Return to League Index


Western Australia State League Division Two 2020

Fixtures and Results

First Stage

1. Round

  Saturday, 04/07/2020 15:00 Iluka Sports Complex   Joondalup City Balga 2:0 (0:0)  
  Saturday, 04/07/2020 15:00 Murdoch Uni Synthetic   Murdoch University Melville Curtin University 2:1 (0:1) Award 3:0
  Saturday, 04/07/2020 15:00 Grandis Park   Carramar Shamrock Rovers Dianella White Eagles 3:2 (2:2)  
  Saturday, 04/07/2020 15:00 Walter Padbury Reserve   Gosnells City Canning City 1:3 (0:0)  
  Saturday, 04/07/2020 15:00 Wotton Reserve   Morley-Windmills Kelmscott Roos 1:2 (1:1)  
  Saturday, 04/07/2020 19:00 Chichester Park   Kingsley Westside Wanneroo City 0:1 (0:0)  

2. Round

  Friday, 10/07/2020 20:30 Edinburgh Oval   Curtin University Morley-Windmills 0:2 (0:1) Award 0:3
  Saturday, 11/07/2020 15:00 Burrendah Reserve   Canning City Murdoch University Melville 1:0 (0:0)  
  Saturday, 11/07/2020 15:00 Frye Park   Kelmscott Roos Kingsley Westside 0:6 (0:2)  
  Saturday, 11/07/2020 15:00 Princess Road Reserve   Balga Gosnells City 0:3 (0:2)  
  Saturday, 11/07/2020 15:00 Wanneroo   Wanneroo City Carramar Shamrock Rovers 2:0 (1:0)  
  Saturday, 11/07/2020 15:00 Dianella Reserve   Dianella White Eagles Joondalup City 2:0 (0:0)  

3. Round

  Saturday, 18/07/2020 15:00 Dianella Reserve   Dianella White Eagles Wanneroo City 1:2 (1:1)  
  Saturday, 18/07/2020 15:00 Grandis Park   Carramar Shamrock Rovers Kelmscott Roos 4:1 (3:0)  
  Saturday, 18/07/2020 15:00 Murdoch Uni Synthetic   Murdoch University Melville Balga 2:2 (2:1)  
  Saturday, 18/07/2020 15:00 Walter Padbury Reserve   Gosnells City Joondalup City 1:3 (1:0)  
  Saturday, 18/07/2020 15:00 Wotton Reserve   Morley-Windmills Canning City 1:2 (1:0)  
  Saturday, 18/07/2020 17:00 Chichester Park   Kingsley Westside Curtin University 2:1 (0:0) Award 3:0

4. Round

  Saturday, 25/07/2020 15:00 Burrendah Reserve   Canning City Kingsley Westside 3:4 (3:3)  
  Saturday, 25/07/2020 15:00 Edinburgh Oval   Curtin University Carramar Shamrock Rovers 2:2 (1:1) Award 0:3
  Saturday, 25/07/2020 15:00 Frye Park   Kelmscott Roos Wanneroo City 1:7 (0:5)  
  Saturday, 25/07/2020 15:00 Iluka Sports Complex   Joondalup City Murdoch University Melville 5:1 (1:1)  
  Saturday, 25/07/2020 15:00 Princess Road Reserve   Balga Morley-Windmills 2:1 (0:1)  
  Saturday, 25/07/2020 18:00 Walter Padbury Reserve   Gosnells City Dianella White Eagles 2:3 (1:1)  

5. Round

  Saturday, 01/08/2020 15:00 Grandis Park   Carramar Shamrock Rovers Canning City 3:2 (1:1)  
  Saturday, 01/08/2020 15:00 Wanneroo   Wanneroo City Curtin University 5:0 (1:0)  
  Saturday, 01/08/2020 15:00 Wotton Reserve   Morley-Windmills Joondalup City 1:1 (0:1)  
  Saturday, 01/08/2020 15:00 Murdoch Uni Synthetic   Murdoch University Melville Gosnells City 4:3 (1:2)  
  Saturday, 01/08/2020 17:00 Chichester Park   Kingsley Westside Balga 3:0 (2:0)  
  Saturday, 01/08/2020 19:00 Dianella Reserve   Dianella White Eagles Kelmscott Roos 2:1 (0:1)  

6. Round

  Saturday, 08/08/2020 15:00 Burrendah Reserve   Canning City Wanneroo City 3:1 (0:1)  
  Saturday, 08/08/2020 15:00 Edinburgh Oval   Curtin University Kelmscott Roos 1:1 (0:0)  
  Saturday, 08/08/2020 15:00 Iluka Sports Complex   Joondalup City Kingsley Westside 1:1 (0:0)  
  Saturday, 08/08/2020 15:00 Murdoch Uni Synthetic   Murdoch University Melville Dianella White Eagles 2:1 (1:1)  
  Saturday, 08/08/2020 15:00 Princess Road Reserve   Balga Carramar Shamrock Rovers 1:2 (0:2)  
  Saturday, 08/08/2020 15:00 Walter Padbury Reserve   Gosnells City Morley-Windmills 4:2 (3:0)  

7. Round

  Tuesday, 11/08/2020 20:00 Wotton Reserve   Morley-Windmills Murdoch University Melville 1:2 (0:1)  
  Wednesday, 12/08/2020 19:15 Chichester Park   Kingsley Westside Gosnells City 1:3 (1:2)  
  Wednesday, 12/08/2020 19:30 Dianella Reserve   Dianella White Eagles Curtin University 5:1 (1:1)  
  Wednesday, 12/08/2020 19:30 Frye Park   Kelmscott Roos Canning City 2:1 (2:1)  
  Wednesday, 12/08/2020 19:30 Grandis Park   Carramar Shamrock Rovers Joondalup City 2:2 (1:1)  
  Wednesday, 12/08/2020 19:30 Wanneroo   Wanneroo City Balga 2:2 (2:1)  

8. Round

  Saturday, 15/08/2020 15:00 Edinburgh Oval   Curtin University Canning City 3:1 (1:1)  
  Saturday, 15/08/2020 15:00 Iluka Sports Complex   Joondalup City Wanneroo City 3:0 (0:0)  
  Saturday, 15/08/2020 15:00 Murdoch Uni Synthetic   Murdoch University Melville Kingsley Westside 6:0 (2:0)  
  Saturday, 15/08/2020 15:00 Princess Road Reserve   Balga Kelmscott Roos 3:1 (2:0)  
  Saturday, 15/08/2020 15:00 Walter Padbury Reserve   Gosnells City Carramar Shamrock Rovers 2:2 (2:1)  
  Saturday, 15/08/2020 15:00 Wotton Reserve   Morley-Windmills Dianella White Eagles 2:3 (1:1)  

9. Round

  Saturday, 22/08/2020 15:00 Burrendah Reserve   Canning City Dianella White Eagles 2:1 (1:0)  
  Saturday, 22/08/2020 15:00 Edinburgh Oval   Curtin University Balga 3:6 (3:3)  
  Saturday, 22/08/2020 15:00 Frye Park   Kelmscott Roos Joondalup City 2:2 (1:1)  
  Saturday, 22/08/2020 15:00 Grandis Park   Carramar Shamrock Rovers Murdoch University Melville 0:1 (0:0)  
  Saturday, 22/08/2020 15:00 Wanneroo   Wanneroo City Gosnells City 3:4 (2:2)  
  Saturday, 22/08/2020 17:00 Chichester Park   Kingsley Westside Morley-Windmills 1:1 (0:0)  

10. Round

  Saturday, 29/08/2020 15:00 Iluka Sports Complex   Joondalup City Curtin University 0:1 (0:0)  
  Saturday, 29/08/2020 15:00 Princess Road Reserve   Balga Canning City 0:0 (0:0)  
  Saturday, 29/08/2020 15:00 Walter Padbury Reserve   Gosnells City Kelmscott Roos 6:2 (3:2)  
  Saturday, 29/08/2020 15:00 Wotton Reserve   Morley-Windmills Carramar Shamrock Rovers 3:0 (2:0)  
  Saturday, 29/08/2020 17:00 Chichester Park   Kingsley Westside Dianella White Eagles 0:2 (0:0)  
  Saturday, 29/08/2020 19:00 Murdoch Uni Synthetic   Murdoch University Melville Wanneroo City 2:1 (1:0)  

11. Round

  Friday, 04/09/2020 19:45 Edinburgh Oval   Curtin University Gosnells City 1:1 (0:1)  
  Saturday, 05/09/2020 15:00 Burrendah Reserve   Canning City Joondalup City 2:3 (1:2)  
  Saturday, 05/09/2020 15:00 Frye Park   Kelmscott Roos Murdoch University Melville 0:1 (0:1)  
  Saturday, 05/09/2020 15:00 Grandis Park   Carramar Shamrock Rovers Kingsley Westside 1:0 (0:0)  
  Saturday, 05/09/2020 15:00 Wanneroo   Wanneroo City Morley-Windmills 2:3 (0:3)  
  Saturday, 05/09/2020 17:00 Dianella Reserve   Dianella White Eagles Balga 6:0 (2:0)  
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Murdoch University Melville 11 8 1 2 10 24 : 14 25 6 5 1 0 19 : 7 16 5 3 0 2 5 : 7 9
2. (2.) Dianella White Eagles 11 7 0 4 13 28 : 15 21 5 4 0 1 16 : 4 12 6 3 0 3 12 : 11 9
3. (3.) Carramar Shamrock Rovers 11 6 2 3 4 20 : 16 20 6 4 1 1 13 : 8 13 5 2 1 2 7 : 8 7
4. (5.) Joondalup City 11 5 4 2 9 22 : 13 19 5 3 1 1 11 : 3 10 6 2 3 1 11 : 10 9
5. (6.) Gosnells City 11 5 2 4 6 30 : 24 17 6 2 1 3 16 : 15 7 5 3 1 1 14 : 9 10
6. (4.) Wanneroo City 11 5 1 5 7 26 : 19 16 5 2 1 2 14 : 9 7 6 3 0 3 12 : 10 9
7. (7.) Canning City 11 5 1 5 1 20 : 19 16 5 3 0 2 11 : 9 9 6 2 1 3 9 : 10 7
8. (8.) Kingsley Westside 11 4 2 5 1 19 : 18 14 6 2 1 3 8 : 7 7 5 2 1 2 11 : 11 7
9. (9.) Balga 11 3 3 5 -9 16 : 25 12 5 2 1 2 6 : 7 7 6 1 2 3 10 : 18 5
10. (10.) Morley-Windmills 11 3 2 6 0 19 : 19 11 6 1 1 4 9 : 10 4 5 2 1 2 10 : 9 7
11. (11.) Kelmscott Roos 11 2 2 7 -21 13 : 34 8 5 1 1 3 5 : 17 4 6 1 1 4 8 : 17 4
12. (12.) Curtin University 11 2 2 7 -21 10 : 31 8 6 1 2 3 8 : 15 5 5 1 0 4 2 : 16 3

Second Stage

1. Round

  Saturday, 12/09/2020 15:00 Dianella Reserve   Dianella White Eagles Gosnells City 2:1 (1:0)  
  Saturday, 12/09/2020 15:00 Grandis Park   Carramar Shamrock Rovers Murdoch University Melville 1:0 (1:0)  
  Saturday, 12/09/2020 15:00 Iluka Sports Complex   Joondalup City Wanneroo City 0:3 (0:2)  
  Saturday, 12/09/2020 15:00 Burrendah Reserve   Canning City Kingsley Westside 2:2 (1:1)  
  Saturday, 12/09/2020 15:00 Princess Road Reserve   Balga Kelmscott Roos 0:3 (0:3)  
  Saturday, 12/09/2020 17:00 Edinburgh Oval   Curtin University Morley-Windmills 0:3 (0:2)  

2. Round

  Tuesday, 15/09/2020 20:00 Murdoch Uni Synthetic   Murdoch University Melville Dianella White Eagles 0:0 (0:0)  
  Tuesday, 15/09/2020 20:30 Edinburgh Oval   Curtin University Balga 0:0 (0:0)  
  Tuesday, 15/09/2020 20:30 Wotton Reserve   Morley-Windmills Canning City 0:1 (0:0)  
  Wednesday, 16/09/2020 19:00 Walter Padbury Reserve   Gosnells City Joondalup City 3:4 (2:3)  
  Wednesday, 16/09/2020 19:00 Wanneroo   Wanneroo City Carramar Shamrock Rovers 1:2 (1:1)  
  Wednesday, 16/09/2020 19:15 Chichester Park   Kingsley Westside Kelmscott Roos 4:4 (2:1)  

3. Round

  Saturday, 19/09/2020 15:00 Grandis Park   Carramar Shamrock Rovers Gosnells City 2:0 (1:0)  
  Saturday, 19/09/2020 15:00 Wanneroo   Wanneroo City Murdoch University Melville 7:2 (4:1)  
  Saturday, 19/09/2020 15:00 Burrendah Reserve   Canning City Balga 5:2 (3:1)  
  Saturday, 19/09/2020 15:00 Chichester Park   Kingsley Westside Morley-Windmills 2:4 (2:2)  
  Saturday, 19/09/2020 15:00 Frye Park   Kelmscott Roos Curtin University 3:2 (1:1)  
  Saturday, 19/09/2020 17:00 Dianella Reserve   Dianella White Eagles Joondalup City 0:0 (0:0)  

4. Round

  Saturday, 26/09/2020 15:00 Grandis Park   Carramar Shamrock Rovers Dianella White Eagles 4:1 (2:1)  
  Saturday, 26/09/2020 15:00 Murdoch Uni Synthetic   Murdoch University Melville Joondalup City 2:0 (0:0)  
  Saturday, 26/09/2020 15:00 Walter Padbury Reserve   Gosnells City Wanneroo City 3:3 (1:2)  
  Saturday, 26/09/2020 15:00 Burrendah Reserve   Canning City Curtin University 1:1 (1:1)  
  Saturday, 26/09/2020 15:00 Princess Road Reserve   Balga Kingsley Westside 1:3 (0:2)  
  Saturday, 26/09/2020 15:00 Wotton Reserve   Morley-Windmills Kelmscott Roos 1:0 (1:0)  

Upper Group

P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Carramar Shamrock Rovers 4 4 0 0 7 9 : 2 12 3 3 0 0 7 : 1 9 1 1 0 0 2 : 1 3
2. (2.) Wanneroo City 4 2 1 1 7 14 : 7 7 2 1 0 1 8 : 4 3 2 1 1 0 6 : 3 4
3. (3.) Dianella White Eagles 4 1 2 1 -2 3 : 5 5 2 1 1 0 2 : 1 4 2 0 1 1 1 : 4 1
4. (4.) Joondalup City 4 1 1 2 -4 4 : 8 4 1 0 0 1 0 : 3 0 3 1 1 1 4 : 5 4
5. (5.) Murdoch University Melville 4 1 1 2 -4 4 : 8 4 2 1 1 0 2 : 0 4 2 0 0 2 2 : 8 0
6. (6.) Gosnells City 4 0 1 3 -4 7 : 11 1 2 0 1 1 6 : 7 1 2 0 0 2 1 : 4 0

Lower Group

P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (3.) Morley-Windmills 4 3 0 1 5 8 : 3 9 2 1 0 1 1 : 1 3 2 2 0 0 7 : 2 6
2. (2.) Canning City 4 2 2 0 4 9 : 5 8 3 1 2 0 8 : 5 5 1 1 0 0 1 : 0 3
3. (1.) Kelmscott Roos 4 2 1 1 3 10 : 7 7 1 1 0 0 3 : 2 3 3 1 1 1 7 : 5 4
4. (4.) Kingsley Westside 4 1 2 1 0 11 : 11 5 2 0 1 1 6 : 8 1 2 1 1 0 5 : 3 4
5. (5.) Curtin University 4 0 2 2 -4 3 : 7 2 2 0 1 1 0 : 3 1 2 0 1 1 3 : 4 1
6. (6.) Balga 4 0 1 3 -8 3 : 11 1 2 0 0 2 1 : 6 0 2 0 1 1 2 : 5 1

5. Round

  Saturday, 03/10/2020 15:00 Iluka Sports Complex   Joondalup City Carramar Shamrock Rovers      
  Saturday, 03/10/2020 15:00 Murdoch Uni Synthetic   Murdoch University Melville Gosnells City      
  Saturday, 03/10/2020 15:00 Chichester Park   Kingsley Westside Curtin University      
  Saturday, 03/10/2020 15:00 Frye Park   Kelmscott Roos Canning City      
  Saturday, 03/10/2020 15:00 Princess Road Reserve   Balga Morley-Windmills      
  Saturday, 03/10/2020 17:00 Dianella Reserve   Dianella White Eagles Wanneroo City      
Return to League Index

Return to League Index