Return to League Index

Football Pools

NSW PS4 National Premier League One 2017

Fixtures/Results

Regular Season

1. Round

  Saturday, 11/03/2017 18:30 Seymour Shaw   Sutherland Sharks Manly United 2:3 (1:2)  
  Saturday, 11/03/2017 19:00 Bonnyrigg Sports Club   Bonnyrigg White Eagles Sydney Olympic 0:2 (0:2)  
  Saturday, 11/03/2017 19:00 Melita Stadium   Parramatta FC Wollongong Wolves 1:3 (0:0) Forfeit 3:0
  Saturday, 11/03/2017 19:45 Lambert Park   Sydney FC Rockdale City Suns 1:2 (1:1)  
  Sunday, 12/03/2017 15:00 Hensley Athletic Field   Hakoah Sydney City East Blacktown City 1:1 (0:0)  
  Sunday, 12/03/2017 18:00 Sydney United Sports Centre   Sydney United 58 APIA Leichhardt Tigers 1:2 (1:2) Forfeit 0:3

2. Round

  Saturday, 18/03/2017 19:00 Lilys Football Centre   Blacktown City Sutherland Sharks 2:1 (1:0)  
  Sunday, 19/03/2017 15:00 Belmore Sports Ground   Sydney Olympic Wollongong Wolves 3:1 (1:0)  
  Sunday, 19/03/2017 15:00 Cromer Park   Manly United Bonnyrigg White Eagles 5:3 (1:1)  
  Sunday, 19/03/2017 16:45 Lambert Park   APIA Leichhardt Tigers Hakoah Sydney City East 2:0 (2:0)  
  Wednesday, 22/03/2017 19:30 Illinden Sports Centre   Rockdale City Suns Sydney United 58 2:1 (2:0)  
  Wednesday, 29/03/2017 20:30 Melita Stadium   Parramatta FC Sydney FC 2:5 (2:0)  

3. Round

  Saturday, 25/03/2017 15:00 Hensley Athletic Field   Hakoah Sydney City East Sydney United 58 3:2 (2:1)  
  Saturday, 25/03/2017 18:30 Seymour Shaw   Sutherland Sharks APIA Leichhardt Tigers 3:4 (0:2)  
  Saturday, 25/03/2017 19:45 Lambert Park   Sydney FC Sydney Olympic 0:1 (0:0)  
  Sunday, 26/03/2017 15:00 Win Stadium   Wollongong Wolves Manly United 1:1 (0:0)  
  Wednesday, 29/03/2017 19:30 Bonnyrigg Sports Club   Bonnyrigg White Eagles Blacktown City 2:3 (2:1)  
  Wednesday, 19/04/2017 20:00 Illinden Sports Centre   Rockdale City Suns Parramatta FC 4:1 (2:0)  

4. Round

  Saturday, 01/04/2017 19:00 Hensley Athletic Field   Hakoah Sydney City East Rockdale City Suns 2:3 (0:1)  
  Saturday, 01/04/2017 19:00 Lilys Football Centre   Blacktown City Wollongong Wolves 2:0 (0:0)  
  Sunday, 02/04/2017 15:00 Cromer Park   Manly United Sydney FC 3:2 (2:1)  
  Sunday, 02/04/2017 15:00 Melita Stadium   Parramatta FC Sydney Olympic 0:0 (0:0)  
  Sunday, 02/04/2017 16:00 Sydney United Sports Centre   Sydney United 58 Sutherland Sharks 2:1 (1:0)  
  Sunday, 02/04/2017 16:45 Lambert Park   APIA Leichhardt Tigers Bonnyrigg White Eagles 4:0 (2:0)  

5. Round

  Saturday, 08/04/2017 18:30 Seymour Shaw   Sutherland Sharks Hakoah Sydney City East 0:4 (0:1)  
  Saturday, 08/04/2017 19:45 Lambert Park   Sydney FC Blacktown City 0:1 (0:0)  
  Sunday, 09/04/2017 14:00 Sydney United Sports Centre   Sydney United 58 Bonnyrigg White Eagles 3:1 (0:0)  
  Sunday, 09/04/2017 14:00 Illinden Sports Centre   Rockdale City Suns Sydney Olympic 2:2 (1:1)  
  Sunday, 09/04/2017 15:00 Melita Stadium   Parramatta FC Manly United 1:3 (0:1)  
  Sunday, 09/04/2017 15:00 Win Stadium   Wollongong Wolves APIA Leichhardt Tigers 1:0 (1:0)  

6. Round

  Friday, 14/04/2017 15:00 Hensley Athletic Field   Hakoah Sydney City East Bonnyrigg White Eagles 3:3 (0:3)  
  Friday, 14/04/2017 16:45 Lambert Park   APIA Leichhardt Tigers Sydney FC 3:0 (1:0)  
  Friday, 14/04/2017 17:00 Cromer Park   Manly United Sydney Olympic 0:1 (0:0)  
  Saturday, 15/04/2017 18:30 Seymour Shaw   Sutherland Sharks Rockdale City Suns 0:2 (0:2)  
  Saturday, 15/04/2017 19:00 Lilys Football Centre   Blacktown City Parramatta FC 2:2 (2:1)  
  Monday, 17/04/2017 17:00 Sydney United Sports Centre   Sydney United 58 Wollongong Wolves 2:0 (1:0)  

7. Round

  Saturday, 22/04/2017 19:00 Bonnyrigg Sports Club   Bonnyrigg White Eagles Sutherland Sharks 2:3 (1:1)  
  Saturday, 22/04/2017 19:00 Melita Stadium   Parramatta FC APIA Leichhardt Tigers 1:3 (0:1)  
  Saturday, 22/04/2017 19:45 Lambert Park   Sydney FC Sydney United 58 0:4 (0:2)  
  Sunday, 23/04/2017 15:00 Belmore Sports Ground   Sydney Olympic Blacktown City 2:3 (0:3)  
  Sunday, 23/04/2017 15:00 Cromer Park   Manly United Rockdale City Suns 3:3 (2:1)  
  Sunday, 23/04/2017 15:00 Win Stadium   Wollongong Wolves Hakoah Sydney City East 2:0 (2:0)  

8. Round

  Saturday, 29/04/2017 18:30 Seymour Shaw   Sutherland Sharks Wollongong Wolves 0:3 (0:1)  
  Saturday, 29/04/2017 19:00 Bonnyrigg Sports Club   Bonnyrigg White Eagles Rockdale City Suns 0:5 (0:1)  
  Saturday, 29/04/2017 19:00 Lilys Football Centre   Blacktown City Manly United 3:2 (1:0)  
  Sunday, 30/04/2017 16:00 Sydney United Sports Centre   Sydney United 58 Parramatta FC 5:0 (3:0)  
  Sunday, 30/04/2017 16:45 Lambert Park   APIA Leichhardt Tigers Sydney Olympic 1:2 (0:2)  
  Sunday, 30/04/2017 17:00 Hensley Athletic Field   Hakoah Sydney City East Sydney FC 2:1 (1:0)  

9. Round

  Saturday, 06/05/2017 19:00 Cromer Park   Manly United APIA Leichhardt Tigers 4:2 (1:2)  
  Saturday, 06/05/2017 19:00 Melita Stadium   Parramatta FC Hakoah Sydney City East 0:3 (0:1)  
  Saturday, 06/05/2017 19:45 Lambert Park   Sydney FC Sutherland Sharks 3:2 (2:1)  
  Sunday, 07/05/2017 14:00 Illinden Sports Centre   Rockdale City Suns Blacktown City 0:4 (0:2)  
  Sunday, 07/05/2017 15:00 Belmore Sports Ground   Sydney Olympic Sydney United 58 0:2 (0:1)  
  Sunday, 07/05/2017 15:00 Win Stadium   Wollongong Wolves Bonnyrigg White Eagles 0:3 (0:0)  

10. Round

  Saturday, 13/05/2017 18:30 Seymour Shaw   Sutherland Sharks Parramatta FC 3:1 (2:0)  
  Saturday, 13/05/2017 19:00 Bonnyrigg Sports Club   Bonnyrigg White Eagles Sydney FC 3:3 (1:2)  
  Sunday, 14/05/2017 15:00 Hensley Athletic Field   Hakoah Sydney City East Sydney Olympic 0:0 (0:0)  
  Sunday, 14/05/2017 15:00 Win Stadium   Wollongong Wolves Rockdale City Suns 2:0 (0:0)  
  Sunday, 14/05/2017 16:00 Sydney United Sports Centre   Sydney United 58 Manly United 2:1 (1:0)  
  Sunday, 14/05/2017 16:45 Lambert Park   APIA Leichhardt Tigers Blacktown City 1:0 (1:0)  

11. Round

  Saturday, 20/05/2017 19:00 Bonnyrigg Sports Club   Bonnyrigg White Eagles Parramatta FC 3:2 (2:1)  
  Saturday, 20/05/2017 19:00 Cromer Park   Manly United Hakoah Sydney City East 1:1 (0:1)  
  Saturday, 20/05/2017 19:45 Lambert Park   Sydney FC Wollongong Wolves 2:1 (0:0)  
  Sunday, 21/05/2017 15:00 Belmore Sports Ground   Sydney Olympic Sutherland Sharks 3:1 (0:1)  
  Sunday, 21/05/2017 15:00 Lilys Football Centre   Blacktown City Sydney United 58 0:0 (0:0)  
  Sunday, 21/05/2017 17:00 Illinden Sports Centre   Rockdale City Suns APIA Leichhardt Tigers 0:2 (0:0)  

12. Round

  Saturday, 27/05/2017 19:40 Lambert Park   APIA Leichhardt Tigers Sydney United 58 1:0 (0:0)  
  Sunday, 28/05/2017 15:00 Cromer Park   Manly United Sutherland Sharks 1:2 (1:0)  
  Sunday, 28/05/2017 15:00 Belmore Sports Ground   Sydney Olympic Bonnyrigg White Eagles 4:1 (0:0)  
  Sunday, 28/05/2017 15:00 Win Stadium   Wollongong Wolves Parramatta FC 3:0 (1:0)  
  Sunday, 28/05/2017 15:00 Lilys Football Centre   Blacktown City Hakoah Sydney City East 2:0 (2:0)  
  Sunday, 28/05/2017 17:00 Illinden Sports Centre   Rockdale City Suns Sydney FC 2:0 (1:0)  

13. Round

  Saturday, 03/06/2017 18:30 Seymour Shaw   Sutherland Sharks Blacktown City 0:2 (0:1)  
  Saturday, 03/06/2017 19:00 Bonnyrigg Sports Club   Bonnyrigg White Eagles Manly United 0:3 (0:1)  
  Saturday, 03/06/2017 19:00 Hensley Athletic Field   Hakoah Sydney City East APIA Leichhardt Tigers 1:4 (1:2)  
  Saturday, 03/06/2017 19:45 Lambert Park   Sydney FC Parramatta FC 3:2 (2:0)  
  Sunday, 04/06/2017 15:00 Win Stadium   Wollongong Wolves Sydney Olympic 2:1 (2:0)  
  Sunday, 04/06/2017 16:00 Sydney United Sports Centre   Sydney United 58 Rockdale City Suns 2:2 (1:0)  

14. Round

  Friday, 09/06/2017 20:30 Sydney United Sports Centre   Sydney United 58 Hakoah Sydney City East 3:1 (1:1)  
  Saturday, 10/06/2017 19:00 Cromer Park   Manly United Wollongong Wolves 1:2 (1:0)  
  Saturday, 10/06/2017 19:45 Lambert Park   APIA Leichhardt Tigers Sutherland Sharks 2:0 (1:0)  
  Sunday, 11/06/2017 15:00 Lilys Football Centre   Blacktown City Bonnyrigg White Eagles 3:2 (2:2)  
  Monday, 12/06/2017 18:00 Lambert Park   Sydney Olympic Sydney FC 2:0 (0:0)  
  Wednesday, 05/07/2017 19:30 Melita Stadium   Parramatta FC Rockdale City Suns 0:2 (0:2)  

15. Round

  Saturday, 17/06/2017 18:30 Seymour Shaw   Sutherland Sharks Sydney United 58 3:2 (1:0)  
  Saturday, 17/06/2017 19:00 Bonnyrigg Sports Club   Bonnyrigg White Eagles APIA Leichhardt Tigers 1:0 (0:0)  
  Saturday, 17/06/2017 19:45 Lambert Park   Sydney FC Manly United 2:4 (1:1)  
  Sunday, 18/06/2017 15:00 Win Stadium   Wollongong Wolves Blacktown City 1:3 (1:2)  
  Sunday, 18/06/2017 15:00 Belmore Sports Ground   Sydney Olympic Parramatta FC 2:0 (1:0)  
  Sunday, 18/06/2017 17:00 Illinden Sports Centre   Rockdale City Suns Hakoah Sydney City East 2:0 (2:0)  

16. Round

  Saturday, 24/06/2017 19:00 Cromer Park   Manly United Parramatta FC 2:0 (1:0)  
  Sunday, 25/06/2017 14:00 Bonnyrigg Sports Club   Bonnyrigg White Eagles Sydney United 58 0:0 (0:0)  
  Sunday, 25/06/2017 15:00 Hensley Athletic Field   Hakoah Sydney City East Sutherland Sharks 4:1 (0:1)  
  Sunday, 25/06/2017 15:00 Lilys Football Centre   Blacktown City Sydney FC 3:1 (2:1)  
  Sunday, 25/06/2017 15:00 Belmore Sports Ground   Sydney Olympic Rockdale City Suns 0:0 (0:0)  
  Sunday, 25/06/2017 16:45 Lambert Park   APIA Leichhardt Tigers Wollongong Wolves 2:1 (1:1)  

17. Round

  Saturday, 01/07/2017 18:00 Lambert Park   Sydney FC APIA Leichhardt Tigers 2:1 (0:1)  
  Saturday, 01/07/2017 19:00 Bonnyrigg Sports Club   Bonnyrigg White Eagles Hakoah Sydney City East 0:0 (0:0)  
  Sunday, 02/07/2017 15:00 Win Stadium   Wollongong Wolves Sydney United 58 1:0 (0:0)  
  Sunday, 02/07/2017 15:00 Illinden Sports Centre   Rockdale City Suns Sutherland Sharks 5:2 (0:1)  
  Sunday, 02/07/2017 15:00 Melita Stadium   Parramatta FC Blacktown City 1:3 (0:2)  
  Sunday, 02/07/2017 17:00 Belmore Sports Ground   Sydney Olympic Manly United 1:2 (1:0)  

18. Round

  Saturday, 15/07/2017 18:30 Seymour Shaw   Sutherland Sharks Bonnyrigg White Eagles 0:2 (0:1)  
  Saturday, 15/07/2017 19:00 Hensley Athletic Field   Hakoah Sydney City East Wollongong Wolves 1:2 (1:0)  
  Sunday, 16/07/2017 15:00 Lilys Football Centre   Blacktown City Sydney Olympic 4:0 (0:0)  
  Sunday, 16/07/2017 15:00 Illinden Sports Centre   Rockdale City Suns Manly United 0:2 (0:1)  
  Sunday, 16/07/2017 16:00 Sydney United Sports Centre   Sydney United 58 Sydney FC 2:1 (1:0)  
  Sunday, 16/07/2017 16:45 Lambert Park   APIA Leichhardt Tigers Parramatta FC 6:0 (6:0)  

19. Round

  Saturday, 22/07/2017 19:00 Cromer Park   Manly United Blacktown City 2:1 (0:1)  
  Saturday, 22/07/2017 19:00 Lambert Park   Sydney FC Hakoah Sydney City East 1:1 (1:1)  
  Sunday, 23/07/2017 14:00 Albert Butler Memorial Park   Wollongong Wolves Sutherland Sharks 3:0 (2:0)  
  Sunday, 23/07/2017 15:00 Illinden Sports Centre   Rockdale City Suns Bonnyrigg White Eagles 2:1 (1:1)  
  Sunday, 23/07/2017 15:00 Melita Stadium   Parramatta FC Sydney United 58 0:5 (0:2)  
  Sunday, 23/07/2017 17:00 Belmore Sports Ground   Sydney Olympic APIA Leichhardt Tigers 1:2 (0:1)  

20. Round

  Saturday, 29/07/2017 18:30 Seymour Shaw   Sutherland Sharks Sydney FC 4:3 (1:2)  
  Saturday, 29/07/2017 19:00 Hensley Athletic Field   Hakoah Sydney City East Parramatta FC 1:0 (0:0)  
  Saturday, 29/07/2017 19:00 Bonnyrigg Sports Club   Bonnyrigg White Eagles Wollongong Wolves 1:2 (0:1)  
  Saturday, 29/07/2017 19:45 Lambert Park   APIA Leichhardt Tigers Manly United 5:0 (3:0)  
  Sunday, 30/07/2017 15:00 Lilys Football Centre   Blacktown City Rockdale City Suns 1:1 (0:0)  
  Sunday, 30/07/2017 16:00 Sydney United Sports Centre   Sydney United 58 Sydney Olympic 1:2 (1:1)  

21. Round

  Saturday, 05/08/2017 19:00 Melita Stadium   Parramatta FC Sutherland Sharks 0:0 (0:0)  
  Saturday, 05/08/2017 19:45 Lambert Park   Sydney FC Bonnyrigg White Eagles 3:1 (2:1)  
  Sunday, 06/08/2017 15:00 Illinden Sports Centre   Rockdale City Suns Wollongong Wolves 2:1 (1:0)  
  Sunday, 06/08/2017 15:00 Cromer Park   Manly United Sydney United 58 3:2 (0:1)  
  Sunday, 06/08/2017 15:00 Lilys Football Centre   Blacktown City APIA Leichhardt Tigers 0:1 (0:0)  
  Sunday, 06/08/2017 17:00 Lambert Park   Sydney Olympic Hakoah Sydney City East 4:0 (2:0)  

22. Round

  Sunday, 13/08/2017 15:00 Melita Stadium   Parramatta FC Bonnyrigg White Eagles 0:2 (0:1)  
  Sunday, 13/08/2017 15:00 Hensley Athletic Field   Hakoah Sydney City East Manly United 0:1 (0:1)  
  Sunday, 13/08/2017 15:00 Win Stadium   Wollongong Wolves Sydney FC 6:1 (2:1)  
  Sunday, 13/08/2017 15:00 Seymour Shaw   Sutherland Sharks Sydney Olympic 1:2 (1:0)  
  Sunday, 13/08/2017 15:00 Sydney United Sports Centre   Sydney United 58 Blacktown City 2:2 (1:0)  
  Sunday, 13/08/2017 15:00 Lambert Park   APIA Leichhardt Tigers Rockdale City Suns 1:1 (0:1)  
P   Team P W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) APIA Leichhardt Tigers 22 16 1 5 32 50 : 18 49 11 9 1 1 28 : 4 28 11 7 0 4 22 : 14 21
2. (2.) Blacktown City 22 14 5 3 23 45 : 22 47 11 7 3 1 22 : 10 24 11 7 2 2 23 : 12 23
3. (3.) Rockdale City Suns 22 12 6 4 14 42 : 28 42 11 7 1 3 21 : 16 22 11 5 5 1 21 : 12 20
4. (4.) Manly United 22 13 3 6 11 47 : 36 42 11 6 2 3 25 : 19 20 11 7 1 3 22 : 17 22
5. (5.) Sydney Olympic 22 12 4 6 12 35 : 23 40 11 6 1 4 22 : 12 19 11 6 3 2 13 : 11 21
6. (6.) Wollongong Wolves 22 12 1 9 7 35 : 28 37 11 8 1 2 22 : 9 25 11 4 0 7 13 : 19 12
7. (7.) Sydney United 58 22 10 4 8 15 42 : 27 34 11 7 2 2 24 : 14 23 11 3 2 6 18 : 13 11
8. (8.) Hakoah Sydney City East 22 6 6 10 -7 28 : 35 24 11 4 3 4 18 : 18 15 11 2 3 6 10 : 17 9
9. (9.) Bonnyrigg White Eagles 22 5 4 13 -19 31 : 50 19 11 2 3 6 12 : 23 9 11 3 1 7 19 : 27 10
10. (10.) Sutherland Sharks 22 5 1 16 -26 29 : 55 16 11 3 0 8 16 : 28 9 11 2 1 8 13 : 27 7
11. (11.) Sydney FC 22 6 2 14 -18 34 : 52 14 11 5 1 5 17 : 20 16 11 1 1 9 17 : 32 4
12. (12.) Parramatta FC 22 1 3 18 -44 16 : 60 6 11 1 2 8 8 : 26 5 11 0 1 10 8 : 34 1

Sydney FC had six points deducted after crowd disturbances

Top five qualify for Finals Series

Relegation is decided on a club championship basis

Finals Series

Elimination Semi Final

1 Saturday, 19/08/2017 17:00 Cromer Park   Manly United Sydney Olympic 2:1 (0:0)    

Preliminary Semi Final

2 Sunday, 20/08/2017 15:00 Lilys Football Centre   Blacktown City Rockdale City Suns        

Minor Semi Final

3         Loser from match 2   Manly United        

Major Semi Final

4     Lambert Park   APIA Leichhardt Tigers   Winner of match 2        

Preliminary Final

5         Loser from match 4     Winner of match 3        

Grand Final

6 Sunday, 10/09/2017       Winner of match 4     Winner of match 5        
Return to League Index

Return to League Index

Football Pools