Return to League Index

Football Pools

Football Queensland Premier League 2018

Fixtures and Results

Regular Season

1. Round

  Saturday, 03/02/2018 17:00 Martens Oval Field   Wide Bay Buccaneers Holland Park Hawks 1:5 (1:3)  
  Saturday, 03/02/2018 18:00 AJ Kelly Park   Peninsula Power Mitchelton 2:1 (1:1)  
  Saturday, 03/02/2018 18:00 Chris Green Park   Logan Lightning Eastern Suburbs 3:3 (1:2)  
  Saturday, 03/02/2018 18:00 John Frederick Sportsfields   Capalaba Bulldogs Wolves FC 3:1 (2:0)  
  Saturday, 03/02/2018 19:15 Wakerley Park   Souths United Rochedale Rovers 5:1 (3:1)  
  Tuesday, 06/02/2018 19:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Southside Eagles 3:1 (0:0)  
No match: Sunshine Coast Wanderers

2. Round

  Friday, 09/02/2018 19:30 Perry Park   Southside Eagles Souths United 3:2 (2:0)  
  Saturday, 10/02/2018 18:00 Carmichael Park   Wolves FC Logan Lightning 2:5 (2:1)  
  Saturday, 10/02/2018 18:00 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Ipswich Knights 5:1 (3:1)  
  Saturday, 10/02/2018 18:15 Underwood Park   Rochedale Rovers Capalaba Bulldogs 2:1 (1:0)  
  Saturday, 10/02/2018 18:30 Heath Park   Eastern Suburbs Peninsula Power 0:3 (0:3)  
  Saturday, 10/02/2018 19:30 Teralba Park   Mitchelton Sunshine Coast Wanderers 3:3 (1:1)  
No match: Wide Bay Buccaneers

3. Round

  Saturday, 17/02/2018 17:30 Cornubia Park   Logan Lightning Rochedale Rovers 2:3 (2:1)  
  Saturday, 17/02/2018 18:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Eastern Suburbs 3:1 (2:0)  
  Saturday, 17/02/2018 18:00 AJ Kelly Park   Peninsula Power Wolves FC 7:0 (1:0)  
  Saturday, 17/02/2018 18:00 John Frederick Sportsfields   Capalaba Bulldogs Southside Eagles 2:1 (0:0)  
  Saturday, 17/02/2018 19:15 Wakerley Park   Souths United Holland Park Hawks 1:1 (0:1)  
  Sunday, 18/02/2018 15:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Wide Bay Buccaneers 6:0 (3:0)  
No match: Mitchelton

4. Round

  Wednesday, 28/03/2018 19:15 Underwood Park   Rochedale Rovers Peninsula Power 0:3 (0:1)  
  Thursday, 29/03/2018 20:30 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Capalaba Bulldogs 2:7 (0:6)  
  Friday, 08/06/2018 20:30 Carmichael Park   Wolves FC Sunshine Coast Wanderers 2:5 (1:2)  
  Saturday, 21/07/2018 17:00 Martens Oval Field   Wide Bay Buccaneers Souths United      
  Saturday, 21/07/2018 19:00 Heath Park   Eastern Suburbs Mitchelton      
      Perry Park   Southside Eagles Logan Lightning postponed    
No match: Ipswich Knights

5. Round

  Friday, 02/03/2018 20:15 Teralba Park   Mitchelton Wolves FC 2:1 (1:0)  
  Saturday, 03/03/2018 18:00 AJ Kelly Park   Peninsula Power Southside Eagles 6:1 (3:0)  
  Saturday, 03/03/2018 18:00 Cornubia Park   Logan Lightning Holland Park Hawks 2:3 (2:2)  
  Saturday, 03/03/2018 18:30 John Frederick Sportsfields   Capalaba Bulldogs Wide Bay Buccaneers 7:1 (4:1)  
  Saturday, 03/03/2018 19:15 Wakerley Park   Souths United Ipswich Knights 6:0 (1:0)  
  Sunday, 04/03/2018 16:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Rochedale Rovers 3:0 (2:0)  
No match: Eastern Suburbs

6. Round

  Saturday, 10/03/2018 17:00 Martens Oval Field   Wide Bay Buccaneers Logan Lightning 1:4 (1:3)  
  Saturday, 10/03/2018 18:15 Underwood Park   Rochedale Rovers Mitchelton 1:0 (0:0)  
  Sunday, 11/03/2018 15:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Capalaba Bulldogs 0:2 (0:2)  
  Tuesday, 13/03/2018 19:30 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Peninsula Power 1:6 (1:1)  
  Tuesday, 13/03/2018 20:00 Perry Park   Southside Eagles Sunshine Coast Wanderers 0:5 (0:4)  
  Wednesday, 28/03/2018 19:30 Heath Park   Eastern Suburbs Wolves FC 0:3 (0:2)  
No match: Souths United

7. Round

  Friday, 16/03/2018 20:15 Teralba Park   Mitchelton Southside Eagles 2:3 (1:1)  
  Saturday, 17/03/2018 18:00 AJ Kelly Park   Peninsula Power Wide Bay Buccaneers 8:1 (3:1)  
  Saturday, 17/03/2018 18:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Holland Park Hawks 2:1 (0:1)  
  Saturday, 17/03/2018 18:00 Cornubia Park   Logan Lightning Ipswich Knights 6:0 (5:0)  
  Saturday, 17/03/2018 18:30 Heath Park   Eastern Suburbs Rochedale Rovers 6:0 (4:0)  
  Tuesday, 20/03/2018 19:30 John Frederick Sportsfields   Capalaba Bulldogs Souths United 0:3 (0:2)  
No match: Wolves FC

8. Round

  Saturday, 24/03/2018 18:15 Underwood Park   Rochedale Rovers Wolves FC 2:1 (2:0)  
  Saturday, 24/03/2018 19:15 Wakerley Park   Souths United Logan Lightning 2:3 (1:1)  
  Saturday, 24/03/2018 20:00 Heath Park   Eastern Suburbs Southside Eagles 4:2 (2:1)  
  Sunday, 25/03/2018 15:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Peninsula Power 0:1 (0:1)  
  Sunday, 25/03/2018 15:00 Herve Bay United   Wide Bay Buccaneers Sunshine Coast Wanderers 0:8 (0:5)  
  Wednesday, 23/05/2018 19:30 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Mitchelton 2:3 (1:2)  
No match: Capalaba Bulldogs

9. Round

  Saturday, 07/04/2018 18:00 AJ Kelly Park   Peninsula Power Souths United 4:3 (1:2)  
  Saturday, 07/04/2018 18:00 Carmichael Park   Wolves FC Southside Eagles 1:0 (0:0)  
  Saturday, 07/04/2018 18:00 Cornubia Park   Logan Lightning Capalaba Bulldogs 1:0 (1:0)  
  Saturday, 07/04/2018 19:00 Heath Park   Eastern Suburbs Holland Park Hawks 7:2 (2:1)  
  Saturday, 07/04/2018 19:30 Teralba Park   Mitchelton Wide Bay Buccaneers 5:0 (1:0)  
  Sunday, 08/04/2018 16:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Ipswich Knights 0:0 (0:0)  
No match: Rochedale Rovers

10. Round

  Saturday, 14/04/2018 17:00 Martens Oval Field   Wide Bay Buccaneers Eastern Suburbs 0:8 (0:4)  
  Saturday, 14/04/2018 18:00 John Frederick Sportsfields   Capalaba Bulldogs Peninsula Power 3:4 (1:4)  
  Saturday, 14/04/2018 18:00 Perry Park   Southside Eagles Rochedale Rovers 0:4 (0:0)  
  Saturday, 14/04/2018 18:00 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Wolves FC 4:5 (2:1)  
  Saturday, 14/04/2018 19:15 Wakerley Park   Souths United Sunshine Coast Wanderers 1:0 (0:0)  
  Sunday, 15/04/2018 15:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Mitchelton 1:5 (0:3)  
No match: Logan Lightning

11. Round

  Saturday, 21/04/2018 18:00 AJ Kelly Park   Peninsula Power Logan Lightning 1:1 (0:1)  
  Saturday, 21/04/2018 18:00 Carmichael Park   Wolves FC Wide Bay Buccaneers 7:0 (6:0)  
  Saturday, 21/04/2018 18:15 Underwood Park   Rochedale Rovers Holland Park Hawks 2:0 (0:0)  
  Saturday, 21/04/2018 18:30 Heath Park   Eastern Suburbs Ipswich Knights 8:2 (1:1)  
  Sunday, 22/04/2018 16:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Capalaba Bulldogs 2:1 (1:1)  
  Tuesday, 24/04/2018 19:30 Teralba Park   Mitchelton Souths United 2:2 (1:2)  
No match: Southside Eagles

12. Round

  Saturday, 28/04/2018 17:00 Martens Oval Field   Wide Bay Buccaneers Rochedale Rovers 2:5 (0:2)  
  Saturday, 28/04/2018 18:00 Cornubia Park   Logan Lightning Sunshine Coast Wanderers 2:0 (1:0)  
  Saturday, 28/04/2018 18:00 Teralba Park   Mitchelton Capalaba Bulldogs 2:0 (1:0)  
  Saturday, 28/04/2018 18:00 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Southside Eagles 3:2 (0:0)  
  Saturday, 28/04/2018 19:15 Wakerley Park   Souths United Eastern Suburbs 3:5 (1:3)  
  Sunday, 29/04/2018 15:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Wolves FC 1:3 (1:0)  
No match: Peninsula Power

13. Round

  Friday, 11/05/2018 20:15 Teralba Park   Mitchelton Logan Lightning 4:3 (2:1)  
  Saturday, 12/05/2018 18:00 Carmichael Park   Wolves FC Souths United 1:3 (0:1)  
  Saturday, 12/05/2018 18:00 Perry Park   Southside Eagles Wide Bay Buccaneers 5:2 (4:1)  
  Saturday, 12/05/2018 18:30 Heath Park   Eastern Suburbs Capalaba Bulldogs 6:0 (5:0)  
  Saturday, 12/05/2018 18:45 Underwood Park   Rochedale Rovers Ipswich Knights 4:2 (3:1)  
  Sunday, 13/05/2018 16:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Peninsula Power 1:2 (1:1)  
No match: Holland Park Hawks

14. Round

  Friday, 18/05/2018 20:15 Teralba Park   Mitchelton Peninsula Power 1:4 (0:4)  
  Saturday, 19/05/2018 18:00 Perry Park   Southside Eagles Ipswich Knights 1:0 (0:0)  
  Saturday, 19/05/2018 18:00 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Wide Bay Buccaneers 9:1 (5:1)  
  Saturday, 19/05/2018 18:00 Carmichael Park   Wolves FC Capalaba Bulldogs 3:3 (1:0)  
  Saturday, 19/05/2018 18:15 Underwood Park   Rochedale Rovers Souths United 2:2 (0:1)  
  Saturday, 19/05/2018 18:30 Heath Park   Eastern Suburbs Logan Lightning 2:4 (1:1)  
No match: Sunshine Coast Wanderers

15. Round

  Saturday, 26/05/2018 17:00 AJ Kelly Park   Peninsula Power Eastern Suburbs 6:1 (4:1)  
  Saturday, 26/05/2018 18:00 Cornubia Park   Logan Lightning Wolves FC 2:1 (1:1)  
  Saturday, 26/05/2018 18:00 John Frederick Sportsfields   Capalaba Bulldogs Rochedale Rovers 4:4 (3:0)  
  Saturday, 26/05/2018 18:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Mitchelton 3:0 (0:0)  
  Saturday, 26/05/2018 19:15 Wakerley Park   Souths United Southside Eagles 2:2 (1:1)  
  Sunday, 27/05/2018 15:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Holland Park Hawks 1:2 (0:0)  
No match: Wide Bay Buccaneers

16. Round

  Wednesday, 30/05/2018 19:00 Perry Park   Southside Eagles Capalaba Bulldogs 2:1 (0:1)  
  Saturday, 02/06/2018 16:00 Underwood Park   Rochedale Rovers Logan Lightning 0:1 (0:1)  
  Saturday, 02/06/2018 17:00 Herve Bay United   Wide Bay Buccaneers Ipswich Knights 1:3 (0:1)  
  Saturday, 02/06/2018 18:00 Carmichael Park   Wolves FC Peninsula Power 0:7 (0:3)  
  Saturday, 02/06/2018 18:00 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Souths United 0:3 (0:1)  
  Saturday, 02/06/2018 19:00 Heath Park   Eastern Suburbs Sunshine Coast Wanderers 4:1 (2:0)  
No match: Mitchelton

17. Round

  Friday, 15/06/2018 19:45 Teralba Park   Mitchelton Eastern Suburbs 1:5 (0:2)  
  Saturday, 16/06/2018 17:00 Cornubia Park   Logan Lightning Southside Eagles 4:1 (1:1)  
  Saturday, 16/06/2018 17:00 Wakerley Park   Souths United Wide Bay Buccaneers 1:0 (1:0)  
  Saturday, 16/06/2018 17:00 AJ Kelly Park   Peninsula Power Rochedale Rovers 6:2 (4:0)  
  Saturday, 16/06/2018 17:30 John Frederick Sportsfields   Capalaba Bulldogs Holland Park Hawks 3:1 (0:1)  
  Sunday, 17/06/2018 16:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Wolves FC 0:0 (0:0)  
No match: Ipswich Knights
P   Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Peninsula Power 16 15 1 0 54 70 : 16 46 8 7 1 0 40 : 10 22 8 8 0 0 30 : 6 24
2. (2.) Logan Lightning 15 10 2 3 20 43 : 23 32 8 5 1 2 22 : 11 16 7 5 1 1 21 : 12 16
3. (5.) Eastern Suburbs 15 9 1 5 27 60 : 33 28 9 6 0 3 37 : 17 18 6 3 1 2 23 : 16 10
4. (3.) Sunshine Coast Wanderers 15 8 3 4 19 36 : 17 27 8 5 2 1 14 : 5 17 7 3 1 3 22 : 12 10
5. (4.) Rochedale Rovers 16 8 2 6 -6 32 : 38 26 8 5 1 2 13 : 10 16 8 3 1 4 19 : 28 10
6. (6.) Souths United 15 7 4 4 15 39 : 24 25 8 4 2 2 21 : 12 14 7 3 2 2 18 : 12 11
7. (9.) Capalaba Bulldogs 16 6 2 8 2 37 : 35 20 7 4 1 2 22 : 15 13 9 2 1 6 15 : 20 7
8. (7.) Mitchelton 14 6 2 6 1 31 : 30 20 9 4 2 3 22 : 21 14 5 2 0 3 9 : 9 6
9. (8.) Holland Park Hawks 16 6 1 9 -6 41 : 47 19 8 3 0 5 26 : 28 9 8 3 1 4 15 : 19 10
10. (10.) Wolves FC 16 5 2 9 -13 31 : 44 17 7 2 1 4 16 : 23 7 9 3 1 5 15 : 21 10
11. (11.) Southside Eagles 15 5 1 9 -17 24 : 41 16 6 4 0 2 11 : 14 12 9 1 1 7 13 : 27 4
12. (12.) Ipswich Knights 15 3 1 11 -25 20 : 45 10 7 2 0 5 12 : 14 6 8 1 1 6 8 : 31 4
13. (13.) Wide Bay Buccaneers 14 0 0 14 -71 10 : 81 0 6 0 0 6 5 : 33 0 8 0 0 8 5 : 48 0

Top four qualify for Finals Series

Top two are promoted to NPL

18. Round

  Saturday, 23/06/2018 17:00 Herve Bay United   Wide Bay Buccaneers Capalaba Bulldogs      
  Saturday, 23/06/2018 18:00 Carmichael Park   Wolves FC Mitchelton      
  Saturday, 23/06/2018 18:00 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Logan Lightning      
  Saturday, 23/06/2018 18:15 Underwood Park   Rochedale Rovers Sunshine Coast Wanderers      
  Sunday, 24/06/2018 15:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Souths United      
  Wednesday, 04/07/2018 19:00 Perry Park   Southside Eagles Peninsula Power      
No match: Eastern Suburbs

19. Round

  Friday, 29/06/2018 20:15 Teralba Park   Mitchelton Rochedale Rovers      
  Saturday, 30/06/2018 17:00 AJ Kelly Park   Peninsula Power Holland Park Hawks      
  Saturday, 30/06/2018 17:00 John Frederick Sportsfields   Capalaba Bulldogs Ipswich Knights      
  Saturday, 30/06/2018 18:00 Cornubia Park   Logan Lightning Wide Bay Buccaneers      
  Saturday, 30/06/2018 18:30 Carmichael Park   Wolves FC Eastern Suburbs      
  Sunday, 01/07/2018 16:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Southside Eagles      
No match: Souths United

20. Round

  Saturday, 07/07/2018 17:00 Federation Park Field   Wide Bay Buccaneers Peninsula Power      
  Saturday, 07/07/2018 18:00 Perry Park   Southside Eagles Mitchelton      
  Saturday, 07/07/2018 18:00 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Sunshine Coast Wanderers      
  Saturday, 07/07/2018 18:15 Underwood Park   Rochedale Rovers Eastern Suburbs      
  Saturday, 07/07/2018 19:15 Wakerley Park   Souths United Capalaba Bulldogs      
  Sunday, 08/07/2018 15:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Logan Lightning      
No match: Wolves FC

21. Round

  Friday, 13/07/2018 20:15 Teralba Park   Mitchelton Holland Park Hawks      
  Saturday, 14/07/2018 17:00 AJ Kelly Park   Peninsula Power Ipswich Knights      
  Saturday, 14/07/2018 18:00 Carmichael Park   Wolves FC Rochedale Rovers      
  Saturday, 14/07/2018 18:00 Cornubia Park   Logan Lightning Souths United      
  Saturday, 14/07/2018 18:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Wide Bay Buccaneers      
  Saturday, 14/07/2018 18:30 Perry Park   Southside Eagles Eastern Suburbs      
No match: Capalaba Bulldogs

22. Round

  Saturday, 28/07/2018 17:00 John Frederick Sportsfields   Capalaba Bulldogs Logan Lightning      
  Saturday, 28/07/2018 18:00 Perry Park   Southside Eagles Wolves FC      
  Saturday, 28/07/2018 18:00 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Eastern Suburbs      
  Saturday, 28/07/2018 19:15 Wakerley Park   Souths United Peninsula Power      
  Sunday, 29/07/2018 15:00 One Mile Oval   Wide Bay Buccaneers Mitchelton      
  Sunday, 29/07/2018 15:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Sunshine Coast Wanderers      
No match: Rochedale Rovers

23. Round

  Friday, 03/08/2018 20:15 Teralba Park   Mitchelton Ipswich Knights      
  Saturday, 04/08/2018 17:00 AJ Kelly Park   Peninsula Power Capalaba Bulldogs      
  Saturday, 04/08/2018 18:00 Carmichael Park   Wolves FC Holland Park Hawks      
  Saturday, 04/08/2018 18:15 Underwood Park   Rochedale Rovers Southside Eagles      
  Saturday, 04/08/2018 18:30 Heath Park   Eastern Suburbs Wide Bay Buccaneers      
  Sunday, 05/08/2018 16:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Souths United      
No match: Logan Lightning

24. Round

  Saturday, 11/08/2018 17:00 Martens Oval Field   Wide Bay Buccaneers Wolves FC      
  Saturday, 11/08/2018 17:00 John Frederick Sportsfields   Capalaba Bulldogs Sunshine Coast Wanderers      
  Saturday, 11/08/2018 18:00 Cornubia Park   Logan Lightning Peninsula Power      
  Saturday, 11/08/2018 18:00 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Rochedale Rovers      
  Saturday, 11/08/2018 19:15 Wakerley Park   Souths United Mitchelton      
  Sunday, 12/08/2018 15:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Eastern Suburbs      
No match: Southside Eagles

25. Round

  Friday, 17/08/2018 20:15 Teralba Park   Capalaba Bulldogs Mitchelton      
  Saturday, 18/08/2018 18:00 Perry Park   Southside Eagles Holland Park Hawks      
  Saturday, 18/08/2018 18:00 Carmichael Park   Wolves FC Ipswich Knights      
  Saturday, 18/08/2018 18:15 Underwood Park   Rochedale Rovers Wide Bay Buccaneers      
  Saturday, 18/08/2018 18:30 Heath Park   Eastern Suburbs Souths United      
  Sunday, 19/08/2018 16:00 Ballinger Park   Sunshine Coast Wanderers Logan Lightning      
No match: Peninsula Power

26. Round

  Saturday, 25/08/2018 17:00 AJ Kelly Park   Peninsula Power Sunshine Coast Wanderers      
  Saturday, 25/08/2018 17:00 John Frederick Sportsfields   Capalaba Bulldogs Eastern Suburbs      
  Saturday, 25/08/2018 18:00 Cornubia Park   Logan Lightning Mitchelton      
  Saturday, 25/08/2018 18:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Rochedale Rovers      
  Saturday, 25/08/2018 19:15 Wakerley Park   Souths United Wolves FC      
  Sunday, 26/08/2018 15:00 Herve Bay United   Wide Bay Buccaneers Southside Eagles      
No match: Holland Park Hawks

Finals Series

Semi Finals

1         1. Regular Season     4. Regular Season        
2         2. Regular Season     3. Regular Season        

Grand Final

3         Winner of match 1     Winner of match 2        
Return to League Index

Return to League Index

Football Pools