Return to League Index

Gold Coast Premier League 2020

Fixtures and Results

Regular Season

1. Round

  Friday, 06/03/2020 20:30 Glennon Park   Nerang Coomera 0:4 (0:1)  
  Saturday, 07/03/2020 17:00 Mallawa Complex   Palm Beach Broadbeach United 1:0 (0:0)  
  Saturday, 07/03/2020 17:00 Pizzey Park   Burleigh Heads Southport 5:5 (1:4)  
  Sunday, 08/03/2020 15:00 Robina Common   Robina City Surfers Paradise 0:10 (0:2)  

2. Round

  Saturday, 14/03/2020 18:30 Nikiforides Family Park   Broadbeach United Robina City 2:4 (0:2)  
  Saturday, 25/07/2020 18:00 Pizzey Park   Burleigh Heads Coomera 3:4 (1:2)  
  Tuesday, 04/08/2020 20:00 Ashmore Village Park   Southport Palm Beach 2:0 (2:0)  
  Tuesday, 11/08/2020 20:00 Glennon Park   Nerang Surfers Paradise 1:3 (1:0)  

3. Round

  Saturday, 01/08/2020 15:00 Lex Bell Oval   Surfers Paradise Broadbeach United 4:1 (1:0)  
  Saturday, 01/08/2020 16:00 Robina Common   Robina City Southport 1:4 (1:0)  
  Saturday, 01/08/2020 18:00 Mallawa Complex   Palm Beach Coomera 4:2 (3:1)  
  Sunday, 02/08/2020 15:00 Glennon Park   Nerang Burleigh Heads 4:1 (2:1)  

4. Round

  Saturday, 08/08/2020 15:00 Nikiforides Family Park   Broadbeach United Nerang 2:3 (1:1)  
  Saturday, 08/08/2020 16:00 Viney Park   Coomera Southport 3:2 (3:0)  
  Saturday, 08/08/2020 18:00 Mallawa Complex   Palm Beach Surfers Paradise 3:3 (2:0)  
  Sunday, 09/08/2020 15:00 Robina Common   Robina City Burleigh Heads 1:2 (0:2)  

5. Round

  Saturday, 15/08/2020 15:00 Lex Bell Oval   Surfers Paradise Southport 1:1 (1:0)  
  Saturday, 15/08/2020 16:00 Glennon Park   Nerang Robina City 0:2 (0:0)  
  Saturday, 15/08/2020 17:30 Pizzey Park   Burleigh Heads Palm Beach 2:3 (1:2)  
  Sunday, 16/08/2020 16:00 Nikiforides Family Park   Broadbeach United Coomera 0:1 (0:0)  

6. Round

  Saturday, 22/08/2020 15:00 Ashmore Village Park   Southport Broadbeach United 0:2 (0:1)  
  Saturday, 22/08/2020 18:00 Mallawa Complex   Palm Beach Nerang 4:0 (1:0)  
  Saturday, 22/08/2020 18:00 Pizzey Park   Burleigh Heads Surfers Paradise 1:3 (1:2)  
  Sunday, 23/08/2020 15:00 Viney Park   Coomera Robina City 1:0 (1:0)  

7. Round

  Saturday, 29/08/2020 15:00 Glennon Park   Nerang Southport 4:1 (2:1)  
  Saturday, 29/08/2020 16:00 Robina Common   Robina City Palm Beach 1:5 (1:3)  
  Saturday, 29/08/2020 16:00 Nikiforides Family Park   Broadbeach United Burleigh Heads 1:2 (0:1)  
  Sunday, 30/08/2020 15:00 Lex Bell Oval   Surfers Paradise Coomera 2:2 (0:1)  

8. Round

  Saturday, 05/09/2020 15:00 Ashmore Village Park   Southport Burleigh Heads 0:5 (0:1)  
  Saturday, 05/09/2020 15:30 Lex Bell Oval   Surfers Paradise Robina City 7:5 (4:2)  
  Saturday, 05/09/2020 19:00 Viney Park   Coomera Nerang 1:1 (1:1)  
  Sunday, 06/09/2020 15:00 Nikiforides Family Park   Broadbeach United Palm Beach 0:1 (0:1)  

9. Round

  Saturday, 12/09/2020 15:30 Lex Bell Oval   Surfers Paradise Nerang 4:1 (1:0)  
  Saturday, 12/09/2020 16:00 Viney Park   Coomera Burleigh Heads 2:3 (0:1)  
  Saturday, 12/09/2020 18:30 Robina Common   Robina City Broadbeach United 1:0 (1:0)  
  Sunday, 13/09/2020 16:00 Mallawa Complex   Palm Beach Southport 4:0 (1:0)  

10. Round

  Saturday, 19/09/2020 15:00 Ashmore Village Park   Southport Robina City 1:3 (1:1)  
  Saturday, 19/09/2020 17:00 Pizzey Park   Burleigh Heads Nerang 5:4 (1:2)  
  Saturday, 19/09/2020 18:00 Nikiforides Family Park   Broadbeach United Surfers Paradise 0:5 (0:3)  
  Saturday, 19/09/2020 19:00 Viney Park   Coomera Palm Beach 0:0 (0:0)  

11. Round

  Saturday, 26/09/2020 16:00 Lex Bell Oval   Surfers Paradise Palm Beach 1:1 (1:1)  
  Saturday, 26/09/2020 16:00 Glennon Park   Nerang Broadbeach United 5:0 (1:0)  
  Saturday, 26/09/2020 18:30 Pizzey Park   Burleigh Heads Robina City 3:5 (1:2)  
  Sunday, 27/09/2020 15:00 Ashmore Village Park   Southport Coomera 0:1 (0:0)  
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. Surfers Paradise 11 7 4 0 27 43 : 16 25 6 3 3 0 19 : 11 12 5 4 1 0 24 : 5 13
2. Palm Beach 11 7 3 1 15 26 : 11 24 5 4 1 0 16 : 5 13 6 3 2 1 10 : 6 11
3. Coomera 11 6 3 2 6 21 : 15 21 5 2 2 1 7 : 6 8 6 4 1 1 14 : 9 13
4. Burleigh Heads 11 5 1 5 0 32 : 32 16 6 1 1 4 19 : 24 4 5 4 0 1 13 : 8 12
5. Robina City 11 5 0 6 -12 23 : 35 15 5 1 0 4 4 : 21 3 6 4 0 2 19 : 14 12
6. Nerang 11 4 1 6 -4 23 : 27 13 6 3 0 3 14 : 11 9 5 1 1 3 9 : 16 4
7. Southport 11 2 2 7 -13 16 : 29 8 5 1 0 4 3 : 11 3 6 1 2 3 13 : 18 5
8. Broadbeach United 11 1 0 10 -19 8 : 27 3 6 0 0 6 5 : 16 0 5 1 0 4 3 : 11 3

Top four qualify for Finals Series

Botton two are relegated to Coast League

12. Round

  Saturday, 10/10/2020 15:00 Ashmore Village Park   Southport Surfers Paradise      
  Saturday, 10/10/2020 16:00 Viney Park   Coomera Broadbeach United      
  Saturday, 10/10/2020 18:00 Mallawa Complex   Palm Beach Burleigh Heads      
  Sunday, 11/10/2020 15:00 Robina Common   Robina City Nerang      

13. Round

  Saturday, 17/10/2020 15:00 Glennon Park   Nerang Palm Beach      
  Saturday, 17/10/2020 15:30 Lex Bell Oval   Surfers Paradise Burleigh Heads      
  Saturday, 17/10/2020 16:00 Robina Common   Robina City Coomera      
  Saturday, 17/10/2020 18:00 Nikiforides Family Park   Broadbeach United Southport      

14. Round

  Saturday, 24/10/2020 17:00 Viney Park   Coomera Surfers Paradise      
  Saturday, 24/10/2020 17:00 Mallawa Complex   Palm Beach Robina City      
  Saturday, 24/10/2020 17:00 Pizzey Park   Burleigh Heads Broadbeach United      
  Saturday, 24/10/2020 17:00 Ashmore Village Park   Southport Nerang      

Finals Series

Minor Semi Final

1         3. Regular Season     4. Regular Season        

Major Semi Final

2         1. Regular Season     2. Regular Season        

Preliminary Final

3         Loser from match 2     Winner of match 1        

Grand Final

4         Winner of match 2     Winner of match 3        
Return to League Index

Return to League Index