Return to League Index

Football Pools

South Australia NPL - State League One 2017

Fixtures/Results

Regular Season

1. Round

  Saturday, 18/02/2017 15:00 Steve Jarvis Park   Salisbury United Adelaide Victory 0:0 (0:0)  
  Saturday, 18/02/2017 19:00 Adelaide Shores Football Centre   Sturt Lions Raiders 2:1 (0:1)  
  Saturday, 18/02/2017 19:00 Carnegie Reserve   Western Strikers Modbury Jets 0:4 (0:0)  
  Saturday, 18/02/2017 19:00 Frank Mitchell Park   White City Woodville Cove 2:2 (0:1)  
  Saturday, 18/02/2017 19:00 Hawks Nest   Adelaide Hills Pirates 3:4 (1:2)  
  Sunday, 19/02/2017 17:00 O'Sullivans Beach Sports Cnetre   South Adelaide Noarlunga United 4:2 (4:2)  

2. Round

  Saturday, 25/02/2017 15:00 Cove Sports & Community Centre   Cove Modbury Jets 4:2 (2:2)  
  Saturday, 25/02/2017 15:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory Sturt Lions 2:1 (2:0)  
  Saturday, 25/02/2017 15:00 Wilfred Taylor Reserve   Noarlunga United Salisbury United 3:4 (1:3)  
  Saturday, 25/02/2017 19:00 Carnegie Reserve   Western Strikers Adelaide Hills 0:5 (0:1)  
  Saturday, 25/02/2017 19:00 Pirate Park   Pirates South Adelaide 2:3 (1:0)  
  Saturday, 25/02/2017 19:30 Croatian Sports Centre   Raiders White City Woodville 3:0 (0:0)  

3. Round

  Friday, 03/03/2017 20:00 Frank Mitchell Park   White City Woodville Adelaide Victory 1:4 (0:2)  
  Saturday, 04/03/2017 15:00 Steve Jarvis Park   Salisbury United Sturt Lions 2:4 (1:1)  
  Saturday, 04/03/2017 15:00 Wilfred Taylor Reserve   Noarlunga United Pirates 2:0 (1:0)  
  Saturday, 04/03/2017 19:00 Hawks Nest   Adelaide Hills Cove 4:4 (2:1)  
  Saturday, 04/03/2017 19:30 Croatian Sports Centre   Raiders Modbury Jets 1:1 (1:0)  
  Sunday, 05/03/2017 17:00 O'Sullivans Beach Sports Cnetre   South Adelaide Western Strikers 1:0 (0:0)  

4. Round

  Saturday, 11/03/2017 15:00 Carnegie Reserve   Western Strikers Pirates 3:0 (2:0)  
  Saturday, 11/03/2017 15:00 Cove Sports & Community Centre   Cove South Adelaide 0:3 (0:2)  
  Saturday, 11/03/2017 15:00 Steve Jarvis Park   Salisbury United White City Woodville 1:3 (0:1)  
  Saturday, 11/03/2017 19:00 Adelaide Shores Football Centre   Sturt Lions Noarlunga United 2:1 (2:0)  
  Saturday, 11/03/2017 19:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory Modbury Jets 1:3 (1:2)  
  Saturday, 11/03/2017 19:30 Croatian Sports Centre   Raiders Adelaide Hills 4:1 (3:0)  

5. Round

  Friday, 17/03/2017 20:00 Frank Mitchell Park   White City Woodville Sturt Lions 0:2 (0:1)  
  Saturday, 18/03/2017 15:00 O'Sullivans Beach Sports Cnetre   South Adelaide Raiders 2:2 (1:2)  
  Saturday, 18/03/2017 15:00 Wilfred Taylor Reserve   Noarlunga United Western Strikers 0:2 (0:1)  
  Saturday, 18/03/2017 17:00 Jet Park   Modbury Jets Salisbury United 4:1 (0:1)  
  Saturday, 18/03/2017 19:00 Hawks Nest   Adelaide Hills Adelaide Victory 3:2 (2:1)  
  Saturday, 18/03/2017 19:00 Pirate Park   Pirates Cove 2:2 (0:1)  

6. Round

  Saturday, 01/04/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   Sturt Lions Modbury Jets 1:2 (1:0)  
  Saturday, 01/04/2017 15:00 Cove Sports & Community Centre   Cove Western Strikers 1:2 (0:1)  
  Saturday, 01/04/2017 15:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory South Adelaide 0:1 (0:0)  
  Saturday, 01/04/2017 15:00 Steve Jarvis Park   Salisbury United Adelaide Hills 1:2 (1:0)  
  Saturday, 01/04/2017 18:00 Frank Mitchell Park   White City Woodville Noarlunga United 2:2 (0:1)  
  Saturday, 01/04/2017 19:30 Croatian Sports Centre   Raiders Pirates 0:0 (0:0)  

7. Round

  Friday, 07/04/2017 19:00 Carnegie Reserve   Western Strikers Raiders 4:2 (1:1)  
  Saturday, 08/04/2017 15:00 O'Sullivans Beach Sports Cnetre   South Adelaide Salisbury United 10:0 (4:0)  
  Saturday, 08/04/2017 15:00 Pirate Park   Pirates Adelaide Victory 1:2 (1:0)  
  Saturday, 08/04/2017 15:00 Wilfred Taylor Reserve   Noarlunga United Cove 6:0 (2:0)  
  Saturday, 08/04/2017 15:00 Jet Park   Modbury Jets White City Woodville 2:3 (0:0)  
  Saturday, 08/04/2017 19:00 Hawks Nest   Adelaide Hills Sturt Lions 1:2 (1:1)  

8. Round

  Saturday, 22/04/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   Sturt Lions South Adelaide 1:2 (1:1)  
  Saturday, 22/04/2017 15:00 Jet Park   Modbury Jets Noarlunga United 5:3 (4:1)  
  Saturday, 22/04/2017 15:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory Western Strikers 1:4 (0:2)  
  Saturday, 22/04/2017 15:00 Steve Jarvis Park   Salisbury United Pirates 0:2 (0:0)  
  Saturday, 22/04/2017 19:30 Croatian Sports Centre   Raiders Cove 1:1 (1:0)  
  Tuesday, 25/04/2017 17:00 Frank Mitchell Park   White City Woodville Adelaide Hills 3:0 (0:0)  

9. Round

  Friday, 28/04/2017 19:30 Cove Sports & Community Centre   Cove Adelaide Victory 2:3 (0:3)  
  Saturday, 29/04/2017 15:00 Carnegie Reserve   Western Strikers Salisbury United 2:2 (2:0)  
  Saturday, 29/04/2017 15:00 Hawks Nest   Adelaide Hills Modbury Jets 1:2 (0:1)  
  Saturday, 29/04/2017 15:00 O'Sullivans Beach Sports Cnetre   South Adelaide White City Woodville 0:2 (0:0)  
  Saturday, 29/04/2017 15:00 Wilfred Taylor Reserve   Noarlunga United Raiders 0:2 (0:1)  
  Saturday, 29/04/2017 15:00 Pirate Park   Pirates Sturt Lions 0:2 (0:0)  

10. Round

  Saturday, 06/05/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   Sturt Lions Western Strikers 0:3 (0:1)  
  Saturday, 06/05/2017 15:00 Hawks Nest   Adelaide Hills Noarlunga United 1:1 (1:0)  
  Saturday, 06/05/2017 15:00 Jet Park   Modbury Jets South Adelaide 1:2 (0:1)  
  Saturday, 06/05/2017 15:00 Steve Jarvis Park   Salisbury United Cove 2:2 (2:0)  
  Saturday, 06/05/2017 19:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory Raiders 3:2 (2:2)  
  Thursday, 11/05/2017 20:00 Frank Mitchell Park   White City Woodville Pirates 2:0 (1:0)  

11. Round

  Friday, 19/05/2017 19:00 Carnegie Reserve   Western Strikers White City Woodville 3:3 (1:2)  
  Friday, 19/05/2017 20:15 Cove Sports & Community Centre   Cove Sturt Lions 3:1 (2:1)  
  Saturday, 20/05/2017 15:00 Croatian Sports Centre   Raiders Salisbury United 1:2 (1:1)  
  Saturday, 20/05/2017 15:00 O'Sullivans Beach Sports Cnetre   South Adelaide Adelaide Hills 2:2 (0:1)  
  Saturday, 20/05/2017 15:00 Wilfred Taylor Reserve   Noarlunga United Adelaide Victory 3:1 (1:0)  
  Saturday, 20/05/2017 19:00 Pirate Park   Pirates Modbury Jets 2:1 (0:0)  

12. Round

  Saturday, 27/05/2017 15:00 Croatian Sports Centre   Raiders Sturt Lions 2:3 (2:1)  
  Saturday, 27/05/2017 15:00 Jet Park   Modbury Jets Western Strikers 0:1 (0:0)  
  Saturday, 27/05/2017 15:00 Cove Sports & Community Centre   Cove White City Woodville 1:0 (0:0)  
  Saturday, 27/05/2017 15:00 Pirate Park   Pirates Adelaide Hills 1:5 (0:3)  
  Saturday, 27/05/2017 15:00 Wilfred Taylor Reserve   Noarlunga United South Adelaide 0:2 (0:2)  
  Saturday, 27/05/2017 19:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory Salisbury United 3:3 (1:0)  

13. Round

  Saturday, 03/06/2017 15:00 Jet Park   Modbury Jets Cove 1:1 (0:0)  
  Saturday, 03/06/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   Sturt Lions Adelaide Victory 1:1 (0:0)  
  Saturday, 03/06/2017 15:00 Steve Jarvis Park   Salisbury United Noarlunga United 7:0 (2:0)  
  Saturday, 03/06/2017 15:00 Hawks Nest   Adelaide Hills Western Strikers 1:3 (0:1)  
  Saturday, 03/06/2017 15:00 O'Sullivans Beach Sports Cnetre   South Adelaide Pirates 1:1 (0:1)  
  Saturday, 03/06/2017 18:00 Frank Mitchell Park   White City Woodville Raiders 1:1 (0:1)  

14. Round

  Saturday, 10/06/2017 15:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory White City Woodville 1:4 (0:3)  
  Saturday, 10/06/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   Sturt Lions Salisbury United 1:2 (1:0)  
  Saturday, 10/06/2017 15:00 Pirate Park   Pirates Noarlunga United 1:1 (1:0)  
  Saturday, 10/06/2017 15:00 Jet Park   Modbury Jets Raiders 0:0 (0:0)  
  Saturday, 10/06/2017 15:00 Cove Sports & Community Centre   Cove Adelaide Hills 2:0 (1:0)  
  Saturday, 10/06/2017 15:00 Carnegie Reserve   Western Strikers South Adelaide 1:2 (1:2)  

15. Round

  Saturday, 17/06/2017 15:00 Pirate Park   Pirates Western Strikers 1:3 (1:1)  
  Saturday, 17/06/2017 15:00 O'Sullivans Beach Sports Cnetre   South Adelaide Cove 2:0 (1:0)  
  Saturday, 17/06/2017 15:00 Wilfred Taylor Reserve   Noarlunga United Sturt Lions 0:1 (0:1)  
  Saturday, 17/06/2017 15:00 Jet Park   Modbury Jets Adelaide Victory 3:2 (1:1)  
  Saturday, 17/06/2017 15:00 Hawks Nest   Adelaide Hills Raiders 0:4 (0:3)  
  Saturday, 17/06/2017 18:00 Frank Mitchell Park   White City Woodville Salisbury United 3:1 (1:1)  
P   Team P W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) South Adelaide 15 11 3 1 23 37 : 14 36 8 4 3 1 22 : 9 15 7 7 0 0 15 : 5 21
2. (2.) Western Strikers 15 9 2 4 8 31 : 23 29 7 2 2 3 13 : 18 8 8 7 0 1 18 : 5 21
3. (3.) White City Woodville 15 7 4 4 6 29 : 23 25 8 3 3 2 14 : 12 12 7 4 1 2 15 : 11 13
4. (4.) Sturt Lions 15 8 1 6 2 24 : 22 25 7 2 1 4 8 : 12 7 8 6 0 2 16 : 10 18
5. (5.) Modbury Jets 15 7 3 5 8 31 : 23 24 8 3 2 3 16 : 13 11 7 4 1 2 15 : 10 13
6. (9.) Raiders 15 4 6 5 6 26 : 20 18 7 2 3 2 12 : 8 9 8 2 3 3 14 : 12 9
7. (7.) Adelaide Victory 15 5 3 7 -6 26 : 32 18 7 2 1 4 11 : 18 7 8 3 2 3 15 : 14 11
8. (6.) Cove 15 4 6 5 -6 25 : 31 18 7 4 0 3 13 : 11 12 8 0 6 2 12 : 20 6
9. (8.) Salisbury United 15 4 4 7 -12 28 : 40 16 7 1 2 4 13 : 13 5 8 3 2 3 15 : 27 11
10. (10.) Adelaide Hills 15 4 3 8 -6 29 : 35 15 8 1 2 5 14 : 22 5 7 3 1 3 15 : 13 10
11. (11.) Pirates 15 3 4 8 -13 17 : 30 13 8 1 2 5 10 : 19 5 7 2 2 3 7 : 11 8
12. (12.) Noarlunga United 15 3 3 9 -10 24 : 34 12 8 3 0 5 14 : 12 9 7 0 3 4 10 : 22 3

Winners and Grand Final winners are promoted to National Premier League

Top six qualify for Finals Series

Bottom two are relegated to State League Two

16. Round

  Saturday, 01/07/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   Sturt Lions White City Woodville      
  Saturday, 01/07/2017 15:00 Croatian Sports Centre   Raiders South Adelaide      
  Saturday, 01/07/2017 15:00 Steve Jarvis Park   Salisbury United Modbury Jets      
  Saturday, 01/07/2017 15:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory Adelaide Hills      
  Saturday, 01/07/2017 15:00 Cove Sports & Community Centre   Cove Pirates      
  Sunday, 02/07/2017 15:00 Carnegie Reserve   Western Strikers Noarlunga United      

17. Round

  Saturday, 08/07/2017 15:00 Jet Park   Modbury Jets Sturt Lions      
  Saturday, 08/07/2017 15:00 Carnegie Reserve   Western Strikers Cove      
  Saturday, 08/07/2017 15:00 O'Sullivans Beach Sports Cnetre   South Adelaide Adelaide Victory      
  Saturday, 08/07/2017 15:00 Hawks Nest   Adelaide Hills Salisbury United      
  Saturday, 08/07/2017 15:00 Wilfred Taylor Reserve   Noarlunga United White City Woodville      
  Saturday, 08/07/2017 15:00 Pirate Park   Pirates Raiders      

18. Round

  Friday, 14/07/2017 19:30 Cove Sports & Community Centre   Cove Noarlunga United      
  Saturday, 15/07/2017 15:00 Croatian Sports Centre   Raiders Western Strikers      
  Saturday, 15/07/2017 15:00 Steve Jarvis Park   Salisbury United South Adelaide      
  Saturday, 15/07/2017 15:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory Pirates      
  Saturday, 15/07/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   Sturt Lions Adelaide Hills      
  Saturday, 15/07/2017 18:00 Frank Mitchell Park   White City Woodville Modbury Jets      

19. Round

  Saturday, 22/07/2017 15:00 O'Sullivans Beach Sports Cnetre   South Adelaide Sturt Lions      
  Saturday, 22/07/2017 15:00 Wilfred Taylor Reserve   Noarlunga United Modbury Jets      
  Saturday, 22/07/2017 15:00 Pirate Park   Pirates Salisbury United      
  Saturday, 22/07/2017 15:00 Cove Sports & Community Centre   Cove Raiders      
  Saturday, 22/07/2017 15:00 Hawks Nest   Adelaide Hills White City Woodville      
  Sunday, 23/07/2017 15:00 Carnegie Reserve   Western Strikers Adelaide Victory      

20. Round

  Saturday, 29/07/2017 15:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory Cove      
  Saturday, 29/07/2017 15:00 Steve Jarvis Park   Salisbury United Western Strikers      
  Saturday, 29/07/2017 15:00 Jet Park   Modbury Jets Adelaide Hills      
  Saturday, 29/07/2017 15:00 Croatian Sports Centre   Raiders Noarlunga United      
  Saturday, 29/07/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   Sturt Lions Pirates      
  Saturday, 29/07/2017 18:00 Frank Mitchell Park   White City Woodville South Adelaide      

21. Round

  Saturday, 05/08/2017 15:00 Carnegie Reserve   Western Strikers Sturt Lions      
  Saturday, 05/08/2017 15:00 Wilfred Taylor Reserve   Noarlunga United Adelaide Hills      
  Saturday, 05/08/2017 15:00 O'Sullivans Beach Sports Cnetre   South Adelaide Modbury Jets      
  Saturday, 05/08/2017 15:00 Cove Sports & Community Centre   Cove Salisbury United      
  Saturday, 05/08/2017 15:00 Croatian Sports Centre   Raiders Adelaide Victory      
  Saturday, 05/08/2017 19:00 Pirate Park   Pirates White City Woodville      

22. Round

  Saturday, 12/08/2017 15:00 Frank Mitchell Park   White City Woodville Western Strikers      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   Sturt Lions Cove      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 Steve Jarvis Park   Salisbury United Raiders      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 Hawks Nest   Adelaide Hills South Adelaide      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 Rushworth Reserve   Adelaide Victory Noarlunga United      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 Jet Park   Modbury Jets Pirates      

Finals Series

Elimination Matches

1         3. Regular Season     6. Regular Season        
2         4. Regular Season     5. Regular Season        

Qualifying Final

3         Winner of match 1     Winner of match 2        

Semi Final (First Leg)

4         2. Regular Season     1. Regular Season        

Semi Final (Return Leg)

4         1. Regular Season     2. Regular Season        

Preliminary Final

5         Loser from match 4     Winner of match 3        

Grand Final

6         Winner of match 4     Winner of match 5        
Return to League Index

Return to League Index

Football Pools