Return to League Index

South Australia NPL - State League One 2020

Fixtures and Results

Regular Season

1. Round

  Friday, 21/02/2020 19:30 Frank Mitchell Park   White City Adelaide Hills 3:2 (1:1)  
  Friday, 21/02/2020 20:15 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla Adelaide Victory 7:2 (4:0)  
  Saturday, 22/02/2020 15:00 Carnegie Reserve   Western Strikers Vipers FC 1:1 (1:0)  
  Saturday, 22/02/2020 15:00 O'Sullivans Beach Sports and Community Centre   South Adelaide Sturt Lions 3:2 (1:0)  
  Saturday, 22/02/2020 19:15 Ramsay Park   Playford City West Adelaide 0:4 (0:0)  
  Saturday, 22/02/2020 20:00 West Beach Parks Football Centre   Fulham United Seaford Rangers 1:0 (0:0)  

2. Round

  Friday, 28/02/2020 20:15 West Beach Parks Football Centre   Sturt Lions West Torrens Birkalla 3:0 (2:0)  
  Saturday, 29/02/2020 15:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory White City 3:0 (1:0)  
  Saturday, 29/02/2020 15:00 TK Shutter Reserve   West Adelaide Western Strikers 2:1 (1:0)  
  Saturday, 29/02/2020 19:00 Karingal Reserve   Seaford Rangers South Adelaide 2:2 (1:1)  
  Saturday, 29/02/2020 19:15 Jack Smith Park   Vipers FC Fulham United 0:0 (0:0)  
  Saturday, 29/02/2020 19:15 Ramsay Park   Playford City Adelaide Hills 4:0 (2:0)  

3. Round

  Friday, 06/03/2020 19:00 Carnegie Reserve   Western Strikers Playford City 0:3 (0:0)  
  Friday, 06/03/2020 19:30 Frank Mitchell Park   White City Sturt Lions 0:0 (0:0)  
  Friday, 06/03/2020 19:30 O'Sullivans Beach Sports and Community Centre   South Adelaide Vipers FC 5:0 (1:0)  
  Friday, 06/03/2020 20:15 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla Seaford Rangers 4:2 (2:2)  
  Friday, 06/03/2020 20:15 West Beach Parks Football Centre   Fulham United West Adelaide 0:1 (0:1)  
  Sunday, 08/03/2020 15:00 Hawks Nest   Adelaide Hills Adelaide Victory 4:1 (1:0)  

4. Round

  Friday, 13/03/2020 19:30 West Beach Parks Football Centre   Sturt Lions Fulham United 0:0 (0:0)  
  Saturday, 14/03/2020 15:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory South Adelaide 1:5 (1:2)  
  Saturday, 14/03/2020 17:00 Frank Mitchell Park   White City Playford City 1:1 (0:1)  
  Saturday, 14/03/2020 18:00 Karingal Reserve   Seaford Rangers Western Strikers 2:2 (1:1)  
  Saturday, 14/03/2020 19:00 Hawks Nest   Adelaide Hills West Torrens Birkalla 3:2 (1:1)  
  Saturday, 14/03/2020 19:15 Jack Smith Park   Vipers FC West Adelaide 1:2 (1:0)  

5. Round

  Saturday, 04/07/2020 15:00 Frank Mitchell Park   White City West Torrens Birkalla 0:0 (0:0)  
  Saturday, 04/07/2020 15:00 West Beach Parks Football Centre   Sturt Lions Western Strikers 4:1 (3:0)  
  Saturday, 04/07/2020 15:00 Karingal Reserve   Seaford Rangers West Adelaide 2:4 (1:2)  
  Saturday, 04/07/2020 15:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory Fulham United 1:2 (1:2)  
  Saturday, 04/07/2020 19:00 Hawks Nest   Adelaide Hills South Adelaide 3:3 (2:1)  
  Saturday, 04/07/2020 19:00 Jack Smith Park   Vipers FC Playford City 1:0 (0:0)  

6. Round

  Saturday, 11/07/2020 15:00 Carnegie Reserve   Western Strikers Adelaide Victory 2:1 (2:0)  
  Saturday, 11/07/2020 15:00 TK Shutter Reserve   West Adelaide Sturt Lions 1:3 (0:3)  
  Saturday, 11/07/2020 15:00 O'Sullivans Beach Sports and Community Centre   South Adelaide White City 2:1 (1:0)  
  Saturday, 11/07/2020 15:00 West Beach Parks Football Centre   Fulham United Adelaide Hills 3:0 (2:0)  
  Saturday, 11/07/2020 15:00 Ramsay Park   Playford City West Torrens Birkalla 3:1 (1:0)  
  Sunday, 12/07/2020 17:30 Jack Smith Park   Vipers FC Seaford Rangers 4:2 (0:1)  

7. Round

  Friday, 17/07/2020 20:15 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla South Adelaide 0:0 (0:0)  
  Saturday, 18/07/2020 15:00 Karingal Reserve   Seaford Rangers Playford City 2:3 (0:2)  
  Saturday, 18/07/2020 15:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory West Adelaide 2:6 (1:3)  
  Saturday, 18/07/2020 15:00 Frank Mitchell Park   White City Fulham United 2:0 (0:0)  
  Saturday, 18/07/2020 15:00 West Beach Parks Football Centre   Sturt Lions Vipers FC 4:1 (1:0)  
  Saturday, 18/07/2020 19:00 Hawks Nest   Adelaide Hills Western Strikers 3:4 (2:2)  

8. Round

  Friday, 24/07/2020 19:00 Frank Mitchell Park   White City Western Strikers 4:2 (1:1)  
  Saturday, 25/07/2020 15:00 Ramsay Park   Playford City South Adelaide 1:0 (0:0)  
  Saturday, 25/07/2020 15:00 Karingal Reserve   Seaford Rangers Sturt Lions 0:5 (0:3)  
  Saturday, 25/07/2020 15:00 TK Shutter Reserve   West Adelaide Adelaide Hills 3:1 (2:1)  
  Saturday, 25/07/2020 15:00 West Beach Parks Football Centre   Fulham United West Torrens Birkalla 1:2 (0:2)  
  Sunday, 26/07/2020 19:00 Jack Smith Park   Vipers FC Adelaide Victory 2:6 (0:2)  

9. Round

  Friday, 31/07/2020 20:15 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla Western Strikers 1:2 (1:0)  
  Saturday, 01/08/2020 15:00 West Beach Parks Football Centre   Sturt Lions Playford City 3:0 (1:0)  
  Saturday, 01/08/2020 15:00 Frank Mitchell Park   White City West Adelaide 3:2 (0:2)  
  Saturday, 01/08/2020 15:00 O'Sullivans Beach Sports and Community Centre   South Adelaide Fulham United 5:1 (1:0)  
  Saturday, 01/08/2020 19:00 Hawks Nest   Adelaide Hills Vipers FC 4:0 (4:0)  
  Wednesday, 19/08/2020 19:15 Rushworth Reserve   Adelaide Victory Seaford Rangers 0:0 (0:0)  

10. Round

  Saturday, 08/08/2020 15:00 Carnegie Reserve   Western Strikers South Adelaide 0:3 (0:1)  
  Saturday, 08/08/2020 15:00 West Beach Parks Football Centre   Sturt Lions Adelaide Victory 1:1 (0:0)  
  Saturday, 08/08/2020 15:00 Ramsay Park   Playford City Fulham United 2:0 (0:0)  
  Saturday, 08/08/2020 15:00 Karingal Reserve   Seaford Rangers Adelaide Hills 0:2 (0:1)  
  Saturday, 08/08/2020 15:00 TK Shutter Reserve   West Adelaide West Torrens Birkalla 2:1 (0:0)  
  Saturday, 08/08/2020 20:00 Jack Smith Park   Vipers FC White City 0:2 (0:1)  

11. Round

  Saturday, 15/08/2020 15:00 West Beach Parks Football Centre   Fulham United Western Strikers 1:2 (0:1)  
  Saturday, 15/08/2020 15:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory Playford City 2:0 (2:0)  
  Saturday, 15/08/2020 15:00 O'Sullivans Beach Sports and Community Centre   South Adelaide West Adelaide 2:2 (1:0)  
  Saturday, 15/08/2020 15:00 Frank Mitchell Park   White City Seaford Rangers 3:2 (2:2)  
  Saturday, 15/08/2020 15:00 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla Vipers FC 3:1 (0:0)  
  Saturday, 15/08/2020 19:00 Hawks Nest   Adelaide Hills Sturt Lions 0:1 (0:0)  

12. Round

  Friday, 21/08/2020 20:15 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla White City 1:2 (1:1)  
  Saturday, 22/08/2020 15:00 Carnegie Reserve   Western Strikers Sturt Lions 0:1 (0:0)  
  Saturday, 22/08/2020 15:00 O'Sullivans Beach Sports and Community Centre   South Adelaide Adelaide Hills 2:1 (1:0)  
  Saturday, 22/08/2020 15:00 Ramsay Park   Playford City Vipers FC 2:1 (1:0)  
  Saturday, 22/08/2020 15:00 TK Shutter Reserve   West Adelaide Seaford Rangers 4:0 (2:0)  
  Saturday, 22/08/2020 15:00 West Beach Parks Football Centre   Fulham United Adelaide Victory 3:2 (1:1)  

13. Round

  Friday, 28/08/2020 20:15 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla Playford City 0:3 (0:2)  
  Saturday, 29/08/2020 15:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory Western Strikers 2:5 (2:2)  
  Saturday, 29/08/2020 15:00 Karingal Reserve   Seaford Rangers Vipers FC 0:3 (0:2)  
  Saturday, 29/08/2020 15:00 West Beach Parks Football Centre   Sturt Lions West Adelaide 2:2 (0:2)  
  Saturday, 29/08/2020 15:00 Frank Mitchell Park   White City South Adelaide 0:0 (0:0)  
  Saturday, 29/08/2020 19:00 Hawks Nest   Adelaide Hills Fulham United 2:1 (2:1)  

14. Round

  Saturday, 05/09/2020 15:00 Carnegie Reserve   Western Strikers Adelaide Hills 3:0 (2:0)  
  Saturday, 05/09/2020 15:00 O'Sullivans Beach Sports and Community Centre   South Adelaide West Torrens Birkalla 5:1 (4:0)  
  Saturday, 05/09/2020 15:00 Ramsay Park   Playford City Seaford Rangers 5:1 (3:0)  
  Saturday, 05/09/2020 15:00 TK Shutter Reserve   West Adelaide Adelaide Victory 3:1 (1:0)  
  Saturday, 05/09/2020 15:00 West Beach Parks Football Centre   Fulham United White City 2:3 (1:2)  
  Saturday, 05/09/2020 20:00 Jack Smith Park   Vipers FC Sturt Lions 1:5 (1:3)  

15. Round

  Friday, 11/09/2020 19:30 Carnegie Reserve   Western Strikers White City 2:1 (1:0)  
  Friday, 11/09/2020 20:15 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla Fulham United 3:3 (2:3)  
  Saturday, 12/09/2020 15:00 O'Sullivans Beach Sports and Community Centre   South Adelaide Playford City 3:2 (1:0)  
  Saturday, 12/09/2020 15:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory Vipers FC 3:0 (1:0)  
  Saturday, 12/09/2020 15:00 West Beach Parks Football Centre   Sturt Lions Seaford Rangers 5:1 (1:1)  
  Saturday, 12/09/2020 17:00 Hawks Nest   Adelaide Hills West Adelaide 2:3 (1:1)  

16. Round

  Saturday, 19/09/2020 15:00 Carnegie Reserve   Western Strikers West Torrens Birkalla 1:2 (0:2)  
  Saturday, 19/09/2020 15:00 Ramsay Park   Playford City Sturt Lions 0:1 (0:0)  
  Saturday, 19/09/2020 15:00 TK Shutter Reserve   West Adelaide White City 1:2 (0:2)  
  Saturday, 19/09/2020 15:00 West Beach Parks Football Centre   Fulham United South Adelaide 0:3 (0:1)  
  Saturday, 19/09/2020 15:00 Karingal Reserve   Seaford Rangers Adelaide Victory 3:4 (2:2)  
  Saturday, 19/09/2020 20:00 Jack Smith Park   Vipers FC Adelaide Hills 1:1 (0:0)  

17. Round

  Friday, 25/09/2020 20:15 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla West Adelaide 3:3 (1:1)  
  Saturday, 26/09/2020 15:00 O'Sullivans Beach Sports and Community Centre   South Adelaide Western Strikers 3:1 (2:0)  
  Saturday, 26/09/2020 15:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory Sturt Lions 1:3 (0:2)  
  Saturday, 26/09/2020 15:00 West Beach Parks Football Centre   Fulham United Playford City 0:1 (0:0)  
  Saturday, 26/09/2020 15:00 Frank Mitchell Park   White City Vipers FC 3:0 (2:0)  
  Saturday, 26/09/2020 19:00 Hawks Nest   Adelaide Hills Seaford Rangers 3:2 (1:2)  
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Sturt Lions 17 12 4 1 31 43 : 12 40 8 5 3 0 22 : 6 18 9 7 1 1 21 : 6 22
2. (2.) South Adelaide 17 11 5 1 28 46 : 18 38 9 8 1 0 30 : 11 25 8 3 4 1 16 : 7 13
3. (3.) West Adelaide 17 11 3 3 19 45 : 26 36 7 5 0 2 16 : 9 15 10 6 3 1 29 : 17 21
4. (4.) White City 17 10 4 3 10 30 : 20 34 10 6 4 0 19 : 9 22 7 4 0 3 11 : 11 12
5. (5.) Playford City 17 10 1 6 10 30 : 20 31 8 6 0 2 17 : 8 18 9 4 1 4 13 : 12 13
6. (6.) Western Strikers 17 7 2 8 -5 29 : 34 23 8 3 1 4 9 : 12 10 9 4 1 4 20 : 22 13
7. (8.) Adelaide Hills 17 6 2 9 -5 31 : 36 20 9 5 1 3 24 : 17 16 8 1 1 6 7 : 19 4
8. (7.) West Torrens Birkalla 17 5 4 8 -5 31 : 36 19 9 3 3 3 22 : 18 12 8 2 1 5 9 : 18 7
9. (9.) Adelaide Victory 17 5 2 10 -13 33 : 46 17 9 3 1 5 15 : 21 10 8 2 1 5 18 : 25 7
10. (10.) Fulham United 17 4 3 10 -11 18 : 29 15 9 3 0 6 11 : 14 9 8 1 3 4 7 : 15 6
11. (11.) Vipers FC 17 3 3 11 -26 17 : 43 12 8 2 2 4 10 : 18 8 9 1 1 7 7 : 25 4
12. (12.) Seaford Rangers 17 0 3 14 -33 21 : 54 3 8 0 2 6 11 : 25 2 9 0 1 8 10 : 29 1

Winners and Grand Final winners are promoted to NPL

Top six qualify for Finals Series

Bottom two are relegated to State League Two

18. Round

  Saturday, 03/10/2020 15:00 Carnegie Reserve   Western Strikers Fulham United      
  Saturday, 03/10/2020 15:00 Ramsay Park   Playford City Adelaide Victory      
  Saturday, 03/10/2020 15:00 West Beach Parks Football Centre   Sturt Lions Adelaide Hills      
  Saturday, 03/10/2020 15:00 Karingal Reserve   Seaford Rangers White City      
  Saturday, 03/10/2020 19:00 Jack Smith Park   Vipers FC West Torrens Birkalla      
  Sunday, 04/10/2020 15:00 TK Shutter Reserve   West Adelaide South Adelaide      

19. Round

  Saturday, 10/10/2020 15:00 Ramsay Park   Playford City Western Strikers      
  Saturday, 10/10/2020 15:00 West Beach Parks Football Centre   Sturt Lions White City      
  Saturday, 10/10/2020 15:00 TK Shutter Reserve   West Adelaide Fulham United      
  Saturday, 10/10/2020 15:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory Adelaide Hills      
  Saturday, 10/10/2020 19:00 Karingal Reserve   Seaford Rangers West Torrens Birkalla      
  Sunday, 11/10/2020 19:00 Jack Smith Park   Vipers FC South Adelaide      

20. Round

  Friday, 16/10/2020 19:30 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla Sturt Lions      
  Saturday, 17/10/2020 15:00 Carnegie Reserve   Western Strikers West Adelaide      
  Saturday, 17/10/2020 15:00 O'Sullivans Beach Sports and Community Centre   South Adelaide Seaford Rangers      
  Saturday, 17/10/2020 15:00 West Beach Parks Football Centre   Fulham United Vipers FC      
  Saturday, 17/10/2020 17:00 Frank Mitchell Park   White City Adelaide Victory      
  Saturday, 17/10/2020 19:00 Hawks Nest   Adelaide Hills Playford City      

21. Round

  Saturday, 24/10/2020 15:00 Hawks Nest   Adelaide Hills White City      
  Saturday, 24/10/2020 15:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory West Torrens Birkalla      
  Saturday, 24/10/2020 15:00 West Beach Parks Football Centre   Sturt Lions South Adelaide      
  Saturday, 24/10/2020 15:00 TK Shutter Reserve   West Adelaide Playford City      
  Saturday, 24/10/2020 15:00 Karingal Reserve   Seaford Rangers Fulham United      
  Sunday, 25/10/2020 15:00 Jack Smith Park   Vipers FC Western Strikers      

22. Round

  Saturday, 31/10/2020 17:00 O'Sullivans Beach Sports and Community Centre   South Adelaide Adelaide Victory      
  Saturday, 31/10/2020 17:00 West Beach Parks Football Centre   Fulham United Sturt Lions      
  Saturday, 31/10/2020 17:00 Ramsay Park   Playford City White City      
  Saturday, 31/10/2020 17:00 Carnegie Reserve   Western Strikers Seaford Rangers      
  Saturday, 31/10/2020 17:00 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla Adelaide Hills      
  Saturday, 31/10/2020 17:00 TK Shutter Reserve   West Adelaide Vipers FC      

Finals Series

Elimination Finals

1         3. Regular Season     6. Regular Season        
2         4. Regular Season     5. Regular Season        

Qualifying Final

3         Winner of match 1     Winner of match 2        

Semi Final (First Legs)

4         2. Regular Season     1. Regular Season        

Semi Final (Second Legs)

4         1. Regular Season     2. Regular Season        

Preliminary Final

5         Loser from match 4     Winner of match 3        

Grand Final

6         Winner of match 4     Winner of match 5        
Return to League Index

Return to League Index