Return to League Index

Football Pools

Brisbane Premier League 2017

Fixtures/Results

Regular Season

1. Round

  Saturday, 18/02/2017 17:00 A.J.Kelly Park   Peninsula Power Lions FC 2:4 (1:2)  
  Saturday, 18/02/2017 18:00 Chris Green Park   Logan Lightning Eastern Suburbs 1:1 (1:1)  
  Saturday, 18/02/2017 19:00 Lanham Park   Grange Thistle Mitchelton 1:3 (1:0)  
  Saturday, 18/02/2017 19:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Albany Creek 1:1 (1:0)  
  Saturday, 18/02/2017 19:00 Wakerley Park   Souths United Rochedale Rovers 1:3 (1:1)  
  Sunday, 19/02/2017 16:15 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Capalaba 8:0 (3:0)  

2. Round

  Friday, 24/02/2017 20:30 Heath Park   Eastern Suburbs Peninsula Power 0:2 (0:0)  
  Friday, 24/02/2017 20:30 Wolter Park   Albany Creek Holland Park Hawks 2:1 (1:1)  
  Sunday, 26/02/2017 16:00 John Fredericks Park   Capalaba Lions FC 0:7 (0:3)  
  Sunday, 26/02/2017 16:00 Teralba Park   Mitchelton Souths United 1:4 (0:3)  
  Sunday, 26/02/2017 17:00 Chris Green Park   Logan Lightning Grange Thistle 5:3 (2:2)  
  Sunday, 26/02/2017 17:00 Underwood Park   Rochedale Rovers Ipswich Knights 0:0 (0:0)  

3. Round

  Saturday, 04/03/2017 17:00 A.J.Kelly Park   Peninsula Power Grange Thistle 1:1 (0:0)  
  Saturday, 04/03/2017 17:45 Wolter Park   Albany Creek Lions FC 2:3 (2:2)  
  Saturday, 04/03/2017 18:00 Teralba Park   Mitchelton Logan Lightning 2:1 (0:0)  
  Saturday, 04/03/2017 18:15 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Rochedale Rovers 2:1 (1:0)  
  Saturday, 04/03/2017 19:00 John Fredericks Park   Capalaba Eastern Suburbs 0:1 (0:0)  
  Sunday, 05/03/2017 18:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Souths United 3:2 (1:0)  

4. Round

  Saturday, 11/03/2017 16:45 Wolter Park   Albany Creek Eastern Suburbs 1:0 (1:0)  
  Saturday, 11/03/2017 18:00 Cornubia Park   Logan Lightning Peninsula Power 1:3 (0:1)  
  Saturday, 11/03/2017 19:00 John Fredericks Park   Capalaba Grange Thistle 3:2 (2:2)  
  Saturday, 11/03/2017 19:00 Underwood Park   Rochedale Rovers Lions FC 1:1 (1:0)  
  Saturday, 11/03/2017 19:00 Wakerley Park   Souths United Holland Park Hawks 3:3 (1:2)  
  Sunday, 12/03/2017 18:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Mitchelton 0:4 (0:2)  

5. Round

  Saturday, 18/03/2017 17:00 Cornubia Park   Logan Lightning Capalaba 3:1 (0:1)  
  Saturday, 18/03/2017 17:00 Teralba Park   Mitchelton Peninsula Power 1:1 (1:0)  
  Saturday, 18/03/2017 19:00 Heath Park   Eastern Suburbs Rochedale Rovers 3:2 (1:0)  
  Saturday, 18/03/2017 19:00 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Ipswich Knights 5:0 (0:0)  
  Sunday, 19/03/2017 16:00 Lanham Park   Grange Thistle Albany Creek 1:2 (0:1)  
  Sunday, 19/03/2017 18:00 Wakerley Park   Souths United Lions FC 3:2 (1:1)  

6. Round

  Sunday, 26/03/2017 16:15 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Mitchelton 0:3 (0:1)  
  Sunday, 26/03/2017 18:00 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Lions FC 2:1 (0:1)  
  Monday, 27/03/2017 20:30 Wolter Park   Albany Creek Logan Lightning 4:3 (1:0)  
  Tuesday, 18/04/2017 20:30 Underwood Park   Rochedale Rovers Grange Thistle 3:1 (1:1)  
  Wednesday, 19/04/2017 20:30 Wakerley Park   Souths United Eastern Suburbs 1:1 (0:1)  
  Saturday, 06/05/2017 18:00 John Fredericks Park   Capalaba Peninsula Power 3:3 (0:1)  

7. Round

  Tuesday, 04/04/2017 20:30 Heath Park   Eastern Suburbs Ipswich Knights 5:0 (1:0)  
  Saturday, 10/06/2017 18:00 Cornubia Park   Logan Lightning Rochedale Rovers 2:3 (1:1)  
  Saturday, 08/07/2017 17:00 A.J.Kelly Park   Peninsula Power Albany Creek 1:0 (1:0)  
  Saturday, 08/07/2017 18:00 Teralba Park   Mitchelton Capalaba 6:1 (3:1)  
  Saturday, 08/07/2017 18:15 Lanham Park   Grange Thistle Souths United 0:1 (0:1)  
  Saturday, 08/07/2017 19:00 Lions Stadium   Lions FC Holland Park Hawks 3:1 (0:0)  

8. Round

  Saturday, 08/04/2017 16:45 Wolter Park   Albany Creek Capalaba 0:0 (0:0)  
  Saturday, 08/04/2017 18:15 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Eastern Suburbs 2:2 (1:1)  
  Saturday, 08/04/2017 18:30 Underwood Park   Rochedale Rovers Peninsula Power 3:1 (1:1)  
  Saturday, 08/04/2017 19:00 Wakerley Park   Souths United Logan Lightning 3:1 (2:0)  
  Sunday, 09/04/2017 18:00 Lions Stadium   Lions FC Mitchelton 0:2 (0:2)  
  Thursday, 03/08/2017 19:30 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Grange Thistle 1:0 (0:0)  

9. Round

  Saturday, 22/04/2017 17:00 A.J.Kelly Park   Peninsula Power Souths United 1:0 (0:0)  
  Saturday, 22/04/2017 18:00 Cornubia Park   Logan Lightning Ipswich Knights 5:0 (0:0)  
  Saturday, 22/04/2017 19:00 Lanham Park   Grange Thistle Holland Park Hawks 1:4 (1:3)  
  Saturday, 22/04/2017 19:00 Heath Park   Eastern Suburbs Lions FC 3:3 (0:1)  
  Sunday, 23/04/2017 16:30 John Fredericks Park   Capalaba Rochedale Rovers 1:2 (0:0)  
  Friday, 09/06/2017 20:30 Wolter Park   Albany Creek Mitchelton 2:2 (0:1)  

10. Round

  Saturday, 29/04/2017 18:15 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Logan Lightning 3:3 (2:2)  
  Saturday, 29/04/2017 18:30 Underwood Park   Rochedale Rovers Albany Creek 4:1 (3:1)  
  Saturday, 29/04/2017 19:00 Heath Park   Eastern Suburbs Mitchelton 4:3 (3:2)  
  Saturday, 29/04/2017 19:00 Wakerley Park   Souths United Capalaba 7:1 (3:1)  
  Saturday, 29/04/2017 19:00 Lions Stadium   Lions FC Grange Thistle 6:1 (2:0)  
  Sunday, 30/04/2017 15:15 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Peninsula Power 1:3 (1:1)  

11. Round

  Friday, 12/05/2017 20:30 Cornubia Park   Logan Lightning Lions FC 2:1 (1:1)  
  Saturday, 13/05/2017 15:30 Wolter Park   Albany Creek Souths United 4:1 (2:0)  
  Saturday, 13/05/2017 17:00 A.J.Kelly Park   Peninsula Power Holland Park Hawks 3:1 (2:1)  
  Saturday, 13/05/2017 18:00 Lanham Park   Grange Thistle Eastern Suburbs 2:2 (0:1)  
  Saturday, 13/05/2017 18:00 Teralba Park   Mitchelton Rochedale Rovers 2:2 (0:1)  
  Sunday, 14/05/2017 16:00 John Fredericks Park   Capalaba Ipswich Knights 5:2 (1:1)  

12. Round

  Friday, 19/05/2017 20:30 Teralba Park   Mitchelton Grange Thistle 4:1 (2:0)  
  Friday, 19/05/2017 20:30 Wolter Park   Albany Creek Ipswich Knights 3:0 (1:0)  
  Saturday, 20/05/2017 18:30 Underwood Park   Rochedale Rovers Souths United 0:0 (0:0)  
  Saturday, 20/05/2017 19:00 Lions Stadium   Lions FC Peninsula Power 3:0 (2:0)  
  Saturday, 20/05/2017 19:00 Heath Park   Eastern Suburbs Logan Lightning 6:0 (6:0)  
  Saturday, 20/05/2017 19:00 John Fredericks Park   Capalaba Holland Park Hawks 3:7 (3:4)  

13. Round

  Saturday, 27/05/2017 17:00 A.J.Kelly Park   Peninsula Power Eastern Suburbs 0:3 (0:3)  
  Saturday, 27/05/2017 18:00 Lanham Park   Grange Thistle Logan Lightning 3:1 (1:0)  
  Saturday, 27/05/2017 18:15 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Albany Creek 5:2 (1:0)  
  Saturday, 27/05/2017 19:00 Lions Stadium   Lions FC Capalaba 5:1 (3:1)  
  Saturday, 27/05/2017 19:00 Wakerley Park   Souths United Mitchelton 3:1 (1:1)  
  Sunday, 28/05/2017 15:15 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Rochedale Rovers 2:2 (2:1)  

14. Round

  Saturday, 03/06/2017 18:00 Cornubia Park   Logan Lightning Mitchelton 2:3 (0:1)  
  Saturday, 03/06/2017 19:00 Lions Stadium   Lions FC Albany Creek 3:1 (2:0)  
  Saturday, 03/06/2017 19:00 Lanham Park   Grange Thistle Peninsula Power 3:2 (2:1)  
  Saturday, 03/06/2017 19:00 Heath Park   Eastern Suburbs Capalaba 3:1 (2:0)  
  Saturday, 03/06/2017 19:00 Wakerley Park   Souths United Ipswich Knights 7:0 (1:0)  
  Sunday, 04/06/2017 17:15 Underwood Park   Rochedale Rovers Holland Park Hawks 2:2 (1:1)  

15. Round

  Friday, 16/06/2017 20:30 Teralba Park   Mitchelton Ipswich Knights 1:2 (1:0)  
  Saturday, 17/06/2017 18:15 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Souths United 0:2 (0:0)  
  Saturday, 17/06/2017 19:00 Heath Park   Eastern Suburbs Albany Creek 1:1 (0:1)  
  Saturday, 17/06/2017 19:00 Lions Stadium   Lions FC Rochedale Rovers 2:3 (1:1)  
  Tuesday, 20/06/2017 19:30 A.J.Kelly Park   Peninsula Power Logan Lightning 3:1 (1:1)  
  Tuesday, 27/06/2017 20:30 Lanham Park   Grange Thistle Capalaba 3:1 (0:1)  

16. Round

  Friday, 23/06/2017 20:30 Wolter Park   Albany Creek Grange Thistle 1:3 (1:2)  
  Saturday, 24/06/2017 17:00 A.J.Kelly Park   Peninsula Power Mitchelton 3:1 (2:0)  
  Saturday, 24/06/2017 18:00 John Fredericks Park   Capalaba Logan Lightning 0:2 (0:1)  
  Saturday, 24/06/2017 18:30 Underwood Park   Rochedale Rovers Eastern Suburbs 2:0 (1:0)  
  Sunday, 25/06/2017 15:15 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Holland Park Hawks 2:2 (1:2)  
  Sunday, 25/06/2017 17:00 Lions Stadium   Lions FC Souths United 2:0 (2:0)  

17. Round

  Saturday, 01/07/2017 18:00 Cornubia Park   Logan Lightning Albany Creek 0:3 (0:3)  
  Saturday, 01/07/2017 18:00 Lanham Park   Grange Thistle Rochedale Rovers 3:6 (1:4)  
  Saturday, 01/07/2017 18:00 Teralba Park   Mitchelton Holland Park Hawks 3:3 (0:1)  
  Saturday, 01/07/2017 19:00 Heath Park   Eastern Suburbs Souths United 1:1 (1:0)  
  Saturday, 01/07/2017 19:00 Lions Stadium   Lions FC Ipswich Knights 1:2 (0:1)  
  Sunday, 02/07/2017 14:00 A.J.Kelly Park   Peninsula Power Capalaba 3:1 (1:1)  

18. Round

  Saturday, 15/07/2017 15:15 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Lions FC 0:2 (0:1)  
  Saturday, 15/07/2017 18:00 Wolter Park   Albany Creek Peninsula Power 1:1 (1:0)  
  Saturday, 15/07/2017 18:30 Underwood Park   Rochedale Rovers Logan Lightning 3:0 (1:0)  
  Sunday, 16/07/2017 15:15 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Eastern Suburbs 3:1 (1:1)  
  Sunday, 16/07/2017 18:00 Wakerley Park   Souths United Grange Thistle 1:1 (1:1)  
  Thursday, 03/08/2017 19:30 John Fredericks Park   Capalaba Mitchelton 4:1 (2:1)  

19. Round

  Saturday, 22/07/2017 17:00 A.J.Kelly Park   Peninsula Power Rochedale Rovers 3:0 (1:0)  
  Saturday, 22/07/2017 18:00 John Fredericks Park   Capalaba Albany Creek 2:4 (0:2)  
  Saturday, 22/07/2017 18:00 Cornubia Park   Logan Lightning Souths United 2:1 (2:0)  
  Saturday, 22/07/2017 18:00 Teralba Park   Mitchelton Lions FC 2:2 (1:2)  
  Sunday, 23/07/2017 16:30 Heath Park   Eastern Suburbs Holland Park Hawks 1:2 (0:1)  
  Sunday, 23/07/2017 17:00 Lanham Park   Grange Thistle Ipswich Knights 2:2 (1:2)  

20. Round

  Saturday, 29/07/2017 18:00 Teralba Park   Mitchelton Albany Creek 2:1 (2:0)  
  Saturday, 29/07/2017 18:15 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Grange Thistle 1:2 (0:0)  
  Saturday, 29/07/2017 18:30 Underwood Park   Rochedale Rovers Capalaba 3:0 (2:0)  
  Saturday, 29/07/2017 19:00 Wakerley Park   Souths United Peninsula Power 1:6 (1:4)  
  Saturday, 29/07/2017 19:00 Lions Stadium   Lions FC Eastern Suburbs 2:0 (0:0)  
  Sunday, 30/07/2017 15:15 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Logan Lightning 3:2 (2:1)  

21. Round

  Friday, 11/08/2017 20:30 Cornubia Park   Logan Lightning Holland Park Hawks 1:2 (1:0)  
  Saturday, 12/08/2017 17:00 Wolter Park   Albany Creek Rochedale Rovers 1:3 (0:2)  
  Saturday, 12/08/2017 17:00 A.J.Kelly Park   Peninsula Power Ipswich Knights 1:0 (1:0)  
  Saturday, 12/08/2017 18:00 Teralba Park   Mitchelton Eastern Suburbs 0:2 (0:1)  
  Saturday, 12/08/2017 18:00 John Fredericks Park   Capalaba Souths United 3:2 (1:2)  
  Saturday, 12/08/2017 19:00 Lanham Park   Grange Thistle Lions FC 1:6 (1:2)  
P   Team P W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Rochedale Rovers 21 12 6 3 20 48 : 28 42 10 6 4 0 21 : 6 22 11 6 2 3 27 : 22 20
2. (2.) Peninsula Power 21 12 4 5 14 43 : 29 40 11 8 1 2 21 : 12 25 10 4 3 3 22 : 17 15
3. (3.) Lions FC 21 12 3 6 30 59 : 29 39 10 7 0 3 27 : 11 21 11 5 3 3 32 : 18 18
4. (4.) Mitchelton 21 9 5 7 8 47 : 39 32 11 4 4 3 24 : 20 16 10 5 1 4 23 : 19 16
5. (7.) Eastern Suburbs 21 8 7 6 11 40 : 29 31 10 5 3 2 27 : 15 18 11 3 4 4 13 : 14 13
6. (8.) Holland Park Hawks 21 8 6 7 13 54 : 41 30 10 4 2 4 26 : 17 14 11 4 4 3 28 : 24 16
7. (5.) Souths United 21 8 5 8 8 44 : 36 29 10 5 3 2 30 : 19 18 11 3 2 6 14 : 17 11
8. (6.) Albany Creek 21 8 5 8 0 37 : 37 29 11 5 3 3 21 : 17 18 10 3 2 5 16 : 20 11
9. (9.) Ipswich Knights 21 7 5 9 -27 26 : 53 26 10 5 3 2 18 : 18 18 11 2 2 7 8 : 35 8
10. (10.) Logan Lightning 21 6 2 13 -13 38 : 51 20 11 5 1 5 24 : 21 16 10 1 1 8 14 : 30 4
11. (11.) Grange Thistle 21 5 4 12 -21 35 : 56 19 11 3 2 6 20 : 30 11 10 2 2 6 15 : 26 8
12. (12.) Capalaba 21 4 2 15 -43 31 : 74 14 11 4 1 6 24 : 33 13 10 0 1 9 7 : 41 1

Top four qualify for Finals Series

Bottom two are relegated to Capital League One subject to promoted teams meeting BPL criteria

22. Round

  Saturday, 19/08/2017 17:15 Eric Evans Oval   Ipswich Knights Capalaba      
  Saturday, 19/08/2017 18:30 Lions Stadium   Lions FC Logan Lightning      
  Saturday, 19/08/2017 18:30 Whites Hill Reserve   Holland Park Hawks Peninsula Power      
  Saturday, 19/08/2017 18:30 Underwood Park   Rochedale Rovers Mitchelton      
  Saturday, 19/08/2017 19:00 Wakerley Park   Souths United Albany Creek      
  Saturday, 19/08/2017 19:00 Heath Park   Eastern Suburbs Grange Thistle      

Finals Series

Minor Semi Final

1         3. Regular Season     4. Regular Season        

Major Semi Final

2         1. Regular Season     2. Regular Season        

Preliminary Final

3         Loser from match 2     Winner of match 1        

Grand Final

4         Winner of match 2     Winner of match 3        
Return to League Index

Return to League Index

Football Pools