
1971 St George-Budapest 3:2 Western Suburbs Hakoah Eastern Suburbs St George-Budapest Western Suburbs
1972 Marconi Fairfield 1:0 St George-Budapest St George-Budapest Marconi Fairfield A.P.I.A. Leichhardt
1973 Marconi Fairfield 2:1 Hakoah Eastern Suburbs Hakoah Eastern Suburbs Marconi Fairfield St George-Budapest
1974 St George-Budapest 4:2 Hakoah Eastern Suburbs Hakoah Eastern Suburbs A.P.I.A. Leichhardt St George-Budapest
1975 St George-Budapest 1:0 A.P.I.A. Leichhardt A.P.I.A. Leichhardt St George-Budapest Pan Hellenic
1976 A.P.I.A. Leichhardt 1:0 St George-Budapest St George-Budapest A.P.I.A. Leichhardt Hakoah Eastern Suburbs
1977 Croatia Sydney 2:0 Auburn Croatia Sydney A.P.I.A. Leichhardt Auburn
1978 Sutherland Shire 1:1   2:1 Croatia Sydney Croatia Sydney Sutherland Shire Melita Eagles
Division One became State League
Year Grand Final Winners Score Losing Finalists Premiers Runners-Up Third Placed
1979 Inter Monaro 2:1 Sutherland Shire Croatia Sydney Inter Monaro Sutherland Shire
1980 Sydney Olympic 4:0 Melita Eagles Melita Eagles Sydney Olympic Auburn
1981 St George-Budapest 1:0 Croatia Sydney Croatia Sydney St George-Budapest Melita Eagles
1982 Croatia Sydney 2:1 Sutherland Shire Croatia Sydney Riverwood Blacktown City
State League becomes Division One
Year Grand Final Winners Score Losing Finalists Premiers Runners-Up Third Placed
1983 Croatia Sydney 1:1  0:0  4:3 pens Melita Eagles Melita Eagles Croatia Sydney Blacktown City
1984 Rockdale Ilinden 3:2 Inter Monaro Inter Monaro Rockdale Ilinden Manly Warringah
1985 Melita Eagles 4:0 Fairy Meadow Canterbury Marrickville Olympic Fairy Meadow Sutherland Sharks
1986 Sutherland Shire 2:1 Melita Eagles Melita Eagles Manly Warringah Rockdale Ilinden
1987 Wollongong City 2:1 Canberra City Wollongong City Canberra City Blacktown City
1988 Melita Eagles 0:0  7:6 pens Blacktown City Blacktown City Melita Eagles Uruguay Penrith
1989 Melita Eagles 2:0 Canberra Croatia Melita Eagles Canberra Croatia Wollongong Macedonia
1990 Wollongong Macedonia 2:0 Canberra Croatia Wollongong Macedonia Canberra Croatia Sutherland Sharks
1991 Blacktown City 3:0 Canberra Metro Sutherland Sharks Blacktown City Canberra Metro
Division One became Super League
Year Grand Final Winners Score Losing Finalists Premiers Runners-Up Third Placed
1992 Avala 2:0 Blacktown City Avala Manly Warringah Dolphins Blacktown City
1993 Bankstown City  1:0 Blacktown City Blacktown City Bankstown City  Canberra Deakin
1994 Bankstown City  3:1 Canterbury Marrickville Bankstown City  Canterbury Marrickville Manly Warringah Dolphins
1995 Manly Warringah Dolphins 1:0 Blacktown City Manly Warringah Dolphins Blacktown City Canterbury Marrickville
1996 Parramatta Eagles 1:1  5:3 pens Adamstown Rosebud Adamstown Rosebud (Stage 1) Parramatta Eagles (Stage 2)
1997 Parramatta Eagles 3:1 Bonnyrigg White Eagles Parramatta Eagles A.P.I.A. Leichhardt  Bonnyrigg White Eagles
1998 Blacktown City 1:0 Bonnyrigg White Eagles Bonnyrigg White Eagles Blacktown City Macarthur Rams
1999 Blacktown City 5:1 Parramatta Eagles Bonnyrigg White Eagles Blacktown City Macarthur Rams
2000 Blacktown City 2:1 Bonnyrigg White Eagles Blacktown City Bonnyrigg White Eagles A.P.I.A. Leichhardt 
Super League became Premier League
Year Grand Final Winners Score Losing Finalists Premiers Runners-Up Third Placed
2000-2001 Bonnyrigg White Eagles 3:1 Blacktown City Blacktown City Bonnyrigg White Eagles Parramatta Eagles
2001-2002 Parramatta Eagles 1:0 Blacktown City Parramatta Eagles Bonnyrigg White Eagles Blacktown City
2002-2003 A.P.I.A. Leichhardt  3:1 Blacktown City Blacktown City A.P.I.A. Leichhardt  Bonnyrigg White Eagles
2003-2004 Bankstown City  2:0 Belconnen Blue Devils Belconnen Blue Devils St George Saints Bankstown City 
2004-2005 Bankstown City  3:1 Bonnyrigg White Eagles Bankstown City  Bonnyrigg White Eagles Blacktown City
2006 Sydney United 4:0 Blacktown City Blacktown City Bankstown City  Marconi Stallions
2007 Blacktown City 3:1 Bankstown City  Blacktown City Bankstown City  Marconi Stallions
2008 Wollongong FC 4:2 Sutherland Sharks Sutherland Sharks Wollongong FC Sydney Olympic
2009 Sutherland Sharks 4:1 Marconi Stallions Sydney United Marconi Stallions Sutherland Sharks
2010 Blacktown City 1:0 Bonnyrigg White Eagles Bonnyrigg White Eagles Blacktown City Sydney United
2011 Sydney Olympic 2:0 Sydney United Sydney Olympic Sydney United Sutherland Sharks
2012 Marconi Stallions 2:0 Bonnyrigg White Eagles Bonnyrigg White Eagles Sydney Olympic Marconi Stallions
Premier League became National Premier League One
Year Grand Final Winners Score Losing Finalists Premiers Runners-Up Third Placed
2013 Bonnyrigg White Eagles 1:0 Rockdale City Suns Sydney United 58 Sutherland Sharks Bonnyrigg White Eagles
2014 Blacktown City 2:1   aet Sydney Olympic Bonnyrigg White Eagles Blacktown Spartans Blacktown City
Number of Grand Final wins since 1957. Previous clubs names in brackets Number of Premiership wins since 1957. Previous clubs names in brackets
7 Blacktown City 7 Blacktown City
6 Parramatta FC (Melita Eagles, Parramatta Eagles) 7 Sydney United 58 (Croatia Sydney)
5 A.P.I.A. Leichhardt  6 Bonnyrigg White Eagles (Avala0
5 St. George FC (St George-Budapest) 6 Parramatta FC (Melita Eagles, Parramatta Eagles)
4 Bankstown City  5 Hakoah Sydney City East (Hakoah,  Hakoah Eastern Suburbs)
4 Hakoah Sydney City East (Hakoah,  Hakoah Eastern Suburbs) 4 A.P.I.A. Leichhardt
4 Sydney United 58 (Croatia Sydney) 4 Prague
3 Bonnyrigg White Eagles (Avala0 3 St. George FC (Budapest, St George-Budapest)
3 Marconi Stallions (Marconi Fairfield) 2 Bankstown Berries (Canterbury Marrickville)
3 Sutherland Sharks (Sutherland Shire) 2 Bankstown City 
2 Bankstown Berries (Canterbury Marrickville) 2 South Coast United
2 South Coast Wolves (Wollongong City, Wollongong FC) 2 Sutherland Sharks (Sutherland Shire)
2 Sydney Olympic 1 Belconnen Blue Devils
1 Auburn 1 Corrimal United
1 Manly Warringah Dolphins 1 Manly Warringah Dolphins
1 Monaro Panthers (Inter Monaro) 1 Monaro Panthers (Inter Monaro)
1 Prague 1 South Coast Wolves (Wollongong City, Wollongong FC)
1 Rockdale City Suns (Rockdale Ilinden) 1 Sydney Olympic
1 Ryde 1 Wollongong United (Wollongong Macedonia)
1 South Coast United
1 Wollongong United (Wollongong Macedonia) Adamstown Rosebud and Parramatta Eagles won a stage each in 1996
Thus there was no premier winner as the two met in the Grand Final
Back to champions index Back to champions index