Return to League Index


Northern NSW National Premier League 2020

Fixtures and Results

First Stage

1. Round

  Sunday, 12/07/2020 13:45 Maquarie Field   Lake Macquarie City Lambton Jaffas 0:1 (0:0)  
  Sunday, 12/07/2020 14:30 CB Complex   Valentine FC Broadmeadow Magic 0:5 (0:2)  
  Sunday, 12/07/2020 14:30 Jack McLaughlin Ovel   Edgeworth Eagles Maitland 4:1 (2:0)  
  Sunday, 12/07/2020 14:30 Lisle Carr Oval   Charlestown Azzurri Adamstown Rosebud 0:1 (0:1)  
  Sunday, 12/07/2020 14:30 Rockwell Automation Park   Weston Workers Newcastle Olympic 1:2 (0:0)  

2. Round

  Saturday, 18/07/2020 14:30 Arthur Edden Oval   Lambton Jaffas Weston Workers 2:3 (2:2)  
  Saturday, 18/07/2020 14:30 Darling Street Oval   Newcastle Olympic Valentine FC 2:2 (0:2)  
  Sunday, 19/07/2020 14:30 Adamstown Oval   Adamstown Rosebud Edgeworth Eagles 1:3 (0:2)  
  Sunday, 19/07/2020 14:30 Cooks Square Park   Maitland Lake Macquarie City 4:1 (3:1)  
  Sunday, 19/07/2020 14:30 Magic Park   Broadmeadow Magic Charlestown Azzurri 3:1 (1:0)  

3. Round

  Monday, 27/07/2020 20:00 Lake Maquarie RFF   Edgeworth Eagles Charlestown Azzurri 1:0 (0:0)  
  Wednesday, 05/08/2020 19:00 Darling Street Oval   Newcastle Olympic Broadmeadow Magic 1:3 (1:0)  
  Wednesday, 05/08/2020 20:15 Maquarie Field   Lake Macquarie City Adamstown Rosebud 2:1 (2:0)  
  Wednesday, 05/08/2020 20:15 Cahill Oval   Valentine FC Lambton Jaffas 0:4 (0:2)  
  Wednesday, 05/08/2020 20:15 Rockwell Automation Park   Weston Workers Maitland 1:0 (0:0)  

4. Round

  Saturday, 01/08/2020 14:30 Arthur Edden Oval   Lambton Jaffas Newcastle Olympic 2:2 (2:1)  
  Sunday, 02/08/2020 14:30 Adamstown Oval   Adamstown Rosebud Weston Workers 1:1 (1:0)  
  Sunday, 02/08/2020 14:30 Cooks Square Park   Maitland Valentine FC 5:1 (0:0)  
  Sunday, 02/08/2020 14:30 Lisle Carr Oval   Charlestown Azzurri Lake Macquarie City 1:1 (1:1)  
  Sunday, 02/08/2020 14:30 Magic Park   Broadmeadow Magic Edgeworth Eagles 0:1 (0:0)  

5. Round

  Saturday, 08/08/2020 14:30 Arthur Edden Oval   Lambton Jaffas Broadmeadow Magic 2:3 (0:0)  
  Sunday, 09/08/2020 13:45 Maquarie Field   Lake Macquarie City Edgeworth Eagles 0:3 (0:3)  
  Sunday, 09/08/2020 14:30 Rockwell Automation Park   Weston Workers Charlestown Azzurri 1:2 (1:0)  
  Wednesday, 26/08/2020 20:15 Darling Street Oval   Newcastle Olympic Maitland 4:0 (1:0)  
  Wednesday, 26/08/2020 20:15 Cahill Oval   Valentine FC Adamstown Rosebud 3:1 (0:0)  

6. Round

  Sunday, 16/08/2020 14:30 Cooks Square Park   Maitland Lambton Jaffas 2:0 (1:0)  
  Sunday, 16/08/2020 14:30 Jack McLaughlin Ovel   Edgeworth Eagles Weston Workers 1:0 (1:0)  
  Sunday, 16/08/2020 14:30 Lisle Carr Oval   Charlestown Azzurri Valentine FC 0:1 (0:0)  
  Sunday, 16/08/2020 14:30 Magic Park   Broadmeadow Magic Lake Macquarie City 2:1 (2:0)  
  Tuesday, 18/08/2020 20:15 Adamstown Oval   Adamstown Rosebud Newcastle Olympic 0:1 (0:0)  

7. Round

  Saturday, 22/08/2020 14:30 Arthur Edden Oval   Lambton Jaffas Adamstown Rosebud 6:3 (3:1)  
  Saturday, 22/08/2020 14:30 Cooks Square Park   Maitland Broadmeadow Magic 0:0 (0:0)  
  Sunday, 23/08/2020 14:30 CB Complex   Valentine FC Edgeworth Eagles 0:2 (0:0)  
  Sunday, 23/08/2020 14:30 Darling Street Oval   Newcastle Olympic Charlestown Azzurri 1:3 (0:2)  
  Sunday, 23/08/2020 14:30 Rockwell Automation Park   Weston Workers Lake Macquarie City 3:1 (1:1)  

8. Round

  Sunday, 30/08/2020 13:45 Maquarie Field   Lake Macquarie City Valentine FC 0:1 (0:0)  
  Sunday, 30/08/2020 14:30 Adamstown Oval   Adamstown Rosebud Maitland 1:2 (1:0)  
  Sunday, 30/08/2020 14:30 Jack McLaughlin Ovel   Edgeworth Eagles Newcastle Olympic 2:0 (0:0)  
  Sunday, 30/08/2020 14:30 Lisle Carr Oval   Charlestown Azzurri Lambton Jaffas 2:0 (0:0)  
  Sunday, 30/08/2020 14:30 Rockwell Automation Park   Weston Workers Broadmeadow Magic 3:2 (1:2)  

9. Round

  Sunday, 06/09/2020 14:30 Arthur Edden Oval   Lambton Jaffas Edgeworth Eagles 3:1 (3:1)  
  Sunday, 06/09/2020 14:30 CB Complex   Valentine FC Weston Workers 2:2 (0:0)  
  Sunday, 06/09/2020 14:30 Cooks Square Park   Maitland Charlestown Azzurri 1:2 (0:0)  
  Sunday, 06/09/2020 14:30 Darling Street Oval   Newcastle Olympic Lake Macquarie City 6:2 (2:0)  
  Sunday, 06/09/2020 14:30 Magic Park   Broadmeadow Magic Adamstown Rosebud 3:0 (1:0)  
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Edgeworth Eagles 9 8 0 1 13 18 : 5 24 4 4 0 0 8 : 1 12 5 4 0 1 10 : 4 12
2. (2.) Broadmeadow Magic 9 6 1 2 12 21 : 9 19 4 3 0 1 8 : 3 9 5 3 1 1 13 : 6 10
3. (5.) Newcastle Olympic 9 4 2 3 4 19 : 15 14 5 2 1 2 14 : 10 7 4 2 1 1 5 : 5 7
4. (4.) Weston Workers 9 4 2 3 2 15 : 13 14 5 3 0 2 9 : 7 9 4 1 2 1 6 : 6 5
5. (6.) Lambton Jaffas 9 4 1 4 4 20 : 16 13 5 2 1 2 15 : 12 7 4 2 0 2 5 : 4 6
6. (3.) Maitland 9 4 1 4 1 15 : 14 13 5 3 1 1 12 : 4 10 4 1 0 3 3 : 10 3
7. (7.) Charlestown Azzurri 9 4 1 4 1 11 : 10 13 4 1 1 2 3 : 3 4 5 3 0 2 8 : 7 9
8. (8.) Valentine FC 9 3 2 4 -11 10 : 21 11 5 1 1 3 5 : 14 4 4 2 1 1 5 : 7 7
9. (9.) Adamstown Rosebud 9 1 1 7 -12 9 : 21 4 4 0 1 3 3 : 7 1 5 1 0 4 6 : 14 3
10. (10.) Lake Macquarie City 9 1 1 7 -14 8 : 22 4 4 1 0 3 2 : 6 3 5 0 1 4 6 : 16 1

After nine games the league split into two groups of five teams and they played a further four matches

Second Stage

1. Round

  Saturday, 12/09/2020 14:30 Arthur Edden Oval   Lambton Jaffas Charlestown Azzurri 0:0 (0:0)  
  Saturday, 12/09/2020 14:30 Jack McLaughlin Ovel   Edgeworth Eagles Valentine FC 2:0 (0:0)  
  Saturday, 12/09/2020 14:30 Magic Park   Broadmeadow Magic Weston Workers 4:2 (3:0)  
  Sunday, 13/09/2020 14:30 Cooks Square Park   Maitland Newcastle Olympic 0:1 (0:1)  
No match: Adamstown Rosebud, Lake Macquarie City

2. Round

  Saturday, 19/09/2020 13:45 Maquarie Field   Lake Macquarie City Broadmeadow Magic 2:3 (0:1)  
  Saturday, 19/09/2020 17:30 Rockwell Automation Park   Weston Workers Lambton Jaffas 1:1 (0:0)  
  Sunday, 20/09/2020 14:30 Adamstown Oval   Adamstown Rosebud Maitland 0:6 (0:2)  
  Sunday, 20/09/2020 14:30 Darling Street Oval   Newcastle Olympic Edgeworth Eagles 1:3 (0:1)  
No match: Charlestown Azzurri, Valentine FC

3. Round

  Saturday, 26/09/2020 14:30 Arthur Edden Oval   Lambton Jaffas Lake Macquarie City 3:0 (1:0)  
  Saturday, 26/09/2020 15:30 Cooks Square Park   Maitland Edgeworth Eagles 2:1 (0:1)  
  Saturday, 26/09/2020 16:30 Adamstown Oval   Adamstown Rosebud Valentine FC 2:2 (1:1)  
  Sunday, 27/09/2020 14:30 Lisle Carr Oval   Charlestown Azzurri Weston Workers 1:0 (0:0)  
No match: Broadmeadow Magic, Newcastle Olympic
P   Team M. W D L Diff. Goals Before Pts. Home Away
1. (1.) Edgeworth Eagles 12 10 0 2 16 24 : 8 24 30 5 5 0 0 10 : 1 15 7 5 0 2 14 : 7 15
2. (2.) Broadmeadow Magic 11 8 1 2 15 28 : 13 19 25 5 4 0 1 12 : 5 12 6 4 1 1 16 : 8 13
3. (4.) Maitland 12 6 1 5 7 23 : 16 13 19 7 4 1 2 14 : 6 13 5 2 0 3 9 : 10 6
4. (5.) Lambton Jaffas 12 5 3 4 7 24 : 17 13 18 7 3 2 2 18 : 12 11 5 2 1 2 6 : 5 7
5. (3.) Newcastle Olympic 11 5 2 4 3 21 : 18 14 17 6 2 1 3 15 : 13 7 5 3 1 1 6 : 5 10
6. (7.) Charlestown Azzurri 11 5 2 4 2 12 : 10 13 17 5 2 1 2 4 : 3 7 6 3 1 2 8 : 7 10
7. (6.) Weston Workers 12 4 3 5 -1 18 : 19 14 15 6 3 1 2 10 : 8 10 6 1 2 3 8 : 11 5
8. (8.) Valentine FC 11 3 3 5 -13 12 : 25 11 12 5 1 1 3 5 : 14 4 6 2 2 2 7 : 11 8
9. (10.) Adamstown Rosebud 11 1 2 8 -18 11 : 29 4 5 6 0 2 4 5 : 15 2 5 1 0 4 6 : 14 3
10. (9.) Lake Macquarie City 11 1 1 9 -18 10 : 28 4 4 5 1 0 4 4 : 9 3 6 0 1 5 6 : 19 1

Top five qualify for Finals Series

4. Round

  Saturday, 03/10/2020 14:30 Darling Street Oval   Newcastle Olympic Adamstown Rosebud      
  Saturday, 03/10/2020 17:30 Rockwell Automation Park   Weston Workers Lake Macquarie City      
  Sunday, 04/10/2020 14:30 CB Complex   Valentine FC Maitland      
  Sunday, 04/10/2020 14:30 Lisle Carr Oval   Charlestown Azzurri Broadmeadow Magic      
No match: Edgeworth Eagles, Lambton Jaffas

5. Round

  Sunday, 11/10/2020 17:00 CB Complex   Valentine FC Newcastle Olympic      
  Sunday, 11/10/2020 17:00 Jack McLaughlin Ovel   Edgeworth Eagles Adamstown Rosebud      
  Sunday, 11/10/2020 17:00 Maquarie Field   Lake Macquarie City Charlestown Azzurri      
  Sunday, 11/10/2020 17:00 Magic Park   Broadmeadow Magic Lambton Jaffas      
No match: Maitland, Weston Workers

Finals Series

Elimination Final

1         4. Second Stage     5. Second Stage        

Qualifying Final

2         2. Second Stage     3. Second Stage        

Minor Semi Final

3         Loser from match 2     Winner of match 1        

Major Semi final

4         1. Second Stage     Winner of match 2        

Preliminary Final

5         Loser from match 4     Winner of match 3        

Grand Final

6         Winner of match 4     Winner of match 5        
Return to League Index

Return to League Index