Return to League Index


Capital Football National Premier League Two 2020

Fixtures and Results

Regular Season

1. Round

  Saturday, 18/07/2020 15:00 Boomanulla Oval   Narrabundah Weston Molonglo 0:2 (0:1)  
  Saturday, 18/07/2020 15:00 Gissing Oval   Wagga City Wanderers ANU FC 3:2 (1:1)  
  Saturday, 18/07/2020 15:00 Woden Park Enclosed   Canberra White Eagles O'Connor Knights 2:2 (1:1)  
  Saturday, 18/07/2020 16:30 Calwell 204   Brindabella Blues Yoogali SC 1:4 (0:1)  
No match: Queanbeyan City

2. Round

  Saturday, 25/07/2020 15:00 Gissing Oval   Wagga City Wanderers Weston Molonglo 0:0 (0:0)  
  Saturday, 25/07/2020 15:00 Kaleen Oval   O'Connor Knights Queanbeyan City 2:3 (2:1)  
  Saturday, 25/07/2020 15:10 Calwell 204   Brindabella Blues Narrabundah 4:1 (3:1)  
  Saturday, 25/07/2020 15:15 ANU South Oval   ANU FC Canberra White Eagles 0:2 (0:2)  
No match: Yoogali SC

3. Round

  Saturday, 01/08/2020 15:00 Gissing Oval   Wagga City Wanderers Brindabella Blues 3:0 (1:0)  
  Saturday, 01/08/2020 15:15 Woden Park Enclosed   Weston Molonglo ANU FC 0:1 (0:0)  
  Saturday, 01/08/2020 17:30 Riverside Football Stadium   Queanbeyan City Canberra White Eagles 1:0 (0:0)  
  Sunday, 02/08/2020 14:00 Solar Mad Stadium   Yoogali SC O'Connor Knights 4:0 (1:0)  
No match: Narrabundah

4. Round

  Saturday, 08/08/2020 15:15 Woden Park Enclosed   Weston Molonglo Brindabella Blues 1:1 (1:0)  
  Sunday, 09/08/2020 14:00 Solar Mad Stadium   Yoogali SC Canberra White Eagles 6:4 (5:2)  
  Wednesday, 12/08/2020 20:00 Hawker Football Centre   ANU FC Queanbeyan City 1:2 (0:1)  
  Wednesday, 19/08/2020 20:15 Hawker Football Centre   O'Connor Knights Narrabundah 6:1 (3:1)  
No match: Wagga City Wanderers

5. Round

  Saturday, 15/08/2020 15:00 Calwell 204   Brindabella Blues ANU FC 0:4 (0:2)  
  Saturday, 15/08/2020 15:00 Kaleen Oval   O'Connor Knights Wagga City Wanderers 0:3 (0:2)  
  Saturday, 15/08/2020 15:00 Woden Park Enclosed   Canberra White Eagles Narrabundah 2:0 (2:0)  
  Sunday, 16/08/2020 14:00 Riverside Football Stadium   Queanbeyan City Yoogali SC 0:1 (0:0)  
No match: Weston Molonglo

6. Round

  Wednesday, 26/08/2020 20:00 Hawker Football Centre   Narrabundah Queanbeyan City 0:4 (0:1)  
  Thursday, 27/08/2020 18:30 Woden Park Enclosed   O'Connor Knights Weston Molonglo 5:1 (2:1)  
  Saturday, 19/09/2020 15:00 Woden Park Enclosed   Canberra White Eagles Wagga City Wanderers 3:3 (2:2)  
  Sunday, 20/09/2020 15:00 O'Connor Park   ANU FC Yoogali SC 1:4 (0:2)  
No match: Brindabella Blues

7. Round

  Saturday, 29/08/2020 13:45 O'Connor Park   Yoogali SC Narrabundah 7:0 (3:0)  
  Saturday, 29/08/2020 15:00 Gissing Oval   Wagga City Wanderers Queanbeyan City 2:3 (1:2)  
  Saturday, 29/08/2020 15:15 Woden Park Enclosed   Weston Molonglo Canberra White Eagles 0:3 (0:1)  
  Sunday, 30/08/2020 18:25 Greenway Enclosed   Brindabella Blues O'Connor Knights 2:4 (0:2)  
No match: ANU FC

8. Round

  Saturday, 05/09/2020 15:00 Boomanulla Oval   Narrabundah ANU FC 0:4 (0:2)  
  Saturday, 05/09/2020 15:00 Woden Park Enclosed   Canberra White Eagles Brindabella Blues 3:0 (2:0)  
  Saturday, 05/09/2020 17:30 Riverside Football Stadium   Queanbeyan City Weston Molonglo 3:2 (1:1)  
  Sunday, 06/09/2020 14:00 Solar Mad Stadium   Yoogali SC Wagga City Wanderers 3:1 (2:0)  
No match: O'Connor Knights

9. Round

  Saturday, 12/09/2020 13:45 O'Connor Park   Weston Molonglo Yoogali SC 2:1 (0:0)  
  Saturday, 12/09/2020 15:00 Boomanulla Oval   Narrabundah Wagga City Wanderers 2:8 (2:3)  
  Saturday, 12/09/2020 15:15 Hawker Football Centre   ANU FC O'Connor Knights 3:1 (1:0)  
  Saturday, 12/09/2020 17:30 Riverside Football Stadium   Queanbeyan City Brindabella Blues 2:3 (2:1)  
No match: Canberra White Eagles
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Yoogali SC 8 7 0 1 21 30 : 9 21 4 4 0 0 20 : 5 12 4 3 0 1 10 : 4 9
2. (2.) Queanbeyan City 8 6 0 2 7 18 : 11 18 4 2 0 2 6 : 6 6 4 4 0 0 12 : 5 12
3. (4.) Wagga City Wanderers 8 4 2 2 10 23 : 13 14 4 2 1 1 8 : 5 7 4 2 1 1 15 : 8 7
4. (3.) Canberra White Eagles 8 4 2 2 7 19 : 12 14 4 2 2 0 10 : 5 8 4 2 0 2 9 : 7 6
5. (6.) ANU FC 8 4 0 4 4 16 : 12 12 4 1 0 3 5 : 9 3 4 3 0 1 11 : 3 9
6. (5.) O'Connor Knights 8 3 1 4 1 20 : 19 10 4 2 0 2 13 : 8 6 4 1 1 2 7 : 11 4
7. (7.) Weston Molonglo 8 2 2 4 -6 8 : 14 8 4 1 1 2 3 : 6 4 4 1 1 2 5 : 8 4
8. (8.) Brindabella Blues 8 2 1 5 -11 11 : 22 7 4 1 0 3 7 : 13 3 4 1 1 2 4 : 9 4
9. (9.) Narrabundah 8 0 0 8 -33 4 : 37 0 4 0 0 4 2 : 18 0 4 0 0 4 2 : 19 0

Top four qualify for Finals Series

Southern Tablelands United withdrew before the competition started

Finals Series

Minor Semi Final

1         Wagga City Wanderers Canberra White Eagles        

Major Semi Final

2         Yoogali SC Queanbeyan City        

Preliminary Final

3         Loser from match 2     Winner of match 1        

Grand Final

4         Winner of match 2     Winner of match 3        
Return to League Index

Return to League Index