Return to League Index


South Australia National Premier League 2020

Fixtures and Results

Regular Season

1. Round

  Friday, 21/02/2020 19:30 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City Adelaide Blue Eagles 3:2 (0:1)  
  Saturday, 22/02/2020 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights Croydon Kings 2:1 (1:0)  
  Saturday, 22/02/2020 15:00 Smiths Partners Stadium   Modbury Jets Adelaide Comets 1:0 (1:0)  
  Saturday, 22/02/2020 15:00 Adelaide City Park   Adelaide City Cumberland United 3:0 (2:0)  
  Saturday, 22/02/2020 15:00 Valo Football Centre   Adelaide United Raiders 3:0 (1:0)  
  Saturday, 22/02/2020 19:30 TK Shutter Reserve   MetroStars Adelaide Olympic 0:3 (0:1)  

2. Round

  Friday, 28/02/2020 19:30 Croatian Sports Centre   Raiders Campbelltown City 0:0 (0:0)  
  Friday, 28/02/2020 20:15 Jack Smith Park   Croydon Kings Adelaide United 1:1 (0:0)  
  Friday, 28/02/2020 20:15 Smiths Partners Stadium   Modbury Jets Para Hills Knights 2:1 (0:1)  
  Saturday, 29/02/2020 15:00 AA Bailey Reserve   Cumberland United MetroStars 0:8 (0:2)  
  Saturday, 29/02/2020 19:00 Valo Football Centre   Adelaide Olympic Adelaide Comets 0:1 (0:0)  
  Monday, 02/03/2020 20:15 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles Adelaide City 1:1 (1:1)  

3. Round

  Friday, 06/03/2020 19:30 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City Croydon Kings 1:1 (1:0)  
  Friday, 06/03/2020 19:30 The Paddocks   Para Hills Knights Adelaide Olympic 0:1 (0:0)  
  Friday, 06/03/2020 20:15 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets Cumberland United 1:0 (1:0)  
  Friday, 06/03/2020 20:15 TK Shutter Reserve   MetroStars Adelaide City 1:1 (0:1)  
  Sunday, 08/03/2020 15:00 Valo Football Centre   Adelaide United Modbury Jets 2:2 (0:2)  
  Monday, 09/03/2020 20:15 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles Raiders 0:1 (0:1)  

4. Round

  Friday, 13/03/2020 20:15 Jack Smith Park   Croydon Kings Raiders 2:1 (0:0)  
  Friday, 13/03/2020 20:15 Smiths Partners Stadium   Modbury Jets Campbelltown City 1:0 (1:0)  
  Saturday, 14/03/2020 15:00 AA Bailey Reserve   Cumberland United Para Hills Knights 2:1 (0:1)  
  Saturday, 14/03/2020 17:00 Adelaide City Park   Adelaide City Adelaide Comets 1:2 (0:1)  
  Saturday, 14/03/2020 19:30 TK Shutter Reserve   MetroStars Adelaide Blue Eagles 2:0 (2:0)  
  Saturday, 27/06/2020 18:00 Valo Football Centre   Adelaide Olympic Adelaide United 1:1 (1:1)  

5. Round

  Friday, 03/07/2020 19:30 TK Shutter Reserve   MetroStars Adelaide Comets 5:4 (3:0)  
  Friday, 03/07/2020 20:15 Smiths Partners Stadium   Modbury Jets Raiders 2:4 (2:3)  
  Friday, 03/07/2020 20:15 Jack Smith Park   Croydon Kings Adelaide Blue Eagles 3:3 (2:2)  
  Saturday, 04/07/2020 15:00 Adelaide City Park   Adelaide City Para Hills Knights 2:1 (0:1)  
  Saturday, 04/07/2020 15:00 AA Bailey Reserve   Cumberland United Adelaide United 4:3 (0:2)  
  Saturday, 04/07/2020 18:00 Valo Football Centre   Adelaide Olympic Campbelltown City 5:2 (2:1)  

6. Round

  Saturday, 11/07/2020 14:30 Jack Smith Park   Croydon Kings Modbury Jets 2:1 (1:0)  
  Saturday, 11/07/2020 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights MetroStars 0:0 (0:0)  
  Saturday, 11/07/2020 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles Adelaide Comets 0:0 (0:0)  
  Saturday, 11/07/2020 15:00 Croatian Sports Centre   Raiders Adelaide Olympic 2:0 (2:0)  
  Saturday, 11/07/2020 18:30 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City Cumberland United 4:2 (1:1)  
  Wednesday, 09/09/2020 19:15 Valo Football Centre   Adelaide United Adelaide City 0:0 (0:0)  

7. Round

  Friday, 17/07/2020 19:30 TK Shutter Reserve   MetroStars Raiders 1:1 (1:1)  
  Saturday, 18/07/2020 15:00 Adelaide City Park   Adelaide City Croydon Kings 2:1 (1:0)  
  Saturday, 18/07/2020 15:00 AA Bailey Reserve   Cumberland United Modbury Jets 3:0 (1:0)  
  Saturday, 18/07/2020 15:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets Campbelltown City 0:1 (0:1)  
  Saturday, 18/07/2020 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles Adelaide Olympic 2:1 (1:1)  
  Saturday, 18/07/2020 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights Adelaide United 3:0 (2:0)  

8. Round

  Friday, 24/07/2020 20:15 Jack Smith Park   Croydon Kings Cumberland United 1:3 (1:2)  
  Friday, 24/07/2020 20:15 Smiths Partners Stadium   Modbury Jets Adelaide Olympic 1:2 (1:0)  
  Saturday, 25/07/2020 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles Para Hills Knights 2:0 (1:0)  
  Saturday, 25/07/2020 15:00 Croatian Sports Centre   Raiders Adelaide City 1:0 (1:0)  
  Saturday, 25/07/2020 15:00 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City MetroStars 0:1 (0:0)  
  Saturday, 25/07/2020 15:00 Valo Football Centre   Adelaide United Adelaide Comets 0:3 (0:0)  

9. Round

  Saturday, 01/08/2020 15:00 AA Bailey Reserve   Cumberland United Raiders 1:1 (0:1)  
  Saturday, 01/08/2020 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights Adelaide Comets 1:3 (0:0)  
  Saturday, 01/08/2020 15:00 Adelaide City Park   Adelaide City Campbelltown City 0:2 (0:1)  
  Saturday, 01/08/2020 15:00 TK Shutter Reserve   MetroStars Adelaide United 2:2 (0:0)  
  Saturday, 01/08/2020 15:00 Smiths Partners Stadium   Modbury Jets Adelaide Blue Eagles 0:2 (0:1)  
  Saturday, 01/08/2020 18:00 Valo Football Centre   Adelaide Olympic Croydon Kings 2:4 (1:1)  

10. Round

  Friday, 07/08/2020 20:15 Croatian Sports Centre   Raiders Adelaide Comets 1:2 (1:2)  
  Saturday, 08/08/2020 14:30 Jack Smith Park   Croydon Kings MetroStars 2:1 (0:1)  
  Saturday, 08/08/2020 15:00 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City Para Hills Knights 3:1 (1:0)  
  Saturday, 08/08/2020 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles Adelaide United 1:1 (0:0)  
  Saturday, 08/08/2020 15:00 Smiths Partners Stadium   Modbury Jets Adelaide City 0:0 (0:0)  
  Saturday, 08/08/2020 18:00 Valo Football Centre   Adelaide Olympic Cumberland United 0:0 (0:0)  

11. Round

  Friday, 14/08/2020 20:15 TK Shutter Reserve   MetroStars Modbury Jets 4:0 (2:0)  
  Saturday, 15/08/2020 15:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets Croydon Kings 2:1 (1:1)  
  Saturday, 15/08/2020 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights Raiders 0:2 (0:2)  
  Saturday, 15/08/2020 15:00 AA Bailey Reserve   Cumberland United Adelaide Blue Eagles 2:2 (1:1)  
  Saturday, 15/08/2020 15:00 Valo Football Centre   Adelaide United Campbelltown City 0:4 (0:2)  
  Saturday, 15/08/2020 15:00 Adelaide City Park   Adelaide City Adelaide Olympic 1:0 (1:0)  

12. Round

  Friday, 21/08/2020 19:30 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City Adelaide Olympic 1:2 (1:2)  
  Saturday, 22/08/2020 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights Adelaide City 0:2 (0:2)  
  Saturday, 22/08/2020 15:00 Valo Football Centre   Adelaide United Cumberland United 0:3 (0:1)  
  Saturday, 22/08/2020 15:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets MetroStars 4:1 (1:0)  
  Saturday, 22/08/2020 15:00 Croatian Sports Centre   Raiders Modbury Jets 2:2 (2:0)  
  Saturday, 22/08/2020 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles Croydon Kings 2:0 (1:0)  

13. Round

  Saturday, 29/08/2020 15:00 TK Shutter Reserve   MetroStars Para Hills Knights 3:2 (0:1)  
  Saturday, 29/08/2020 15:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets Adelaide Blue Eagles 4:0 (0:0)  
  Saturday, 29/08/2020 15:00 Smiths Partners Stadium   Modbury Jets Croydon Kings 1:3 (1:3)  
  Saturday, 29/08/2020 15:00 Adelaide City Park   Adelaide City Adelaide United 2:1 (1:1)  
  Saturday, 29/08/2020 17:00 AA Bailey Reserve   Cumberland United Campbelltown City 0:1 (0:1)  
  Saturday, 29/08/2020 18:00 Valo Football Centre   Adelaide Olympic Raiders 4:4 (2:2)  

14. Round

  Friday, 04/09/2020 19:30 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City Adelaide City 1:0 (0:0)  
  Friday, 04/09/2020 20:15 Croatian Sports Centre   Raiders Cumberland United 0:1 (0:0)  
  Saturday, 05/09/2020 14:30 Jack Smith Park   Croydon Kings Adelaide Olympic 1:0 (1:0)  
  Saturday, 05/09/2020 15:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets Para Hills Knights 1:0 (1:0)  
  Saturday, 05/09/2020 15:00 Valo Football Centre   Adelaide United MetroStars 0:2 (0:0)  
  Saturday, 05/09/2020 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles Modbury Jets 2:0 (0:0)  

15. Round

  Friday, 11/09/2020 19:30 TK Shutter Reserve   MetroStars Campbelltown City 5:1 (3:0)  
  Saturday, 12/09/2020 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights Adelaide Blue Eagles 1:1 (1:0)  
  Saturday, 12/09/2020 15:00 Adelaide City Park   Adelaide City Raiders 1:1 (1:1)  
  Saturday, 12/09/2020 15:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets Adelaide United 0:4 (0:2)  
  Saturday, 12/09/2020 17:00 AA Bailey Reserve   Cumberland United Croydon Kings 1:4 (1:1)  
  Saturday, 12/09/2020 18:00 Valo Football Centre   Adelaide Olympic Modbury Jets 2:4 (0:2)  

16. Round

  Friday, 18/09/2020 20:15 Croatian Sports Centre   Raiders MetroStars 1:1 (0:1)  
  Saturday, 19/09/2020 14:30 Jack Smith Park   Croydon Kings Adelaide City 3:2 (2:0)  
  Saturday, 19/09/2020 15:00 Smiths Partners Stadium   Modbury Jets Cumberland United 1:2 (1:2)  
  Saturday, 19/09/2020 15:00 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City Adelaide Comets 3:2 (2:1)  
  Saturday, 19/09/2020 17:00 Valo Football Centre   Adelaide United Para Hills Knights 4:0 (0:0)  
  Saturday, 19/09/2020 19:00 Valo Football Centre   Adelaide Olympic Adelaide Blue Eagles 1:0 (0:0)  

17. Round

  Saturday, 26/09/2020 15:00 AA Bailey Reserve   Cumberland United Adelaide Olympic 2:1 (1:0)  
  Saturday, 26/09/2020 15:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets Raiders 4:0 (2:0)  
  Saturday, 26/09/2020 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights Campbelltown City 2:3 (1:1)  
  Saturday, 26/09/2020 15:00 Valo Football Centre   Adelaide United Adelaide Blue Eagles 1:1 (1:1)  
  Saturday, 26/09/2020 15:00 Adelaide City Park   Adelaide City Modbury Jets 1:1 (0:0)  
  Saturday, 26/09/2020 15:00 TK Shutter Reserve   MetroStars Croydon Kings 1:5 (1:2)  
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Adelaide Comets 17 11 1 5 14 33 : 19 34 8 6 0 2 16 : 7 18 9 5 1 3 17 : 12 16
2. (3.) Campbelltown City 17 10 2 5 6 30 : 24 32 8 5 1 2 16 : 11 16 9 5 1 3 14 : 13 16
3. (4.) Croydon Kings 17 9 3 5 9 35 : 26 30 8 5 2 1 15 : 12 17 9 4 1 4 20 : 14 13
4. (2.) MetroStars 17 8 5 4 12 38 : 26 29 10 5 3 2 24 : 19 18 7 3 2 2 14 : 7 11
5. (5.) Cumberland United 17 8 3 6 -5 26 : 31 27 9 4 2 3 15 : 21 14 8 4 1 3 11 : 10 13
6. (6.) Adelaide City 17 6 6 5 3 19 : 16 24 9 5 2 2 13 : 9 17 8 1 4 3 6 : 7 7
7. (9.) Adelaide Blue Eagles 17 5 7 5 0 21 : 21 22 8 4 3 1 10 : 4 15 9 1 4 4 11 : 17 7
8. (7.) Raiders 17 5 7 5 -2 22 : 24 22 7 2 3 2 7 : 6 9 10 3 4 3 15 : 18 13
9. (8.) Adelaide Olympic 17 6 3 8 -1 25 : 26 21 8 2 3 3 15 : 16 9 9 4 0 5 10 : 10 12
10. (10.) Adelaide United 17 3 7 7 -6 23 : 29 16 9 2 3 4 10 : 15 9 8 1 4 3 13 : 14 7
11. (11.) Modbury Jets 17 4 4 9 -13 19 : 32 16 9 3 1 5 9 : 14 10 8 1 3 4 10 : 18 6
12. (12.) Para Hills Knights 17 2 2 13 -17 15 : 32 8 9 2 2 5 9 : 13 8 8 0 0 8 6 : 19 0

Top six qualify for Finals Series

Bottom two are relegated to State League One

18. Round

  Thursday, 01/10/2020 20:15 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles Cumberland United      
  Friday, 02/10/2020 20:15 Jack Smith Park   Croydon Kings Adelaide Comets      
  Saturday, 03/10/2020 15:00 Croatian Sports Centre   Raiders Para Hills Knights      
  Saturday, 03/10/2020 15:00 Smiths Partners Stadium   Modbury Jets MetroStars      
  Saturday, 03/10/2020 18:00 Valo Football Centre   Adelaide Olympic Adelaide City      
  Saturday, 03/10/2020 19:15 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City Adelaide United      

19. Round

  Friday, 09/10/2020 20:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets Modbury Jets      
  Friday, 09/10/2020 20:00 Croatian Sports Centre   Raiders Adelaide United      
  Saturday, 10/10/2020 14:30 Jack Smith Park   Croydon Kings Para Hills Knights      
  Saturday, 10/10/2020 15:00 AA Bailey Reserve   Cumberland United Adelaide City      
  Saturday, 10/10/2020 19:00 Valo Football Centre   Adelaide Olympic MetroStars      
  Sunday, 11/10/2020 20:15 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles Campbelltown City      

20. Round

  Friday, 16/10/2020 20:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets Adelaide Olympic      
  Saturday, 17/10/2020 15:00 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City Raiders      
  Saturday, 17/10/2020 15:00 Valo Football Centre   Adelaide United Croydon Kings      
  Saturday, 17/10/2020 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights Modbury Jets      
  Saturday, 17/10/2020 15:00 TK Shutter Reserve   MetroStars Cumberland United      
  Saturday, 17/10/2020 15:00 Adelaide City Park   Adelaide City Adelaide Blue Eagles      

21. Round

  Friday, 23/10/2020 20:00 Croatian Sports Centre   Raiders Adelaide Blue Eagles      
  Saturday, 24/10/2020 14:30 Jack Smith Park   Croydon Kings Campbelltown City      
  Saturday, 24/10/2020 15:00 AA Bailey Reserve   Cumberland United Adelaide Comets      
  Saturday, 24/10/2020 15:00 Adelaide City Park   Adelaide City MetroStars      
  Saturday, 24/10/2020 15:00 Smiths Partners Stadium   Modbury Jets Adelaide United      
  Saturday, 24/10/2020 19:00 Valo Football Centre   Adelaide Olympic Para Hills Knights      

22. Round

  Saturday, 31/10/2020 19:00 Croatian Sports Centre   Raiders Croydon Kings      
  Saturday, 31/10/2020 19:00 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City Modbury Jets      
  Saturday, 31/10/2020 19:00 The Paddocks   Para Hills Knights Cumberland United      
  Saturday, 31/10/2020 19:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets Adelaide City      
  Saturday, 31/10/2020 19:00 Valo Football Centre   Adelaide United Adelaide Olympic      
  Saturday, 31/10/2020 19:00 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles MetroStars      

Finals Series

Elimination Matches

1         3. Regular Season     6. Regular Season        
2         4. Regular Season     5. Regular Season        

Qualifying Final

3         Winner of match 1     Winner of match 2        

Semi Final (First Legs)

4         2. Regular Season     1. Regular Season        

Semi Final (Second Legs)

4         1. Regular Season     2. Regular Season        

Preliminary Final

5         Loser from match 4     Winner of match 3        

Grand Final

6         Winner of match 4     Winner of match 5        
Return to League Index

Return to League Index