Return to League Index

Western Australia Amateur Division One 2020

Fixtures and Results

1. Round

  Sunday, 21/06/2020 13:00 Fraser Park Reserve   Emerald FC Gosnells City 4:5    
  Sunday, 21/06/2020 15:00 Bortolo Reserve   Peel United South Perth United 3:5    
  Sunday, 21/06/2020 15:00 Charles Riley Reserve   North Beach Perth Royals 2:2    
  Sunday, 21/06/2020 15:00 Ellenbrook Sports Hub   Ellenbrook United Stirling Panthers 2:3    
  Sunday, 21/06/2020 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa Southern Spirit 1:2    
  Sunday, 21/06/2020 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy Forrestfield United 3:3    

2. Round

  Sunday, 28/06/2020 15:00 1620 Capital Stadium   Forrestfield United Ellenbrook United 2:1    
  Sunday, 28/06/2020 15:00 Challenger Reserve   South Perth United North Beach 4:2    
  Sunday, 28/06/2020 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Port Kennedy 0:4    
  Sunday, 28/06/2020 15:00 Walter Padbury Reserve   Gosnells City Peel United 1:3    
  Sunday, 28/06/2020 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Emerald FC 3:1    
  Sunday, 28/06/2020 15:00 Yuluma Reserve   Stirling Panthers Belmont Villa 1:2    

3. Round

  Sunday, 05/07/2020 13:00 Fraser Park Reserve   Emerald FC Belmont Villa 3:0    
  Sunday, 05/07/2020 15:00 Bortolo Reserve   Peel United Southern Spirit 3:1    
  Sunday, 05/07/2020 15:00 Charles Riley Reserve   North Beach Gosnells City 2:1    
  Sunday, 05/07/2020 15:00 Ellenbrook Sports Hub   Ellenbrook United Perth Royals 1:1    
  Sunday, 05/07/2020 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy South Perth United 2:2    
  Sunday, 05/07/2020 15:00 Yuluma Reserve   Stirling Panthers Forrestfield United 1:3    

4. Round

  Sunday, 12/07/2020 13:00 Fraser Park Reserve   Emerald FC Stirling Panthers 4:0    
  Sunday, 12/07/2020 15:00 Challenger Reserve   South Perth United Ellenbrook United 1:2    
  Sunday, 12/07/2020 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa Peel United 0:7    
  Sunday, 12/07/2020 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Forrestfield United 3:7    
  Sunday, 12/07/2020 15:00 Walter Padbury Reserve   Gosnells City Port Kennedy 3:1    
  Sunday, 12/07/2020 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit North Beach 2:2    

5. Round

  Sunday, 19/07/2020 15:00 1620 Capital Stadium   Forrestfield United South Perth United 3:1    
  Sunday, 19/07/2020 15:00 Bortolo Reserve   Peel United Emerald FC 3:3    
  Sunday, 19/07/2020 15:00 Charles Riley Reserve   North Beach Belmont Villa 1:3    
  Sunday, 19/07/2020 15:00 Ellenbrook Sports Hub   Ellenbrook United Gosnells City 2:3    
  Sunday, 19/07/2020 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy Southern Spirit 0:5    
  Sunday, 19/07/2020 15:00 Yuluma Reserve   Stirling Panthers Perth Royals 4:0    

6. Round

  Sunday, 26/07/2020 13:00 Fraser Park Reserve   Emerald FC North Beach 1:3    
  Sunday, 26/07/2020 15:00 Bortolo Reserve   Peel United Stirling Panthers 3:1    
  Sunday, 26/07/2020 15:00 Challenger Reserve   South Perth United Perth Royals 3:1    
  Sunday, 26/07/2020 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa Port Kennedy 2:3    
  Sunday, 26/07/2020 15:00 Walter Padbury Reserve   Gosnells City Forrestfield United 5:2    
  Sunday, 26/07/2020 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Ellenbrook United 3:2    

7. Round

  Sunday, 02/08/2020 15:00 1620 Capital Stadium   Forrestfield United Southern Spirit 4:0    
  Sunday, 02/08/2020 15:00 Charles Riley Reserve   North Beach Peel United 0:3    
  Sunday, 02/08/2020 15:00 Ellenbrook Sports Hub   Ellenbrook United Belmont Villa 1:2    
  Sunday, 02/08/2020 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Gosnells City 0:5    
  Sunday, 02/08/2020 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy Emerald FC 1:4    
  Sunday, 02/08/2020 15:00 Yuluma Reserve   Stirling Panthers South Perth United 0:1    
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Peel United 7 5 1 1 14 25 : 11 16 4 2 1 1 12 : 10 7 3 3 0 0 13 : 1 9
2. (3.) Forrestfield United 7 5 1 1 10 24 : 14 16 3 3 0 0 9 : 2 9 4 2 1 1 15 : 12 7
3. (4.) Gosnells City 7 5 0 2 9 23 : 14 15 3 2 0 1 9 : 6 6 4 3 0 1 14 : 8 9
4. (5.) South Perth United 7 4 1 2 4 17 : 13 13 3 2 0 1 8 : 5 6 4 2 1 1 9 : 8 7
5. (2.) Southern Spirit 7 4 1 2 3 16 : 13 13 3 2 1 0 8 : 5 7 4 2 0 2 8 : 8 6
6. (8.) Emerald FC 7 3 1 3 5 20 : 15 10 4 2 0 2 12 : 8 6 3 1 1 1 8 : 7 4
7. (10.) Belmont Villa 7 3 0 4 -8 10 : 18 9 3 0 0 3 3 : 12 0 4 3 0 1 7 : 6 9
8. (6.) North Beach 7 2 2 3 -4 12 : 16 8 4 1 1 2 5 : 9 4 3 1 1 1 7 : 7 4
9. (7.) Port Kennedy 7 2 2 3 -5 14 : 19 8 4 0 2 2 6 : 14 2 3 2 0 1 8 : 5 6
10. (9.) Stirling Panthers 7 2 0 5 -5 10 : 15 6 4 1 0 3 6 : 6 3 3 1 0 2 4 : 9 3
11. (11.) Ellenbrook United 7 1 1 5 -4 11 : 15 4 4 0 1 3 6 : 9 1 3 1 0 2 5 : 6 3
12. (12.) Perth Royals 7 0 2 5 -19 7 : 26 2 3 0 0 3 3 : 16 0 4 0 2 2 4 : 10 2

8. Round

  Sunday, 09/08/2020 13:00 Fraser Park Reserve   Emerald FC Ellenbrook United      
  Sunday, 09/08/2020 15:00 Bortolo Reserve   Peel United Port Kennedy      
  Sunday, 09/08/2020 15:00 Charles Riley Reserve   North Beach Stirling Panthers      
  Sunday, 09/08/2020 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa Forrestfield United      
  Sunday, 09/08/2020 15:00 Walter Padbury Reserve   Gosnells City South Perth United      
  Sunday, 09/08/2020 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Perth Royals      

9. Round

  Sunday, 16/08/2020 15:00 1620 Capital Stadium   Forrestfield United Emerald FC      
  Sunday, 16/08/2020 15:00 Challenger Reserve   South Perth United Southern Spirit      
  Sunday, 16/08/2020 15:00 Ellenbrook Sports Hub   Ellenbrook United Peel United      
  Sunday, 16/08/2020 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Belmont Villa      
  Sunday, 16/08/2020 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy North Beach      
  Sunday, 16/08/2020 15:00 Yuluma Reserve   Stirling Panthers Gosnells City      

10. Round

  Sunday, 23/08/2020 13:00 Fraser Park Reserve   Emerald FC Perth Royals      
  Sunday, 23/08/2020 15:00 Bortolo Reserve   Peel United Forrestfield United      
  Sunday, 23/08/2020 15:00 Charles Riley Reserve   North Beach Ellenbrook United      
  Sunday, 23/08/2020 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa South Perth United      
  Sunday, 23/08/2020 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy Stirling Panthers      
  Sunday, 23/08/2020 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Gosnells City      

11. Round

  Sunday, 30/08/2020 15:00 1620 Capital Stadium   Forrestfield United North Beach      
  Sunday, 30/08/2020 15:00 Challenger Reserve   South Perth United Emerald FC      
  Sunday, 30/08/2020 15:00 Ellenbrook Sports Hub   Ellenbrook United Port Kennedy      
  Sunday, 30/08/2020 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Peel United      
  Sunday, 30/08/2020 15:00 Walter Padbury Reserve   Gosnells City Belmont Villa      
  Sunday, 30/08/2020 15:00 Yuluma Reserve   Stirling Panthers Southern Spirit      

12. Round

  Sunday, 06/09/2020 15:00 Walter Padbury Reserve   Gosnells City Emerald FC      
  Sunday, 06/09/2020 15:00 Challenger Reserve   South Perth United Peel United      
  Sunday, 06/09/2020 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals North Beach      
  Sunday, 06/09/2020 15:00 Yuluma Reserve   Stirling Panthers Ellenbrook United      
  Sunday, 06/09/2020 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Belmont Villa      
  Sunday, 06/09/2020 15:00 1620 Capital Stadium   Forrestfield United Port Kennedy      

13. Round

  Sunday, 13/09/2020 13:00 Fraser Park Reserve   Emerald FC Southern Spirit      
  Sunday, 13/09/2020 15:00 Ellenbrook Sports Hub   Ellenbrook United Forrestfield United      
  Sunday, 13/09/2020 15:00 Charles Riley Reserve   North Beach South Perth United      
  Sunday, 13/09/2020 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy Perth Royals      
  Sunday, 13/09/2020 15:00 Bortolo Reserve   Peel United Gosnells City      
  Sunday, 13/09/2020 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa Stirling Panthers      

14. Round

  Sunday, 20/09/2020 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa Emerald FC      
  Sunday, 20/09/2020 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Peel United      
  Sunday, 20/09/2020 15:00 Walter Padbury Reserve   Gosnells City North Beach      
  Sunday, 20/09/2020 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Ellenbrook United      
  Sunday, 20/09/2020 15:00 Challenger Reserve   South Perth United Port Kennedy      
  Sunday, 20/09/2020 15:00 1620 Capital Stadium   Forrestfield United Stirling Panthers      

15. Round

  Sunday, 27/09/2020 15:00 Yuluma Reserve   Stirling Panthers Emerald FC      
  Sunday, 27/09/2020 15:00 Ellenbrook Sports Hub   Ellenbrook United South Perth United      
  Sunday, 27/09/2020 15:00 Bortolo Reserve   Peel United Belmont Villa      
  Sunday, 27/09/2020 15:00 1620 Capital Stadium   Forrestfield United Perth Royals      
  Sunday, 27/09/2020 15:00 Koorana Reserve   Port Kennedy Gosnells City      
  Sunday, 27/09/2020 15:00 Charles Riley Reserve   North Beach Southern Spirit      

16. Round

  Sunday, 04/10/2020 13:00 Fraser Park Reserve   Emerald FC Peel United      
  Sunday, 04/10/2020 15:00 Challenger Reserve   South Perth United Forrestfield United      
  Sunday, 04/10/2020 15:00 Gerry Archer Sports Complex   Belmont Villa North Beach      
  Sunday, 04/10/2020 15:00 Walter Padbury Reserve   Gosnells City Ellenbrook United      
  Sunday, 04/10/2020 15:00 Watsons Reserve   Southern Spirit Port Kennedy      
  Sunday, 04/10/2020 15:00 JA Lee Reserve   Perth Royals Stirling Panthers      
Return to League Index

Return to League Index