Return to League Index

Football Pools


South Australia PS4 National Premier League 2017

Fixtures/Results

Regular Season

1. Round

  Thursday, 16/02/2017 19:30 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City Adelaide City 1:3 (0:1)  
  Saturday, 18/02/2017 15:00 Polonia Reserve   Croydon Kings West Adelaide 0:5 (0:4)  
  Saturday, 18/02/2017 15:00 TK Shutter Reserve   MetroStars West Torrens Birkalla 0:0 (0:0)  
  Saturday, 18/02/2017 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights Adelaide Comets 1:3 (0:2)  
  Saturday, 18/02/2017 19:00 The Parks Football Centre   Adelaide United Adelaide Olympic 0:3 (0:2)  
  Monday, 20/02/2017 20:15 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles Cumberland United 0:3 (0:2)  

2. Round

  Friday, 24/02/2017 20:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets Adelaide United 4:2 (2:1)  
  Saturday, 25/02/2017 15:00 A A Bailey Reserve   Cumberland United MetroStars 1:2 (0:1)  
  Saturday, 25/02/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide City Para Hills Knights 3:0 (1:0)  
  Saturday, 25/02/2017 15:00 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla Croydon Kings 0:1 (0:0)  
  Saturday, 25/02/2017 19:00 The Parks Football Centre   Adelaide Olympic Adelaide Blue Eagles 1:2 (1:1)  
  Sunday, 26/02/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   West Adelaide Campbelltown City 1:1 (1:1)  

3. Round

  Saturday, 04/03/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   West Adelaide West Torrens Birkalla 1:1 (1:0)  
  Saturday, 04/03/2017 15:00 Polonia Reserve   Croydon Kings Cumberland United 1:0 (0:0)  
  Saturday, 04/03/2017 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights Campbelltown City 2:4 (2:1)  
  Saturday, 04/03/2017 15:00 TK Shutter Reserve   MetroStars Adelaide Olympic 4:1 (3:1)  
  Saturday, 04/03/2017 17:00 The Parks Football Centre   Adelaide United Adelaide City 1:7 (0:2)  
  Monday, 06/03/2017 20:15 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles Adelaide Comets 0:6 (0:5)  

4. Round

  Friday, 10/03/2017 19:30 A A Bailey Reserve   Cumberland United West Torrens Birkalla 1:3 (1:3)  
  Friday, 10/03/2017 20:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets MetroStars 1:2 (1:0)  
  Saturday, 11/03/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide City Adelaide Blue Eagles 3:1 (0:0)  
  Saturday, 11/03/2017 15:00 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City Adelaide United 3:1 (3:0)  
  Saturday, 11/03/2017 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights West Adelaide 1:3 (0:1)  
  Saturday, 11/03/2017 19:00 The Parks Football Centre   Adelaide Olympic Croydon Kings 1:1 (0:0)  

5. Round

  Saturday, 18/03/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   West Adelaide Cumberland United 2:2 (1:0) Forfeit 3:0
  Saturday, 18/03/2017 15:00 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla Adelaide Olympic 0:0 (0:0)  
  Saturday, 18/03/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles Campbelltown City 2:1 (1:1)  
  Saturday, 18/03/2017 15:00 Mount Gambier   MetroStars Adelaide City 1:1 (0:0)  
  Saturday, 18/03/2017 15:00 Polonia Reserve   Croydon Kings Adelaide Comets 0:1 (0:0)  
  Saturday, 18/03/2017 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights Adelaide United 2:1 (2:1)  

6. Round

  Saturday, 01/04/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide City Croydon Kings 0:3 (0:1)  
  Saturday, 01/04/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles Para Hills Knights 2:3 (0:2)  
  Saturday, 01/04/2017 15:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets West Torrens Birkalla 2:1 (1:0)  
  Saturday, 01/04/2017 16:00 Riverland   Adelaide United West Adelaide 3:1 (1:0)  
  Saturday, 01/04/2017 19:00 The Parks Football Centre   Adelaide Olympic Cumberland United 3:2 (1:0)  
  Saturday, 01/04/2017 19:00 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City MetroStars 2:0 (1:0)  

7. Round

  Wednesday, 05/04/2017 20:15 The Parks Football Centre   Adelaide United Adelaide Blue Eagles 3:3 (1:0)  
  Saturday, 08/04/2017 15:00 A A Bailey Reserve   Cumberland United Adelaide Comets 1:2 (1:2)  
  Saturday, 08/04/2017 15:00 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla Adelaide City 0:5 (0:1)  
  Saturday, 08/04/2017 15:00 Polonia Reserve   Croydon Kings Campbelltown City 0:0 (0:0)  
  Saturday, 08/04/2017 15:00 TK Shutter Reserve   MetroStars Para Hills Knights 3:2 (0:2)  
  Sunday, 09/04/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   West Adelaide Adelaide Olympic 2:3 (1:0)  

8. Round

  Friday, 21/04/2017 20:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets Adelaide Olympic 5:1 (1:1)  
  Saturday, 22/04/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide City Cumberland United 2:1 (2:0)  
  Saturday, 22/04/2017 15:00 The Parks Football Centre   Adelaide United MetroStars 4:1 (2:0)  
  Saturday, 22/04/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles West Adelaide 2:2 (1:0)  
  Saturday, 22/04/2017 15:00 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City West Torrens Birkalla 2:0 (1:0)  
  Saturday, 22/04/2017 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights Croydon Kings 0:1 (0:0)  

9. Round

  Saturday, 29/04/2017 15:00 A A Bailey Reserve   Cumberland United Campbelltown City 0:4 (0:3)  
  Saturday, 29/04/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   West Adelaide Adelaide Comets 2:1 (1:0)  
  Saturday, 29/04/2017 15:00 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla Para Hills Knights 1:0 (0:0)  
  Saturday, 29/04/2017 15:00 Polonia Reserve   Croydon Kings Adelaide United 1:2 (0:1)  
  Saturday, 29/04/2017 19:00 The Parks Football Centre   Adelaide Olympic Adelaide City 0:4 (0:1)  
  Sunday, 30/04/2017 15:00 TK Shutter Reserve   MetroStars Adelaide Blue Eagles 4:2 (2:0)  

10. Round

  Saturday, 06/05/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide City Adelaide Comets 2:1 (1:1)  
  Saturday, 06/05/2017 15:00 The Parks Football Centre   Adelaide United West Torrens Birkalla 0:6 (0:1)  
  Saturday, 06/05/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles Croydon Kings 1:1 (0:1)  
  Saturday, 06/05/2017 15:00 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City Adelaide Olympic 2:2 (1:0)  
  Saturday, 06/05/2017 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights Cumberland United 1:0 (0:0)  
  Saturday, 06/05/2017 15:00 TK Shutter Reserve   MetroStars West Adelaide 3:2 (1:1)  

11. Round

  Saturday, 20/05/2017 15:00 A A Bailey Reserve   Cumberland United Adelaide United 1:0 (0:0)  
  Saturday, 20/05/2017 15:00 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla Adelaide Blue Eagles 2:2 (0:1)  
  Saturday, 20/05/2017 15:00 Polonia Reserve   Croydon Kings MetroStars 0:3 (0:0)  
  Saturday, 20/05/2017 15:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets Campbelltown City 6:3 (4:1)  
  Saturday, 20/05/2017 19:00 The Parks Football Centre   Adelaide Olympic Para Hills Knights 1:3 (0:0)  
  Sunday, 21/05/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   West Adelaide Adelaide City 1:2 (1:0)  

12. Round

  Friday, 26/05/2017 20:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets Para Hills Knights 4:0 (1:0)  
  Saturday, 27/05/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide City Campbelltown City 2:1 (1:0)  
  Saturday, 27/05/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   West Adelaide Croydon Kings 0:2 (0:1)  
  Saturday, 27/05/2017 15:00 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla MetroStars 1:1 (1:1)  
  Saturday, 27/05/2017 19:00 The Parks Football Centre   Adelaide Olympic Adelaide United 3:5 (0:4)  
  Saturday, 27/05/2017 19:00 A A Bailey Reserve   Cumberland United Adelaide Blue Eagles 0:2 (0:1)  

13. Round

  Saturday, 03/06/2017 15:00 The Parks Football Centre   Adelaide United Adelaide Comets 2:2 (1:0)  
  Saturday, 03/06/2017 15:00 TK Shutter Reserve   MetroStars Cumberland United 5:0 (3:0)  
  Saturday, 03/06/2017 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights Adelaide City 0:2 (0:1)  
  Saturday, 03/06/2017 15:00 Polonia Reserve   Croydon Kings West Torrens Birkalla 0:2 (0:1)  
  Saturday, 03/06/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles Adelaide Olympic 2:0 (1:0)  
  Saturday, 03/06/2017 19:00 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City West Adelaide 0:2 (0:0)  

14. Round

  Saturday, 10/06/2017 15:00 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla West Adelaide 1:2 (0:1)  
  Saturday, 10/06/2017 15:00 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City Para Hills Knights 2:3 (2:2)  
  Saturday, 10/06/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide City Adelaide United 6:0 (1:0)  
  Saturday, 10/06/2017 15:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets Adelaide Blue Eagles 1:0 (0:0)  
  Saturday, 10/06/2017 19:00 A A Bailey Reserve   Cumberland United Croydon Kings 0:1 (0:0)  
  Saturday, 10/06/2017 19:00 The Parks Football Centre   Adelaide Olympic MetroStars 1:0 (1:0)  

15. Round

  Saturday, 17/06/2017 15:00 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla Cumberland United 2:0 (1:0)  
  Saturday, 17/06/2017 15:00 TK Shutter Reserve   MetroStars Adelaide Comets 2:1 (0:1)  
  Saturday, 17/06/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles Adelaide City 0:5 (0:1)  
  Saturday, 17/06/2017 15:00 The Parks Football Centre   Adelaide United Campbelltown City 1:0 (0:0)  
  Saturday, 17/06/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   West Adelaide Para Hills Knights 0:1 (0:1)  
  Saturday, 17/06/2017 15:00 Polonia Reserve   Croydon Kings Adelaide Olympic 3:1 (1:1)  
P   Team P W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Adelaide City 15 13 1 1 36 47 : 11 40 7 6 0 1 18 : 7 18 8 7 1 0 29 : 4 22
2. (2.) Adelaide Comets 15 10 1 4 21 40 : 19 31 7 6 0 1 23 : 9 18 8 4 1 3 17 : 10 13
3. (3.) MetroStars 15 9 3 3 12 31 : 19 30 8 6 2 0 22 : 9 20 7 3 1 3 9 : 10 10
4. (5.) Croydon Kings 15 7 3 5 -1 15 : 16 24 8 2 1 5 5 : 14 7 7 5 2 0 10 : 2 17
5. (4.) West Adelaide 15 6 3 6 6 27 : 21 21 8 2 2 4 10 : 11 8 7 4 1 2 17 : 10 13
6. (7.) West Torrens Birkalla 15 5 5 5 3 20 : 17 20 8 2 3 3 7 : 11 9 7 3 2 2 13 : 6 11
7. (6.) Campbelltown City 15 5 3 7 1 26 : 25 18 7 3 1 3 12 : 11 10 8 2 2 4 14 : 14 8
8. (10.) Para Hills Knights 15 6 0 9 -11 19 : 30 18 7 2 0 5 7 : 14 6 8 4 0 4 12 : 16 12
9. (11.) Adelaide United 15 5 2 8 -18 25 : 43 17 8 3 2 3 14 : 23 11 7 2 0 5 11 : 20 6
10. (8.) Adelaide Blue Eagles 15 4 4 7 -14 21 : 35 16 8 2 2 4 9 : 21 8 7 2 2 3 12 : 14 8
11. (9.) Adelaide Olympic 15 4 3 8 -14 21 : 35 15 7 2 1 4 10 : 17 7 8 2 2 4 11 : 18 8
12. (12.) Cumberland United 15 2 0 13 -21 10 : 31 6 7 1 0 6 4 : 14 3 8 1 0 7 6 : 17 3

Top six qualify for Finals Series

Bottom Two are relegated to State League One

16. Round

  Saturday, 01/07/2017 15:00 A A Bailey Reserve   Cumberland United West Adelaide      
  Saturday, 01/07/2017 15:00 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City Adelaide Blue Eagles      
  Saturday, 01/07/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide City MetroStars      
  Saturday, 01/07/2017 15:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets Croydon Kings      
  Saturday, 01/07/2017 19:00 The Parks Football Centre   Adelaide Olympic West Torrens Birkalla      
  Sunday, 02/07/2017 15:00 The Parks Football Centre   Adelaide United Para Hills Knights      

17. Round

  Saturday, 08/07/2017 15:00 Polonia Reserve   Croydon Kings Adelaide City      
  Saturday, 08/07/2017 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights Adelaide Blue Eagles      
  Saturday, 08/07/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   West Adelaide Adelaide United      
  Saturday, 08/07/2017 15:00 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla Adelaide Comets      
  Saturday, 08/07/2017 15:00 TK Shutter Reserve   MetroStars Campbelltown City      
  Saturday, 08/07/2017 19:00 A A Bailey Reserve   Cumberland United Adelaide Olympic      

18. Round

  Saturday, 15/07/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles Adelaide United      
  Saturday, 15/07/2017 15:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets Cumberland United      
  Saturday, 15/07/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide City West Torrens Birkalla      
  Saturday, 15/07/2017 15:00 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City Croydon Kings      
  Saturday, 15/07/2017 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights MetroStars      
  Saturday, 15/07/2017 19:00 The Parks Football Centre   Adelaide Olympic West Adelaide      

19. Round

  Saturday, 22/07/2017 15:00 A A Bailey Reserve   Cumberland United Adelaide City      
  Saturday, 22/07/2017 15:00 TK Shutter Reserve   MetroStars Adelaide United      
  Saturday, 22/07/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   West Adelaide Adelaide Blue Eagles      
  Saturday, 22/07/2017 15:00 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla Campbelltown City      
  Saturday, 22/07/2017 15:00 Polonia Reserve   Croydon Kings Para Hills Knights      
  Saturday, 22/07/2017 19:00 The Parks Football Centre   Adelaide Olympic Adelaide Comets      

20. Round

  Friday, 28/07/2017 20:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets West Adelaide      
  Saturday, 29/07/2017 15:00 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City Cumberland United      
  Saturday, 29/07/2017 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights West Torrens Birkalla      
  Saturday, 29/07/2017 15:00 The Parks Football Centre   Adelaide United Croydon Kings      
  Saturday, 29/07/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide City Adelaide Olympic      
  Saturday, 29/07/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles MetroStars      

21. Round

  Saturday, 05/08/2017 15:00 Jack Smith Park   West Torrens Birkalla Adelaide United      
  Saturday, 05/08/2017 15:00 Polonia Reserve   Croydon Kings Adelaide Blue Eagles      
  Saturday, 05/08/2017 15:00 The Parks Football Centre   Adelaide Olympic Campbelltown City      
  Saturday, 05/08/2017 15:00 A A Bailey Reserve   Cumberland United Para Hills Knights      
  Saturday, 05/08/2017 15:00 Adelaide Shores Football Centre   West Adelaide MetroStars      
  Saturday, 05/08/2017 19:00 SA Athletics Stadium   Adelaide Comets Adelaide City      

22. Round

  Saturday, 12/08/2017 15:00 The Parks Football Centre   Adelaide United Cumberland United      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide Blue Eagles West Torrens Birkalla      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 TK Shutter Reserve   MetroStars Croydon Kings      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 Steve Woodcock Sports Centre   Campbelltown City Adelaide Comets      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 The Paddocks   Para Hills Knights Adelaide Olympic      
  Saturday, 12/08/2017 15:00 Marden Sports Complex   Adelaide City West Adelaide      

Finals Series

Elimination Matches

1         3. Regular Season     6. Regular Season        
2         4. Regular Season     5. Regular Season        

Qualifying Final

3         Winner of match 1     Winner of match 2        

Semi Final (First Leg)

4         2. Regular Season     1. Regular Season        

Semi Final (Return Leg)

4         1. Regular Season     2. Regular Season        

Preliminary Final

5         Loser from match 4     Winner of match 3        

Grand Final

6         Winner of match 4     Winner of match 5        
Return to League Index

Return to League Index

Football Pools