Return to League Index



Illawarra Premier League 2020

Fixtures and Results

Regular Season

1. Round

  Friday, 24/07/2020 20:00 Crehan Park   Cringila Lions Albion Park White Eagles 3:3 (1:2)  
  Saturday, 25/07/2020 14:30 Macedonia Park   Wollongong United Wollongong Olympic 1:3 (0:3)  
  Saturday, 25/07/2020 14:30 Balls Paddock   Bulli Woonona Sharks 2:1 (1:1)  
  Saturday, 25/07/2020 14:30 Elizabeth Park   Bellambi Port Kembla 5:1 (2:0)  
  Saturday, 25/07/2020 18:30 Ian McLennan Park   South Coast United Coniston 3:4 (3:3)  
  Sunday, 26/07/2020 15:00 Tarrawanna Oval   Tarrawanna Blueys Corrimal Rangers 2:2 (1:1)  

2. Round

  Saturday, 01/08/2020 14:30 Ocean Park   Woonona Sharks Cringila Lions 3:1 (3:1)  
  Saturday, 01/08/2020 14:30 Tarrawanna Oval   Tarrawanna Blueys Wollongong United 0:2 (0:2)  
  Saturday, 01/08/2020 14:30 PCYC   Wollongong Olympic South Coast United 0:0 (0:0)  
  Saturday, 01/08/2020 15:00 JJ Kelly Park   Coniston Bulli 1:5 (0:2)  
  Saturday, 01/08/2020 15:00 Terry Reserve   Albion Park White Eagles Bellambi 0:1 (0:1)  
  Sunday, 02/08/2020 15:00 Memorial Park   Corrimal Rangers Port Kembla 2:0 (0:0)  

3. Round

  Saturday, 08/08/2020 18:30 Ian McLennan Park   South Coast United Albion Park White Eagles 1:2 (0:0)  
  Tuesday, 25/08/2020 20:00 Crehan Park   Cringila Lions Bellambi 1:1 (0:1)  
  Tuesday, 25/08/2020 20:00 Macedonia Park   Wollongong United Woonona Sharks 1:0 (0:0)  
  Wednesday, 26/08/2020 20:00 JJ Kelly Park   Coniston Tarrawanna Blueys 0:0 (0:0)  
  Wednesday, 26/08/2020 20:00 Balls Paddock   Bulli Port Kembla 7:0 (4:0)  
  Wednesday, 26/08/2020 20:15 PCYC   Wollongong Olympic Corrimal Rangers 1:0 (1:0)  

4. Round

  Saturday, 15/08/2020 14:30 Balls Paddock   Bulli Wollongong Olympic 2:2 (1:2)  
  Saturday, 15/08/2020 14:30 Crehan Park   Cringila Lions Coniston 2:2 (1:1)  
  Saturday, 15/08/2020 18:30 Ian McLennan Park   South Coast United Tarrawanna Blueys 1:2 (1:2)  
  Sunday, 16/08/2020 14:30 Wetherall Park   Port Kembla Albion Park White Eagles 1:0 (0:0)  
  Sunday, 16/08/2020 16:30 Ian McLennan Park   Corrimal Rangers Wollongong United 0:2 (0:2)  
  Sunday, 06/09/2020 14:30 Elizabeth Park   Bellambi Woonona Sharks 0:1 (0:1)  

5. Round

  Saturday, 22/08/2020 14:30 Tarrawanna Oval   Tarrawanna Blueys Bulli 1:1 (0:1)  
  Saturday, 22/08/2020 14:30 Ocean Park   Woonona Sharks Port Kembla 3:0 (1:0)  
  Saturday, 22/08/2020 14:30 Macedonia Park   Wollongong United South Coast United 2:0 (1:0)  
  Saturday, 22/08/2020 14:30 PCYC   Wollongong Olympic Cringila Lions 4:1 (0:1)  
  Saturday, 22/08/2020 15:00 JJ Kelly Park   Coniston Bellambi 3:4 (1:0)  
  Sunday, 23/08/2020 15:00 Memorial Park   Corrimal Rangers Albion Park White Eagles 3:3 (1:1)  

6. Round

  Saturday, 29/08/2020 14:30 Crehan Park   Cringila Lions Bulli 2:2 (0:1)  
  Saturday, 29/08/2020 14:30 Macedonia Park   Wollongong United Port Kembla 2:1 (0:1)  
  Saturday, 29/08/2020 15:00 JJ Kelly Park   Coniston Corrimal Rangers 1:1 (0:0)  
  Saturday, 29/08/2020 15:00 Terry Reserve   Albion Park White Eagles Tarrawanna Blueys 5:4 (2:1)  
  Sunday, 30/08/2020 14:30 Elizabeth Park   Bellambi South Coast United 2:1 (1:0)  
  Sunday, 30/08/2020 14:30 PCYC   Wollongong Olympic Woonona Sharks 1:3 (0:2)  

7. Round

  Saturday, 05/09/2020 14:30 Tarrawanna Oval   Tarrawanna Blueys Cringila Lions 3:1 (2:1)  
  Saturday, 05/09/2020 14:30 Wetherall Park   Port Kembla Coniston 3:0 (3:0)  
  Saturday, 05/09/2020 14:30 Elizabeth Park   Bellambi Wollongong Olympic 2:2 (0:0)  
  Saturday, 05/09/2020 15:00 Terry Reserve   Albion Park White Eagles Woonona Sharks 1:1 (0:1)  
  Saturday, 05/09/2020 18:30 Ian McLennan Park   South Coast United Corrimal Rangers 0:2    
  Wednesday, 09/09/2020 20:00 Balls Paddock   Bulli Wollongong United 1:5 (1:3)  

8. Round

  Saturday, 12/09/2020 14:30 Balls Paddock   Bulli South Coast United 3:0 (1:0)  
  Saturday, 12/09/2020 14:30 Tarrawanna Oval   Tarrawanna Blueys Bellambi 2:0 (2:0)  
  Saturday, 12/09/2020 14:30 Macedonia Park   Wollongong United Cringila Lions 3:3    
  Saturday, 12/09/2020 14:30 PCYC   Wollongong Olympic Port Kembla 2:0 (0:0)  
  Saturday, 12/09/2020 15:00 JJ Kelly Park   Coniston Albion Park White Eagles 1:2 (1:0)  
  Sunday, 13/09/2020 15:00 Memorial Park   Corrimal Rangers Woonona Sharks 1:2 (1:2)  

9. Round

  Saturday, 19/09/2020 14:30 Elizabeth Park   Bellambi Wollongong United 2:3 (1:2)  
  Saturday, 19/09/2020 14:30 Ocean Park   Woonona Sharks Coniston 1:1    
  Saturday, 19/09/2020 14:30 Balls Paddock   Bulli Corrimal Rangers 2:2 (0:1)  
  Saturday, 19/09/2020 18:30 Ian McLennan Park   South Coast United Cringila Lions 3:5 (1:3)  
  Sunday, 20/09/2020 14:30 Wetherall Park   Port Kembla Tarrawanna Blueys 0:5 (0:2)  
  Sunday, 20/09/2020 15:00 Terry Reserve   Albion Park White Eagles Wollongong Olympic 3:0 (3:0)  
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Wollongong United 9 7 1 1 11 21 : 10 22 5 3 1 1 9 : 7 10 4 4 0 0 12 : 3 12
2. (2.) Woonona Sharks 9 5 2 2 7 15 : 8 17 3 2 1 0 7 : 2 7 6 3 1 2 8 : 6 10
3. (3.) Bulli 9 4 4 1 11 25 : 14 16 6 3 2 1 17 : 10 11 3 1 2 0 8 : 4 5
4. (6.) Tarrawanna Blueys 9 4 3 2 7 19 : 12 15 5 2 2 1 8 : 6 8 4 2 1 1 11 : 6 7
5. (7.) Albion Park White Eagles 9 4 3 2 4 19 : 15 15 4 2 1 1 9 : 6 7 5 2 2 1 10 : 9 8
6. (4.) Wollongong Olympic 9 4 3 2 3 15 : 12 15 5 3 1 1 8 : 4 10 4 1 2 1 7 : 8 5
7. (5.) Bellambi 9 4 2 3 3 17 : 14 14 5 2 1 2 11 : 8 7 4 2 1 1 6 : 6 7
8. (8.) Corrimal Rangers 9 2 4 3 0 13 : 13 10 4 1 1 2 6 : 7 4 5 1 3 1 7 : 6 6
9. (11.) Cringila Lions 9 1 5 3 -5 19 : 24 8 4 0 4 0 8 : 8 4 5 1 1 3 11 : 16 4
10. (9.) Coniston 9 1 4 4 -8 13 : 21 7 5 0 2 3 6 : 12 2 4 1 2 1 7 : 9 5
11. (10.) Port Kembla 9 2 0 7 -20 6 : 26 6 3 2 0 1 4 : 5 6 6 0 0 6 2 : 21 0
12. (12.) South Coast United 9 0 1 8 -13 9 : 22 1 5 0 0 5 8 : 15 0 4 0 1 3 1 : 7 1

Top five qualify for Finals Series

10. Round

  Friday, 25/09/2020 20:00 Crehan Park   Cringila Lions Corrimal Rangers      
  Saturday, 26/09/2020 14:30 Ocean Park   Woonona Sharks Tarrawanna Blueys      
  Saturday, 26/09/2020 14:30 Elizabeth Park   Bellambi Bulli      
  Saturday, 26/09/2020 15:00 Terry Reserve   Albion Park White Eagles Wollongong United      
  Saturday, 26/09/2020 15:00 JJ Kelly Park   Coniston Wollongong Olympic      
  Sunday, 27/09/2020 14:30 Wetherall Park   Port Kembla South Coast United      

11. Round

  Sunday, 04/10/2020 14:30 Wetherall Park   Port Kembla Cringila Lions      
  Sunday, 04/10/2020 14:30 Terry Reserve   Albion Park White Eagles Bulli      
  Sunday, 04/10/2020 14:30 Memorial Park   Corrimal Rangers Bellambi      
  Sunday, 04/10/2020 14:30 Memorial Park   Wollongong United Coniston      
  Sunday, 04/10/2020 14:30 Tarrawanna Oval   Tarrawanna Blueys Wollongong Olympic      
  Sunday, 04/10/2020 14:30 Ocean Park   Woonona Sharks South Coast United      

Finals Series

Elimination Final

1         4. Regular Season     5. Regular Season        

Qualifying Final

2         2. Regular Season     3. Regular Season        

Minor Semi Final

3         Loser from match 2     Winner of match 1        

Major Semi Final

4         1. Regular Season     Winner of match 2        

Preliminary Final

5         Loser from match 4     Winner of match 3        

Grand Final

6         Winner of match 4     Winner of match 5        
Return to League Index

Return to League Index