Queensland National Premier League 2020

Fixtures and Results

1. Round

  Saturday, 08/02/2020 19:00 Moreton Bay Central Sports Complex   Peninsula Power Magpies Crusaders United 8:1   Award Ann.
  Tuesday, 11/02/2020 19:30 Goodwin Park   Olympic FC Gold Coast United 1:0 (1:0)  
  Tuesday, 25/02/2020 19:30 Perry Park   Brisbane Strikers Gold Coast Knights 1:2 (1:1)  
  Wednesday, 04/03/2020 19:00 Compass Grounds   Redlands United Brisbane City 1:3 (0:1)  
  Wednesday, 04/03/2020 19:30 Lions Stadium   Lions FC Moreton Bay United 4:1 (2:0)  
  Wednesday, 04/03/2020 20:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Brisbane Roar 1:4 (1:3)  
      John Fredericks Park   Capalaba Eastern Suburbs postponed    

2. Round

  Saturday, 15/02/2020 19:30 Sologinkin Oval   Magpies Crusaders United Brisbane Strikers 0:2   Award Ann.
  Sunday, 16/02/2020 18:00 Goodwin Park   Olympic FC Eastern Suburbs 1:1 (1:0)  
  Monday, 17/02/2020 20:00 Wolter Park   Moreton Bay United Sunshine Coast Wanderers 4:2 (3:1)  
  Tuesday, 18/02/2020 19:30 Compass Grounds   Redlands United Lions FC 0:8 (0:4)  
  Tuesday, 18/02/2020 19:45 Logan Metro Sporting Complex   Brisbane Roar Capalaba 3:0 (2:0)  
  Wednesday, 21/10/2020 19:00 Coplick Family Sports Park   Gold Coast United Gold Coast Knights      
  Wednesday, 21/10/2020 19:30 Corporate Travel Management Stadium   Brisbane City Peninsula Power      

3. Round

  Saturday, 22/02/2020 18:30 Croatian Sports Centre   Gold Coast Knights Olympic FC 3:1 (2:1)  
  Saturday, 22/02/2020 18:30 Perry Park   Brisbane Strikers Brisbane City 1:2 (0:0)  
  Saturday, 22/02/2020 18:30 Wolter Park   Moreton Bay United Magpies Crusaders United 2:2   Award Ann.
  Saturday, 22/02/2020 19:00 Compass Grounds   Redlands United Capalaba 0:3 (0:1)  
  Saturday, 22/02/2020 19:00 Heath Park   Eastern Suburbs Gold Coast United 1:2 (1:1)  
  Sunday, 23/02/2020 14:00 Logan Metro Sporting Complex   Brisbane Roar Lions FC 0:3 (0:1)  
  Sunday, 23/02/2020 16:30 AJ Kelly Park   Peninsula Power Sunshine Coast Wanderers 3:1 (0:1)  

4. Round

  Saturday, 29/02/2020 18:00 Coplick Family Sports Park   Gold Coast United Lions FC 4:4 (2:1)  
  Saturday, 29/02/2020 18:30 Perry Park   Brisbane Strikers Moreton Bay United 1:4 (0:1)  
  Saturday, 29/02/2020 18:45 John Fredericks Park   Capalaba Sunshine Coast Wanderers 4:3 (1:1)  
  Saturday, 29/02/2020 19:00 Compass Grounds   Redlands United Gold Coast Knights 0:9 (0:5)  
  Saturday, 29/02/2020 19:30 Sologinkin Oval   Magpies Crusaders United Brisbane City 1:1   Award Ann.
  Sunday, 01/03/2020 18:00 Goodwin Park   Olympic FC Peninsula Power 0:1 (0:1)  
  Sunday, 01/03/2020 18:15 Heath Park   Eastern Suburbs Brisbane Roar 0:5 (0:2)  

5. Round

  Saturday, 07/03/2020 17:30 Corporate Travel Management Stadium   Brisbane City Eastern Suburbs 2:4 (2:4)  
  Saturday, 07/03/2020 18:00 Coplick Family Sports Park   Gold Coast United Magpies Crusaders United 2:1   Award Ann.
  Saturday, 07/03/2020 18:30 Croatian Sports Centre   Gold Coast Knights Peninsula Power 3:0 (2:0)  
  Saturday, 07/03/2020 19:00 Lions Stadium   Lions FC Capalaba 4:0 (1:0)  
  Sunday, 08/03/2020 14:00 Logan Metro Sporting Complex   Brisbane Roar Brisbane Strikers 1:1 (0:1)  
  Sunday, 08/03/2020 16:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Redlands United 2:6 (0:3)  
  Sunday, 08/03/2020 16:00 Wolter Park   Moreton Bay United Olympic FC 0:4 (0:1)  

6. Round

  Saturday, 14/03/2020 18:00 Heath Park   Eastern Suburbs Redlands United 1:2 (0:1)  
  Saturday, 14/03/2020 18:30 Croatian Sports Centre   Gold Coast Knights Moreton Bay United 1:1 (1:0)  
  Sunday, 15/03/2020 18:00 Goodwin Park   Olympic FC Brisbane Roar 2:2 (1:0)  
  Wednesday, 02/09/2020 19:30 John Fredericks Park   Capalaba Brisbane Strikers 2:2 (1:1)  
  Wednesday, 16/09/2020 20:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Brisbane City 3:0 (1:0)  
  Wednesday, 23/09/2020 19:45 Coplick Family Sports Park   Gold Coast United Peninsula Power 1:1 (0:0)  
No match: Lions FC, Magpies Crusaders United

7. Round

  Saturday, 25/07/2020 17:00 Compass Grounds   Redlands United Moreton Bay United 1:1 (1:0)  
  Saturday, 25/07/2020 17:00 John Fredericks Park   Capalaba Olympic FC 0:4 (0:0)  
  Saturday, 25/07/2020 18:30 Perry Park   Brisbane Strikers Sunshine Coast Wanderers 1:1 (1:0)  
  Tuesday, 28/07/2020 19:30 Heath Park   Eastern Suburbs Peninsula Power 2:0 (1:0)  
  Tuesday, 28/07/2020 19:45 Coplick Family Sports Park   Gold Coast United Brisbane City 3:2 (1:1)  
  Wednesday, 29/07/2020 20:00 Lions Stadium   Lions FC Gold Coast Knights 0:0 (0:0)  
No match: Brisbane Roar, Magpies Crusaders United

8. Round

  Saturday, 01/08/2020 17:30 Corporate Travel Management Stadium   Brisbane City Lions FC 1:1 (0:0)  
  Saturday, 01/08/2020 18:30 Croatian Sports Centre   Gold Coast Knights Eastern Suburbs 2:2 (2:1)  
  Saturday, 01/08/2020 19:00 Compass Grounds   Redlands United Brisbane Strikers 2:3 (1:2)  
  Sunday, 02/08/2020 15:00 AJ Kelly Park   Peninsula Power Brisbane Roar 1:0 (1:0)  
  Sunday, 02/08/2020 16:00 Coplick Family Sports Park   Gold Coast United Moreton Bay United 1:1 (1:1)  
  Sunday, 02/08/2020 16:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Olympic FC 1:2 (1:1)  
No match: Capalaba, Magpies Crusaders United

9. Round

  Saturday, 08/08/2020 17:00 John Fredericks Park   Capalaba Moreton Bay United 3:2 (0:2)  
  Saturday, 08/08/2020 18:00 Lions Stadium   Lions FC Eastern Suburbs 5:1 (1:0)  
  Saturday, 08/08/2020 18:00 Corporate Travel Management Stadium   Brisbane City Gold Coast Knights 0:1 (0:0)  
  Saturday, 08/08/2020 19:00 Compass Grounds   Redlands United Peninsula Power 1:2 (0:1)  
  Sunday, 09/08/2020 16:30 Coplick Family Sports Park   Gold Coast United Brisbane Roar 2:3 (1:0)  
  Sunday, 09/08/2020 18:00 Goodwin Park   Olympic FC Brisbane Strikers 0:1 (0:1)  
No match: Magpies Crusaders United, Sunshine Coast Wanderers

10. Round

  Saturday, 15/08/2020 18:30 Perry Park   Brisbane Strikers Lions FC 2:0 (1:0)  
  Saturday, 15/08/2020 18:45 Heath Park   Eastern Suburbs Sunshine Coast Wanderers 2:4 (1:3)  
  Sunday, 16/08/2020 14:00 Logan Metro Sporting Complex   Brisbane Roar Brisbane City 0:2 (0:1)  
  Sunday, 16/08/2020 15:00 Wolter Park   Moreton Bay United Peninsula Power 0:3 (0:2)  
  Sunday, 16/08/2020 16:30 Coplick Family Sports Park   Gold Coast United Capalaba 2:1 (1:0)  
  Tuesday, 18/08/2020 19:30 Compass Grounds   Redlands United Olympic FC 2:3 (0:1)  
No match: Gold Coast Knights, Magpies Crusaders United

11. Round

  Saturday, 22/08/2020 17:00 AJ Kelly Park   Peninsula Power Brisbane Strikers 1:0 (0:0)  
  Saturday, 22/08/2020 18:00 Lions Stadium   Lions FC Sunshine Coast Wanderers 4:1 (2:0)  
  Saturday, 22/08/2020 18:30 Croatian Sports Centre   Gold Coast Knights Brisbane Roar 1:0 (1:0)  
  Saturday, 22/08/2020 18:45 John Fredericks Park   Capalaba Brisbane City 2:3 (1:0)  
  Sunday, 23/08/2020 15:00 Coplick Family Sports Park   Gold Coast United Redlands United 0:1 (0:0)  
  Tuesday, 01/09/2020 19:30 Wolter Park   Moreton Bay United Eastern Suburbs 1:1 (0:1)  
No match: Magpies Crusaders United, Olympic FC

12. Round

  Tuesday, 25/08/2020 19:00 Perry Park   Brisbane Strikers Olympic FC 2:2 (1:1)  
  Tuesday, 25/08/2020 19:30 Wolter Park   Moreton Bay United Capalaba 3:5 (0:4)  
  Tuesday, 25/08/2020 19:45 Croatian Sports Centre   Gold Coast Knights Brisbane City 2:2 (0:1)  
  Wednesday, 26/08/2020 19:30 AJ Kelly Park   Peninsula Power Redlands United 3:0 (2:0)  
  Wednesday, 26/08/2020 19:30 Logan Metro Sporting Complex   Brisbane Roar Gold Coast United 2:1 (1:0)  
  Thursday, 27/08/2020 19:30 Heath Park   Eastern Suburbs Lions FC 1:1 (1:0)  
No match: Magpies Crusaders United, Sunshine Coast Wanderers

13. Round

  Saturday, 29/08/2020 17:00 AJ Kelly Park   Peninsula Power Capalaba 2:0 (1:0)  
  Saturday, 29/08/2020 17:30 Corporate Travel Management Stadium   Brisbane City Moreton Bay United 1:2 (0:1)  
  Saturday, 29/08/2020 18:30 Coplick Family Sports Park   Brisbane Strikers Gold Coast United 2:3 (0:2)  
  Sunday, 30/08/2020 14:00 Logan Metro Sporting Complex   Brisbane Roar Redlands United 2:1 (1:1)  
  Sunday, 30/08/2020 16:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Gold Coast Knights 4:1 (1:0)  
  Sunday, 30/08/2020 18:00 Goodwin Park   Olympic FC Lions FC 1:0 (1:0)  
No match: Eastern Suburbs, Magpies Crusaders United

14. Round

  Saturday, 05/09/2020 16:30 Coplick Family Sports Park   Gold Coast United Sunshine Coast Wanderers 0:0 (0:0)  
  Saturday, 05/09/2020 18:30 Perry Park   Brisbane Strikers Eastern Suburbs 1:1 (0:0)  
  Saturday, 05/09/2020 18:45 John Fredericks Park   Capalaba Gold Coast Knights 1:3 (1:1)  
  Saturday, 05/09/2020 19:00 Lions Stadium   Lions FC Peninsula Power 3:1 (0:1)  
  Sunday, 06/09/2020 14:00 Logan Metro Sporting Complex   Brisbane Roar Moreton Bay United 1:2 (1:1)  
  Sunday, 06/09/2020 17:00 Corporate Travel Management Stadium   Brisbane City Olympic FC 1:4 (1:2)  
No match: Magpies Crusaders United, Redlands United

15. Round

  Wednesday, 09/09/2020 19:30 John Fredericks Park   Capalaba Gold Coast United 3:3 (1:2)  
  Wednesday, 09/09/2020 19:30 AJ Kelly Park   Peninsula Power Moreton Bay United 4:3 (2:2)  
  Wednesday, 09/09/2020 19:30 Corporate Travel Management Stadium   Brisbane City Brisbane Roar 1:7 (1:3)  
  Wednesday, 09/09/2020 19:30 Lions Stadium   Lions FC Brisbane Strikers 4:1 (2:1)  
  Wednesday, 09/09/2020 19:30 Goodwin Park   Olympic FC Redlands United 4:0 (1:0)  
  Tuesday, 20/10/2020 19:30 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Eastern Suburbs      
No match: Gold Coast Knights, Magpies Crusaders United

16. Round

  Saturday, 12/09/2020 16:30 Coplick Family Sports Park   Gold Coast United Olympic FC 0:1 (0:1)  
  Saturday, 12/09/2020 17:30 Corporate Travel Management Stadium   Brisbane City Redlands United 2:3 (1:2)  
  Saturday, 12/09/2020 18:30 Croatian Sports Centre   Gold Coast Knights Brisbane Strikers 1:1 (1:1)  
  Saturday, 12/09/2020 19:00 Heath Park   Eastern Suburbs Capalaba 10:2 (5:2)  
  Sunday, 13/09/2020 15:30 Wolter Park   Moreton Bay United Lions FC 2:1 (0:1)  
  Sunday, 13/09/2020 17:00 Logan Metro Sporting Complex   Brisbane Roar Sunshine Coast Wanderers 1:3 (1:3)  
No match: Magpies Crusaders United, Peninsula Power

17. Round

  Saturday, 19/09/2020 18:00 Lions Stadium   Lions FC Redlands United 4:0 (1:0)  
  Saturday, 19/09/2020 18:30 AJ Kelly Park   Peninsula Power Brisbane City 3:2 (0:0)  
  Saturday, 19/09/2020 18:30 Croatian Sports Centre   Gold Coast Knights Gold Coast United 3:0 (0:0)  
  Saturday, 19/09/2020 19:15 Heath Park   Eastern Suburbs Olympic FC 1:2 (1:0)  
  Sunday, 20/09/2020 16:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Moreton Bay United 1:2 (0:1)  
  Sunday, 20/09/2020 17:15 John Fredericks Park   Capalaba Brisbane Roar 3:1 (2:0)  
No match: Brisbane Strikers, Magpies Crusaders United

18. Round

  Saturday, 26/09/2020 17:15 John Fredericks Park   Capalaba Redlands United 3:0 (2:0)  
  Saturday, 26/09/2020 17:30 Corporate Travel Management Stadium   Brisbane City Brisbane Strikers 1:2 (0:1)  
  Sunday, 27/09/2020 16:00 Lions Stadium   Lions FC Brisbane Roar 4:0 (3:0)  
  Sunday, 27/09/2020 16:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Peninsula Power 1:4 (0:2)  
  Sunday, 27/09/2020 16:30 Coplick Family Sports Park   Gold Coast United Eastern Suburbs 1:1 (0:1)  
  Sunday, 27/09/2020 18:00 Goodwin Park   Olympic FC Gold Coast Knights 1:1 (0:1)  
No match: Magpies Crusaders United, Moreton Bay United
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (2.) Lions FC 17 10 4 3 34 50 : 16 34 9 8 1 0 32 : 5 25 8 2 3 3 18 : 11 9
2. (1.) Olympic FC 17 10 4 3 17 33 : 16 34 8 3 3 2 10 : 6 12 9 7 1 1 23 : 10 22
3. (3.) Peninsula Power 15 11 1 3 12 29 : 17 34 7 7 0 0 17 : 6 21 8 4 1 3 12 : 11 13
4. (4.) Gold Coast Knights 15 8 6 1 19 33 : 14 30 8 4 4 0 16 : 7 16 7 4 2 1 17 : 7 14
5. (5.) Brisbane Roar 17 7 2 8 4 32 : 28 23 8 3 1 4 10 : 13 10 9 4 1 4 22 : 15 13
6. (6.) Moreton Bay United 16 6 4 6 -5 29 : 34 22 6 2 1 3 10 : 16 7 10 4 3 3 19 : 18 15
7. (8.) Capalaba 16 6 2 8 -13 32 : 45 20 9 4 2 3 21 : 21 14 7 2 0 5 11 : 24 6
8. (7.) Gold Coast United 16 4 6 6 -4 23 : 27 18 10 2 5 3 14 : 15 11 6 2 1 3 9 : 12 7
9. (9.) Brisbane Strikers 16 4 6 6 -5 22 : 27 18 8 1 3 4 11 : 15 6 8 3 3 2 11 : 12 12
10. (10.) Eastern Suburbs 15 3 6 6 -2 29 : 31 15 8 2 1 5 18 : 18 7 7 1 5 1 11 : 13 8
11. (11.) Sunshine Coast Wanderers 15 4 2 9 -10 28 : 38 14 7 2 0 5 13 : 19 6 8 2 2 4 15 : 19 8
12. (12.) Brisbane City 16 4 2 10 -14 25 : 39 14 8 0 1 7 9 : 24 1 8 4 1 3 16 : 15 13
13. (13.) Redlands United 17 4 1 12 -33 20 : 53 13 8 0 1 7 7 : 32 1 9 4 0 5 13 : 21 12
14. (14.) Magpies Crusaders United 0 0 0 0 0 0 : 0 0 0 0 0 0 0 : 0 0 0 0 0 0 0 : 0 0

Magpies Crusaders United withdrew after five matches. Their record was expunged

19. Round

  Friday, 02/10/2020 19:30 AJ Kelly Park   Peninsula Power Olympic FC      
  Saturday, 03/10/2020 18:30 Croatian Sports Centre   Gold Coast Knights Redlands United      
  Saturday, 03/10/2020 19:00 Lions Stadium   Lions FC Gold Coast United      
  Saturday, 03/10/2020 19:00 Wolter Park   Moreton Bay United Brisbane Strikers      
  Sunday, 04/10/2020 14:00 Logan Metro Sporting Complex   Brisbane Roar Eastern Suburbs      
  Sunday, 04/10/2020 16:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Capalaba      
No match: Brisbane City, Magpies Crusaders United

20. Round

  Wednesday, 07/10/2020 19:00 John Fredericks Park   Capalaba Lions FC      
  Wednesday, 07/10/2020 19:00 Perry Park   Brisbane Strikers Brisbane Roar      
  Wednesday, 07/10/2020 19:30 AJ Kelly Park   Peninsula Power Gold Coast Knights      
  Wednesday, 07/10/2020 19:30 Compass Grounds   Redlands United Sunshine Coast Wanderers      
  Wednesday, 07/10/2020 19:30 Goodwin Park   Olympic FC Moreton Bay United      
  Thursday, 08/10/2020 19:30 Heath Park   Eastern Suburbs Brisbane City      
No match: Gold Coast United, Magpies Crusaders United

21. Round

  Saturday, 10/10/2020 17:30 Corporate Travel Management Stadium   Brisbane City Sunshine Coast Wanderers      
  Saturday, 10/10/2020 18:30 AJ Kelly Park   Peninsula Power Gold Coast United      
  Saturday, 10/10/2020 18:30 Perry Park   Brisbane Strikers Capalaba      
  Saturday, 10/10/2020 19:00 Wolter Park   Moreton Bay United Gold Coast Knights      
  Sunday, 11/10/2020 14:00 Logan Metro Sporting Complex   Brisbane Roar Olympic FC      
  Sunday, 11/10/2020 18:00 Compass Grounds   Redlands United Eastern Suburbs      
No match: Lions FC, Magpies Crusaders United

22. Round

  Friday, 16/10/2020 19:30 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Brisbane Strikers      
  Saturday, 17/10/2020 17:00 Wolter Park   Moreton Bay United Redlands United      
  Saturday, 17/10/2020 17:30 Corporate Travel Management Stadium   Brisbane City Gold Coast United      
  Saturday, 17/10/2020 18:30 AJ Kelly Park   Peninsula Power Eastern Suburbs      
  Saturday, 17/10/2020 18:30 Croatian Sports Centre   Gold Coast Knights Lions FC      
  Sunday, 18/10/2020 18:00 Goodwin Park   Olympic FC Capalaba      
No match: Brisbane Roar, Magpies Crusaders United

23. Round

  Saturday, 24/10/2020 18:30 Perry Park   Brisbane Strikers Redlands United      
  Saturday, 24/10/2020 19:00 Heath Park   Eastern Suburbs Gold Coast Knights      
  Saturday, 24/10/2020 19:00 Lions Stadium   Lions FC Brisbane City      
  Sunday, 25/10/2020 14:00 Logan Metro Sporting Complex   Brisbane Roar Peninsula Power      
  Sunday, 25/10/2020 15:00 Wolter Park   Moreton Bay United Gold Coast United      
  Sunday, 25/10/2020 18:00 Goodwin Park   Olympic FC Sunshine Coast Wanderers      
No match: Capalaba, Magpies Crusaders United

24. Round

  Friday, 30/10/2020 19:30 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Lions FC      
  Saturday, 31/10/2020 17:30 Corporate Travel Management Stadium   Brisbane City Capalaba      
  Saturday, 31/10/2020 18:30 Perry Park   Brisbane Strikers Peninsula Power      
  Saturday, 31/10/2020 19:00 Compass Grounds   Redlands United Gold Coast United      
  Saturday, 31/10/2020 19:00 Heath Park   Eastern Suburbs Moreton Bay United      
  Sunday, 01/11/2020 14:00 Logan Metro Sporting Complex   Brisbane Roar Gold Coast Knights      
No match: Magpies Crusaders United, Olympic FC

25. Round

  Friday, 06/11/2020 19:30 John Fredericks Park   Capalaba Peninsula Power      
  Saturday, 07/11/2020 18:00 Wolter Park   Moreton Bay United Brisbane City      
  Saturday, 07/11/2020 18:30 Croatian Sports Centre   Gold Coast Knights Sunshine Coast Wanderers      
  Saturday, 07/11/2020 19:00 Lions Stadium   Lions FC Olympic FC      
  Sunday, 08/11/2020 15:00 Compass Grounds   Redlands United Brisbane Roar      
  Sunday, 08/11/2020 18:30 Perry Park   Gold Coast United Brisbane Strikers      
No match: Eastern Suburbs, Magpies Crusaders United

26. Round

  Saturday, 14/11/2020 16:45 Heath Park   Eastern Suburbs Brisbane Strikers      
  Saturday, 14/11/2020 18:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Gold Coast United      
  Saturday, 14/11/2020 18:30 AJ Kelly Park   Peninsula Power Lions FC      
  Sunday, 15/11/2020 17:00 Croatian Sports Centre   Gold Coast Knights Capalaba      
  Sunday, 15/11/2020 17:00 Wolter Park   Moreton Bay United Brisbane Roar      
  Sunday, 15/11/2020 18:00 Goodwin Park   Olympic FC Brisbane City      
No match: Magpies Crusaders United, Redlands United