Return to League Index


NSW National Premier League Three 2020

Fixtures and Results

Regular Season

1. Round

  Saturday, 18/07/2020 17:00 Pluim Park   Central Coast United Bankstown United 0:0 (0:0)  
  Saturday, 18/07/2020 19:00 Arlington Oval   Stanmore Hawks Inter Lions 6:2 (4:1)  
  Saturday, 18/07/2020 19:00 Lynwood Park   Macarthur Rams Dunbar Rovers 3:6 (2:0)  
  Saturday, 18/07/2020 19:00 Sydney University Football Ground   Sydney University Dulwich Hill 0:1 (0:0)  
  Sunday, 19/07/2020 15:00 Christie Park   Gladesville Ryde Magic Rydalmere Lions 1:2 (0:0)  
  Sunday, 19/07/2020 15:00 Jensen Park   Bankstown City Canterbury Bankstown 2:0 (1:0)  

2. Round

  Saturday, 25/07/2020 19:00 Arlington Oval   Dulwich Hill Macarthur Rams 3:7 (3:3)  
  Saturday, 25/07/2020 19:00 Heffron Park Synthetic   Dunbar Rovers Central Coast United 1:1 (1:1)  
  Saturday, 25/07/2020 19:00 Jensen Park   Bankstown United Stanmore Hawks 1:3 (1:3)  
  Saturday, 25/07/2020 19:00 Majors Bay Reserve   Inter Lions Bankstown City 3:2 (2:1)  
  Saturday, 25/07/2020 19:00 Rydalmere Park   Rydalmere Lions Sydney University 2:0 (1:0)  
  Saturday, 25/07/2020 19:00 The Crest Athletic Centre   Canterbury Bankstown Gladesville Ryde Magic 3:1 (1:1)  

3. Round

  Saturday, 01/08/2020 19:00 Arlington Oval   Stanmore Hawks Central Coast United 5:1 (4:0)  
  Saturday, 01/08/2020 19:00 Lynwood Park   Macarthur Rams Rydalmere Lions 1:3 (1:2)  
  Saturday, 01/08/2020 19:00 Sydney University Football Ground   Sydney University Bankstown United 0:7 (0:4)  
  Saturday, 01/08/2020 19:00 The Crest Athletic Centre   Canterbury Bankstown Inter Lions 5:0 (1:0)  
  Sunday, 02/08/2020 15:00 Christie Park   Gladesville Ryde Magic Dunbar Rovers 2:1 (1:1)  
  Sunday, 02/08/2020 19:00 Jensen Park   Bankstown City Dulwich Hill 3:0 (2:0)  

4. Round

  Saturday, 08/08/2020 19:00 Arlington Oval   Dulwich Hill Stanmore Hawks 2:2 (2:0)  
  Saturday, 08/08/2020 19:00 Heffron Park Synthetic   Dunbar Rovers Sydney University 2:1 (0:1)  
  Saturday, 08/08/2020 19:00 Jensen Park   Bankstown United Inter Lions 2:2 (0:1)  
  Saturday, 08/08/2020 19:00 Lynwood Park   Macarthur Rams Canterbury Bankstown 0:2 (0:1)  
  Saturday, 08/08/2020 19:00 Pluim Park   Central Coast United Gladesville Ryde Magic 2:2 (1:1)  
  Saturday, 08/08/2020 19:00 Rydalmere Park   Rydalmere Lions Bankstown City 4:0 (1:0)  

5. Round

  Saturday, 15/08/2020 19:00 Arlington Oval   Stanmore Hawks Bankstown City 2:3 (1:1)  
  Saturday, 15/08/2020 19:00 Majors Bay Reserve   Inter Lions Sydney University 1:0 (0:0)  
  Saturday, 15/08/2020 19:00 Rydalmere Park   Rydalmere Lions Central Coast United 3:1 (2:0)  
  Saturday, 15/08/2020 19:00 The Crest Athletic Centre   Canterbury Bankstown Dunbar Rovers 3:2 (1:1)  
  Saturday, 15/08/2020 20:00 Jensen Park   Bankstown United Dulwich Hill 2:2 (1:1)  
  Sunday, 16/08/2020 15:00 Christie Park   Gladesville Ryde Magic Macarthur Rams 3:0 (1:0)  

6. Round

  Saturday, 22/08/2020 19:00 Valentine Sports Park   Central Coast United Inter Lions 4:0 (4:0)  
  Saturday, 22/08/2020 19:00 Arlington Oval   Dulwich Hill Rydalmere Lions 1:2 (1:1)  
  Saturday, 22/08/2020 19:00 Heffron Park Synthetic   Dunbar Rovers Stanmore Hawks 3:2 (2:1)  
  Saturday, 22/08/2020 19:00 Lynwood Park   Macarthur Rams Bankstown United 3:2 (2:1)  
  Saturday, 22/08/2020 19:00 Sydney University Football Ground   Sydney University Canterbury Bankstown 1:1 (0:1)  
  Sunday, 23/08/2020 15:00 Jensen Park   Bankstown City Gladesville Ryde Magic 5:0 (1:0)  

7. Round

  Saturday, 29/08/2020 17:00 Pluim Park   Central Coast United Macarthur Rams 0:1 (0:0)  
  Saturday, 29/08/2020 19:00 Majors Bay Reserve   Inter Lions Dunbar Rovers 3:2 (2:1)  
  Saturday, 29/08/2020 19:00 Rydalmere Park   Rydalmere Lions Bankstown United 4:2 (1:2)  
  Saturday, 29/08/2020 19:00 Sydney University Football Ground   Sydney University Bankstown City 0:3 (0:1)  
  Sunday, 30/08/2020 15:00 Christie Park   Gladesville Ryde Magic Dulwich Hill 5:0 (0:0)  
  Sunday, 30/08/2020 17:00 The Crest Athletic Centre   Canterbury Bankstown Stanmore Hawks 2:1 (0:1)  

8. Round

  Saturday, 05/09/2020 19:00 Valentine Sports Park   Stanmore Hawks Sydney University 2:2 (0:0)  
  Saturday, 05/09/2020 19:00 Arlington Oval   Dulwich Hill Central Coast United 2:0 (1:0)  
  Saturday, 05/09/2020 19:00 Heffron Park Synthetic   Dunbar Rovers Bankstown City 2:4 (2:4)  
  Saturday, 05/09/2020 19:00 Jensen Park   Bankstown United Gladesville Ryde Magic 0:3 (0:1)  
  Saturday, 05/09/2020 19:00 Lynwood Park   Macarthur Rams Inter Lions 3:4 (0:1)  
  Saturday, 05/09/2020 19:00 Rydalmere Park   Rydalmere Lions Canterbury Bankstown 3:1 (0:0)  

9. Round

  Saturday, 12/09/2020 19:00 Arlington Oval   Stanmore Hawks Rydalmere Lions 4:4 (2:1)  
  Saturday, 12/09/2020 19:00 Heffron Park Synthetic   Dunbar Rovers Dulwich Hill 0:3 (0:1)  
  Saturday, 12/09/2020 19:00 Majors Bay Reserve   Inter Lions Gladesville Ryde Magic 1:2 (0:1)  
  Saturday, 12/09/2020 19:00 Sydney University Football Ground   Sydney University Central Coast United 3:2 (1:1)  
  Saturday, 12/09/2020 19:00 The Crest Athletic Centre   Canterbury Bankstown Bankstown United 1:1 (0:0)  
  Sunday, 13/09/2020 15:00 Jensen Park   Bankstown City Macarthur Rams 4:1 (2:1)  

10. Round

  Saturday, 19/09/2020 17:00 Pluim Park   Central Coast United Bankstown City 11:0 (6:0)  
  Saturday, 19/09/2020 19:00 Rydalmere Park   Rydalmere Lions Inter Lions 3:1 (0:1)  
  Saturday, 19/09/2020 19:00 Arlington Oval   Dulwich Hill Canterbury Bankstown 1:1 (0:0)  
  Saturday, 19/09/2020 19:00 Jensen Park   Bankstown United Dunbar Rovers 1:3 (1:0)  
  Saturday, 19/09/2020 19:00 Lynwood Park   Macarthur Rams Stanmore Hawks 0:1 (0:0)  
  Sunday, 20/09/2020 15:00 Christie Park   Gladesville Ryde Magic Sydney University 2:0 (1:0)  

11. Round

  Saturday, 26/09/2020 19:00 The Crest Athletic Centre   Canterbury Bankstown Central Coast United 1:1 (0:1)  
  Saturday, 26/09/2020 19:00 Arlington Oval   Stanmore Hawks Gladesville Ryde Magic 1:2 (0:1)  
  Saturday, 26/09/2020 19:00 Heffron Park Synthetic   Dunbar Rovers Rydalmere Lions 4:2 (4:0)  
  Saturday, 26/09/2020 19:00 Majors Bay Reserve   Inter Lions Dulwich Hill 8:2 (4:0)  
  Saturday, 26/09/2020 19:00 Sydney University Football Ground   Sydney University Macarthur Rams 5:0 (1:0)  
  Sunday, 27/09/2020 15:00 Jensen Park   Bankstown City Bankstown United 4:1    
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Rydalmere Lions 11 9 1 1 16 32 : 16 28 6 6 0 0 19 : 5 18 5 3 1 1 13 : 11 10
2. (2.) Bankstown City 11 8 0 3 6 30 : 24 24 5 5 0 0 18 : 2 15 6 3 0 3 12 : 22 9
3. (3.) Gladesville Ryde Magic 11 7 1 3 8 23 : 15 22 5 4 0 1 13 : 3 12 6 3 1 2 10 : 12 10
4. (4.) Canterbury Bankstown 11 5 4 2 7 20 : 13 19 6 4 2 0 15 : 6 14 5 1 2 2 5 : 7 5
5. (6.) Dunbar Rovers 11 5 1 5 1 26 : 25 16 6 3 1 2 12 : 13 10 5 2 0 3 14 : 12 6
6. (7.) Inter Lions 11 5 1 5 -6 25 : 31 16 5 4 0 1 16 : 8 12 6 1 1 4 9 : 23 4
7. (5.) Stanmore Hawks 11 4 3 4 7 29 : 22 15 6 2 2 2 20 : 14 8 5 2 1 2 9 : 8 7
8. (8.) Dulwich Hill 11 3 3 5 -13 17 : 30 12 5 1 2 2 9 : 12 5 6 2 1 3 8 : 18 7
9. (9.) Central Coast United 11 2 4 5 5 23 : 18 10 5 2 2 1 17 : 3 8 6 0 2 4 6 : 15 2
10. (10.) Macarthur Rams 11 3 0 8 -14 19 : 33 9 6 1 0 5 10 : 18 3 5 2 0 3 9 : 15 6
11. (12.) Sydney University 11 2 2 7 -11 12 : 23 8 6 2 1 3 9 : 14 7 5 0 1 4 3 : 9 1
12. (11.) Bankstown United 11 1 4 6 -6 19 : 25 7 5 0 2 3 6 : 13 2 6 1 2 3 13 : 12 5

Top five qualify for Finals Series

There is no promotion or relegation

Finals Series

Elimination Semi Final

1         4. Regular Season     5. Regular Season        

Preliminary Semi Final

2         2. Regular Season     3. Regular Season        

Minor Semi final

3         Loser from match 2     Winner of match 1        

Major Semi Final

4         Rydalmere Lions   Winner of match 2        

Preliminary Final

5         Loser from match 4     Winner of match 3        

Grand Final

6         Winner of match 4     Winner of match 5        
Return to League Index

Return to League Index