Return to League Index


Football Queensland Premier League 2020

Fixtures and Results

1. Round

  Friday, 21/02/2020 19:00 Carmichael Park   Wynnum Wolves FC Southside Eagles 1:3 (0:1)  
  Saturday, 22/02/2020 18:15 Cornubia Park   Logan Lightning Holland Park Hawks 3:1 (1:0)  
  Saturday, 22/02/2020 19:00 Wakerley Park   Souths United Ipswich Knights 2:4 (2:2)  
  Sunday, 23/02/2020 15:00 Clive Berghofer Stadium   SWQ Thunder Rochedale Rovers 1:3 (0:0)  
  Sunday, 23/02/2020 16:00 Kawana Western Precinct   Sunshine Coast Western Pride 1:2 (1:0)  
No match: Mitchelton

2. Round

  Friday, 28/02/2020 19:00 Carmichael Park   Wynnum Wolves FC Rochedale Rovers 1:2 (1:1)  
  Saturday, 29/02/2020 17:00 Briggs Road Sporting Complex   Western Pride Mitchelton 1:4 (0:2)  
  Saturday, 29/02/2020 18:15 Cornubia Park   Logan Lightning Ipswich Knights 2:0 (2:0)  
  Saturday, 29/02/2020 19:00 Memorial Park   Southside Eagles Souths United 2:0 (1:0)  
  Sunday, 01/03/2020 15:00 Clive Berghofer Stadium   SWQ Thunder Holland Park Hawks 2:0 (1:0)  
No match: Sunshine Coast

3. Round

  Saturday, 07/03/2020 18:00 Clive Berghofer Stadium   SWQ Thunder Western Pride 5:0 (2:0)  
  Saturday, 07/03/2020 18:30 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Souths United 2:3 (1:2)  
  Saturday, 07/03/2020 19:00 Teralba Park   Mitchelton Southside Eagles 1:1 (1:1)  
  Sunday, 08/03/2020 15:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Wynnum Wolves FC 6:1 (4:0)  
  Sunday, 08/03/2020 16:00 Kawana Western Precinct   Sunshine Coast Rochedale Rovers 2:2 (1:2)  
No match: Logan Lightning

4. Round

  Saturday, 14/03/2020 18:30 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Sunshine Coast 6:1 (4:1)  
  Saturday, 14/03/2020 19:00 Briggs Road Sporting Complex   Western Pride Rochedale Rovers 5:2 (3:1)  
  Saturday, 14/03/2020 19:00 Wakerley Park   Souths United Logan Lightning 0:2 (0:0)  
  Sunday, 15/03/2020 17:00 Clive Berghofer Stadium   SWQ Thunder Ipswich Knights 3:2 (2:0)  
  Wednesday, 02/09/2020 19:30 Carmichael Park   Wynnum Wolves FC Mitchelton 1:2 (0:1)  
No match: Southside Eagles

5. Round

  Saturday, 25/07/2020 18:00 Clive Berghofer Stadium   SWQ Thunder Souths United 5:2 (3:1)  
  Saturday, 25/07/2020 18:15 Cornubia Park   Logan Lightning Southside Eagles 6:2 (4:1)  
  Tuesday, 28/07/2020 19:15 Underwood Park   Rochedale Rovers Mitchelton 0:2 (0:2)  
  Tuesday, 28/07/2020 19:45 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Western Pride 2:1 (0:1)  
  Wednesday, 05/08/2020 19:45 Kawana Western Precinct   Sunshine Coast Ipswich Knights 1:1 (0:0)  
No match: Wynnum Wolves FC

6. Round

  Friday, 31/07/2020 19:30 Carmichael Park   Wynnum Wolves FC Western Pride 4:0 (1:0)  
  Saturday, 01/08/2020 18:30 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Ipswich Knights 1:3 (1:2)  
  Sunday, 02/08/2020 15:00 Clive Berghofer Stadium   SWQ Thunder Logan Lightning 2:2 (2:1)  
  Sunday, 02/08/2020 16:00 Kawana Western Precinct   Sunshine Coast Southside Eagles 2:0 (1:0)  
  Sunday, 02/08/2020 18:00 Teralba Park   Mitchelton Souths United 3:3 (0:2)  
No match: Rochedale Rovers

7. Round

  Friday, 07/08/2020 19:00 Carmichael Park   Wynnum Wolves FC Logan Lightning 3:4 (2:3)  
  Saturday, 08/08/2020 18:00 Teralba Park   Mitchelton Holland Park Hawks 1:1 (0:1)  
  Saturday, 08/08/2020 18:00 Clive Berghofer Stadium   SWQ Thunder Sunshine Coast 3:2 (0:0)  
  Saturday, 08/08/2020 19:00 Memorial Park   Southside Eagles Western Pride 1:2 (1:2)  
  Sunday, 09/08/2020 15:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Rochedale Rovers 3:0 (2:0)  
No match: Souths United

8. Round

  Tuesday, 11/08/2020 19:15 Cornubia Park   Logan Lightning Mitchelton 2:2 (1:1)  
  Tuesday, 11/08/2020 19:45 Carmichael Park   Wynnum Wolves FC Sunshine Coast 1:1 (1:1)  
  Wednesday, 12/08/2020 19:00 Briggs Road Sporting Complex   Western Pride Souths United 4:0 (1:0)  
  Wednesday, 12/08/2020 19:30 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Southside Eagles 1:1 (0:1)  
  Tuesday, 01/09/2020 19:15 Underwood Park   Rochedale Rovers Holland Park Hawks 3:1 (2:1)  
No match: SWQ Thunder

9. Round

  Saturday, 15/08/2020 18:15 Cornubia Park   Logan Lightning Rochedale Rovers 0:0 (0:0)  
  Sunday, 16/08/2020 15:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Mitchelton 0:1 (0:1)  
  Sunday, 16/08/2020 16:00 Carmichael Park   Wynnum Wolves FC SWQ Thunder 1:3 (0:2)  
  Sunday, 16/08/2020 16:00 Kawana Western Precinct   Sunshine Coast Souths United 5:3 (2:3)  
  Sunday, 16/08/2020 18:30 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Southside Eagles 4:0 (2:0)  
No match: Western Pride

10. Round

  Friday, 21/08/2020 19:00 Carmichael Park   Wynnum Wolves FC Souths United 5:1 (2:0)  
  Saturday, 22/08/2020 18:00 Perry Park   Southside Eagles Rochedale Rovers 1:1 (1:1)  
  Saturday, 22/08/2020 18:00 Teralba Park   Mitchelton SWQ Thunder 0:2 (0:1)  
  Saturday, 22/08/2020 18:15 Cornubia Park   Logan Lightning Sunshine Coast 4:1 (1:1)  
  Saturday, 22/08/2020 19:00 Briggs Road Sporting Complex   Western Pride Ipswich Knights 1:2 (0:2)  
No match: Holland Park Hawks

11. Round

  Friday, 28/08/2020 19:30 Wakerley Park   Souths United Rochedale Rovers 0:2 (0:0)  
  Saturday, 29/08/2020 18:00 Teralba Park   Mitchelton Sunshine Coast 4:2 (3:1)  
  Saturday, 29/08/2020 19:00 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Wynnum Wolves FC 0:7 (0:3)  
  Saturday, 29/08/2020 19:00 Cornubia Park   Logan Lightning Western Pride 0:1 (0:0)  
  Sunday, 30/08/2020 17:00 Perry Park   Southside Eagles SWQ Thunder 1:8 (1:3)  
No match: Ipswich Knights

12. Round

  Saturday, 05/09/2020 18:00 Briggs Road Sporting Complex   Western Pride Sunshine Coast 1:0 (0:0)  
  Saturday, 05/09/2020 18:30 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Logan Lightning 0:3 (0:2)  
  Sunday, 06/09/2020 15:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Souths United 0:1 (0:0)  
  Sunday, 06/09/2020 16:15 Underwood Park   Rochedale Rovers SWQ Thunder 0:3 (0:1)  
  Sunday, 06/09/2020 17:00 Perry Park   Southside Eagles Wynnum Wolves FC 1:4 (0:2)  
No match: Mitchelton

13. Round

  Friday, 11/09/2020 19:00 Carmichael Park   Wynnum Wolves FC Ipswich Knights 3:1 (2:1)  
  Saturday, 12/09/2020 17:00 Wakerley Park   Souths United Holland Park Hawks 1:1 (0:1)  
  Saturday, 12/09/2020 18:00 Perry Park   Southside Eagles Mitchelton 0:2 (0:0)  
  Saturday, 12/09/2020 18:30 Underwood Park   Rochedale Rovers Sunshine Coast 6:0 (3:0)  
  Saturday, 12/09/2020 19:00 Briggs Road Sporting Complex   Western Pride SWQ Thunder 6:1 (2:1)  
No match: Logan Lightning

14. Round

  Tuesday, 15/09/2020 19:15 Wakerley Park   Souths United Southside Eagles 4:3 (2:1)  
  Tuesday, 15/09/2020 19:30 Teralba Park   Mitchelton Western Pride 1:0 (0:0)  
  Wednesday, 16/09/2020 19:30 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Logan Lightning 1:3 (0:1)  
  Wednesday, 23/09/2020 19:15 Underwood Park   Rochedale Rovers Wynnum Wolves FC 1:2 (0:0)  
  Saturday, 17/10/2020 18:30 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks SWQ Thunder      
No match: Sunshine Coast

15. Round

  Saturday, 19/09/2020 18:00 Teralba Park   Mitchelton Wynnum Wolves FC 1:3 (0:2)  
  Saturday, 19/09/2020 19:00 Underwood Park   Rochedale Rovers Western Pride 4:0 (1:0)  
  Saturday, 19/09/2020 19:00 Cornubia Park   Logan Lightning Souths United 2:0 (2:0)  
  Sunday, 20/09/2020 15:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights SWQ Thunder 2:3 (1:0)  
  Sunday, 20/09/2020 16:00 Kawana Western Precinct   Sunshine Coast Holland Park Hawks 2:1 (0:0)  
No match: Southside Eagles

16. Round

  Saturday, 26/09/2020 18:00 Teralba Park   Mitchelton Rochedale Rovers 0:0 (0:0)  
  Saturday, 26/09/2020 18:00 Wakerley Park   Souths United SWQ Thunder 1:4 (0:1)  
  Saturday, 26/09/2020 19:00 Briggs Road Sporting Complex   Western Pride Holland Park Hawks 2:2 (1:2)  
  Saturday, 26/09/2020 19:00 Perry Park   Southside Eagles Logan Lightning 0:3 (0:0)  
  Sunday, 27/09/2020 15:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Sunshine Coast 0:0 (0:0)  
No match: Wynnum Wolves FC
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) SWQ Thunder 14 11 1 2 23 45 : 22 34 7 5 1 1 21 : 11 16 7 6 0 1 24 : 11 18
2. (2.) Logan Lightning 14 10 3 1 23 36 : 13 33 8 5 2 1 19 : 7 17 6 5 1 0 17 : 6 16
3. (3.) Mitchelton 14 7 5 2 8 24 : 16 26 8 2 4 2 11 : 12 10 6 5 1 0 13 : 4 16
4. (4.) Wynnum Wolves FC 14 7 1 6 11 37 : 26 22 9 3 1 5 20 : 17 10 5 4 0 1 17 : 9 12
5. (5.) Rochedale Rovers 15 6 4 5 5 26 : 21 22 6 3 0 3 14 : 8 9 9 3 4 2 12 : 13 13
6. (6.) Western Pride 15 7 1 7 -3 26 : 29 22 7 4 1 2 20 : 11 13 8 3 0 5 6 : 18 9
7. (7.) Ipswich Knights 15 5 3 7 3 26 : 23 18 8 2 2 4 13 : 10 8 7 3 1 3 13 : 13 10
8. (8.) Sunshine Coast 14 3 4 7 -14 20 : 34 13 6 3 2 1 13 : 9 11 8 0 2 6 7 : 25 2
9. (9.) Holland Park Hawks 14 3 3 8 -10 22 : 32 12 7 3 0 4 15 : 18 9 7 0 3 4 7 : 14 3
10. (10.) Souths United 15 3 2 10 -23 21 : 44 11 6 1 1 4 8 : 16 4 9 2 1 6 13 : 28 7
11. (11.) Southside Eagles 14 2 3 9 -23 16 : 39 9 7 1 1 5 6 : 20 4 7 1 2 4 10 : 19 5

17. Round

  Saturday, 03/10/2020 18:15 Cornubia Park   Logan Lightning SWQ Thunder      
  Saturday, 03/10/2020 18:30 Wakerley Park   Souths United Mitchelton      
  Sunday, 04/10/2020 15:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Holland Park Hawks      
  Sunday, 04/10/2020 15:00 Perry Park   Southside Eagles Sunshine Coast      
  Sunday, 04/10/2020 19:00 Briggs Road Sporting Complex   Western Pride Wynnum Wolves FC      
No match: Rochedale Rovers

18. Round

  Friday, 09/10/2020 19:15 Underwood Park   Rochedale Rovers Ipswich Knights      
  Saturday, 10/10/2020 18:15 Cornubia Park   Logan Lightning Wynnum Wolves FC      
  Saturday, 10/10/2020 19:00 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Mitchelton      
  Saturday, 10/10/2020 19:00 Briggs Road Sporting Complex   Western Pride Southside Eagles      
  Sunday, 11/10/2020 16:00 Kawana Western Precinct   Sunshine Coast SWQ Thunder      
No match: Souths United

19. Round

  Saturday, 24/10/2020 16:00 Teralba Park   Mitchelton Ipswich Knights      
  Saturday, 24/10/2020 16:30 Perry Park   Southside Eagles Holland Park Hawks      
  Saturday, 24/10/2020 18:00 Clive Berghofer Stadium   SWQ Thunder Wynnum Wolves FC      
  Saturday, 24/10/2020 18:15 Underwood Park   Rochedale Rovers Logan Lightning      
  Saturday, 24/10/2020 18:30 Wakerley Park   Souths United Sunshine Coast      
No match: Western Pride

20. Round

  Friday, 30/10/2020 19:15 Underwood Park   Rochedale Rovers Southside Eagles      
  Saturday, 31/10/2020 18:00 Wakerley Park   Souths United Wynnum Wolves FC      
  Saturday, 31/10/2020 19:30 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Western Pride      
  Sunday, 01/11/2020 15:00 Clive Berghofer Stadium   SWQ Thunder Mitchelton      
  Sunday, 01/11/2020 16:00 Kawana Western Precinct   Sunshine Coast Logan Lightning      
No match: Holland Park Hawks

21. Round

  Friday, 06/11/2020 19:00 Carmichael Park   Wynnum Wolves FC Holland Park Hawks      
  Friday, 06/11/2020 19:15 Underwood Park   Rochedale Rovers Souths United      
  Tuesday, 17/11/2020 18:00 Clive Berghofer Stadium   SWQ Thunder Southside Eagles      
  Tuesday, 17/11/2020 19:00 Briggs Road Sporting Complex   Western Pride Logan Lightning      
  Wednesday, 18/11/2020 16:00 Kawana Western Precinct   Sunshine Coast Mitchelton      
No match: Ipswich Knights

22. Round

  Friday, 13/11/2020 18:30 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Rochedale Rovers      
  Saturday, 14/11/2020 18:00 Perry Park   Southside Eagles Ipswich Knights      
  Saturday, 14/11/2020 18:30 Wakerley Park   Souths United Western Pride      
  Sunday, 15/11/2020 16:00 Kawana Western Precinct   Sunshine Coast Wynnum Wolves FC      
  Sunday, 15/11/2020 18:00 Teralba Park   Mitchelton Logan Lightning      
No match: SWQ Thunder
Return to League Index

Return to League Index