Return to League Index

Football Pools

Northern NSW National Premier League 2017

Fixtures/Results

Regular Season

1. Round

  Friday, 10/03/2017 19:15 Jack McLaughlan Oval   Edgeworth Eagles Broadmeadow Magic 1:1 (0:0)  
  Saturday, 11/03/2017 14:30 Adamstown Oval   Newcastle Jets Youth Adamstown Rosebud 4:4 (2:1)  
  Saturday, 11/03/2017 19:30 Lisle Carr Oval   Charlestown City Blues Valentine FC 1:2 (0:1)  
  Sunday, 12/03/2017 14:30 Rockwell Automation Park   Weston Workers Lake Macquarie City 2:2 (1:2)  
  Sunday, 12/03/2017 18:45 Darling Street Oval   Hamilton Olympic Lambton Jaffas 2:3 (2:0)  
No match: Maitland

2. Round

  Saturday, 18/03/2017 18:00 Magic Park   Broadmeadow Magic Weston Workers 2:0 (0:0)  
  Tuesday, 28/03/2017 19:00 Adamstown Oval   Adamstown Rosebud Hamilton Olympic 0:1 (0:0)  
  Wednesday, 29/03/2017 18:30 Arthur Edden Oval   Lambton Jaffas Edgeworth Eagles 2:1 (0:0)  
  Wednesday, 29/03/2017 18:30 Maquarie Field   Lake Macquarie City Valentine FC 3:0 (1:0)  
  Tuesday, 11/04/2017 18:30 Lisle Carr Oval   Charlestown City Blues Maitland 1:2 (0:1)  
No match: Newcastle Jets Youth

3. Round

  Saturday, 25/03/2017 18:00 Jack McLaughlan Oval   Edgeworth Eagles Adamstown Rosebud 6:0 (4:0)  
  Saturday, 25/03/2017 19:00 Magic Park   Broadmeadow Magic Valentine FC 3:2 (2:1)  
  Sunday, 26/03/2017 14:30 Rockwell Automation Park   Weston Workers Lambton Jaffas 2:2 (1:1)  
  Sunday, 26/03/2017 14:30 Lisle Carr Oval   Charlestown City Blues Lake Macquarie City 1:1 (1:1)  
  Wednesday, 05/04/2017 20:15 Lake Maquarie Regionsl Football Facility   Newcastle Jets Youth Maitland 2:4 (2:2)  
No match: Hamilton Olympic

4. Round

  Saturday, 01/04/2017 14:30 Lisle Carr Oval   Newcastle Jets Youth Charlestown City Blues 1:4 (0:1)  
  Saturday, 01/04/2017 14:30 Arthur Edden Oval   Lambton Jaffas Valentine FC 2:3 (1:1)  
  Sunday, 02/04/2017 14:30 Adamstown Oval   Adamstown Rosebud Weston Workers 3:3 (3:1)  
  Sunday, 02/04/2017 14:30 Magic Park   Broadmeadow Magic Lake Macquarie City 1:4 (1:1)  
  Wednesday, 19/04/2017 18:30 Cooks Square Park   Maitland Hamilton Olympic 0:2 (0:1)  
No match: Edgeworth Eagles

5. Round

  Saturday, 08/04/2017 14:30 Cahill Oval   Valentine FC Adamstown Rosebud 2:0 (1:0)  
  Saturday, 08/04/2017 18:00 Darling Street Oval   Hamilton Olympic Newcastle Jets Youth 4:1 (2:0)  
  Saturday, 08/04/2017 19:30 Jack McLaughlan Oval   Edgeworth Eagles Maitland 0:0 (0:0)  
  Sunday, 09/04/2017 14:30 Maquarie Field   Lake Macquarie City Lambton Jaffas 0:4 (0:3)  
  Sunday, 09/04/2017 14:30 Lisle Carr Oval   Charlestown City Blues Broadmeadow Magic 1:0 (0:0)  
No match: Weston Workers

6. Round

  Friday, 14/04/2017 17:00 Arthur Edden Oval   Lambton Jaffas Broadmeadow Magic 1:1 (0:0)  
  Saturday, 15/04/2017 18:00 Darling Street Oval   Hamilton Olympic Charlestown City Blues 1:2 (1:1)  
  Sunday, 16/04/2017 14:30 Adamstown Oval   Adamstown Rosebud Lake Macquarie City 1:2 (1:1)  
  Wednesday, 26/04/2017 19:00 Cooks Square Park   Maitland Weston Workers 1:0 (1:0)  
  Wednesday, 26/04/2017 19:00 Jack McLaughlan Oval   Newcastle Jets Youth Edgeworth Eagles 0:1 (0:1)  
No match: Valentine FC

7. Round

  Saturday, 22/04/2017 18:00 Jack McLaughlan Oval   Edgeworth Eagles Hamilton Olympic 1:1 (0:1)  
  Saturday, 22/04/2017 19:30 Cooks Square Park   Maitland Valentine FC 0:4 (0:1)  
  Sunday, 23/04/2017 14:30 Rockwell Automation Park   Weston Workers Newcastle Jets Youth 2:2 (0:0)  
  Sunday, 23/04/2017 14:30 Lisle Carr Oval   Charlestown City Blues Lambton Jaffas 1:2 (1:1)  
  Tuesday, 25/04/2017 14:30 Adamstown Oval   Adamstown Rosebud Broadmeadow Magic 0:0 (0:0)  
No match: Lake Macquarie City

8. Round

  Saturday, 29/04/2017 14:30 Cahill Oval   Newcastle Jets Youth Valentine FC 0:1 (0:1)  
  Saturday, 29/04/2017 19:30 Jack McLaughlan Oval   Edgeworth Eagles Charlestown City Blues 2:0 (1:0)  
  Sunday, 30/04/2017 14:30 Adamstown Oval   Adamstown Rosebud Lambton Jaffas 1:3 (0:2)  
  Sunday, 30/04/2017 14:30 Darling Street Oval   Hamilton Olympic Weston Workers 2:0 (1:0)  
  Sunday, 30/04/2017 14:30 Cooks Square Park   Maitland Lake Macquarie City 1:0 (0:0)  
No match: Broadmeadow Magic

9. Round

  Saturday, 06/05/2017 14:30 Cahill Oval   Valentine FC Hamilton Olympic 1:1 (1:0)  
  Sunday, 07/05/2017 13:30 Lisle Carr Oval   Charlestown City Blues Adamstown Rosebud 2:2 (1:1)  
  Sunday, 07/05/2017 14:30 Rockwell Automation Park   Weston Workers Edgeworth Eagles 1:2 (1:1)  
  Sunday, 07/05/2017 14:30 Magic Park   Broadmeadow Magic Maitland 0:7 (0:4)  
  Sunday, 07/05/2017 14:30 Maquarie Field   Lake Macquarie City Newcastle Jets Youth 3:3 (2:0)  
No match: Lambton Jaffas

10. Round

  Saturday, 13/05/2017 14:30 Magic Park   Newcastle Jets Youth Broadmeadow Magic 1:5 (1:2)  
  Sunday, 14/05/2017 14:30 Rockwell Automation Park   Weston Workers Charlestown City Blues 3:0 (1:0)  
  Sunday, 14/05/2017 14:30 Darling Street Oval   Hamilton Olympic Lake Macquarie City 1:1 (0:1)  
  Sunday, 14/05/2017 14:30 Cooks Square Park   Maitland Lambton Jaffas 1:2 (1:1)  
  Sunday, 14/05/2017 14:45 Jack McLaughlan Oval   Edgeworth Eagles Valentine FC 1:0 (1:0)  
No match: Adamstown Rosebud

11. Round

  Saturday, 20/05/2017 14:30 Cahill Oval   Valentine FC Weston Workers 2:1 (1:1)  
  Saturday, 20/05/2017 14:30 Arthur Edden Oval   Lambton Jaffas Newcastle Jets Youth 1:2 (0:1)  
  Sunday, 21/05/2017 14:30 Adamstown Oval   Adamstown Rosebud Maitland 3:1 (2:0)  
  Sunday, 21/05/2017 14:30 Magic Park   Broadmeadow Magic Hamilton Olympic 1:2 (1:2)  
  Sunday, 21/05/2017 14:30 Maquarie Field   Lake Macquarie City Edgeworth Eagles 1:2 (1:0)  
No match: Charlestown City Blues

12. Round

  Saturday, 27/05/2017 14:30 Adamstown Oval   Adamstown Rosebud Newcastle Jets Youth 2:3 (0:0)  
  Saturday, 27/05/2017 14:30 Cahill Oval   Valentine FC Charlestown City Blues 3:1 (1:1)  
  Saturday, 27/05/2017 14:30 Arthur Edden Oval   Lambton Jaffas Hamilton Olympic 3:2 (0:1)  
  Sunday, 28/05/2017 14:30 Magic Park   Broadmeadow Magic Edgeworth Eagles 0:3 (0:2)  
  Sunday, 28/05/2017 14:30 Maquarie Field   Lake Macquarie City Weston Workers 2:0 (0:0)  
No match: Maitland

13. Round

  Saturday, 03/06/2017 14:30 Cahill Oval   Valentine FC Lake Macquarie City 1:0 (0:0)  
  Sunday, 04/06/2017 14:30 Jack McLaughlan Oval   Edgeworth Eagles Lambton Jaffas 0:2 (0:0)  
  Sunday, 04/06/2017 14:30 Darling Street Oval   Hamilton Olympic Adamstown Rosebud 3:0 (2:0)  
  Sunday, 04/06/2017 14:30 Rockwell Automation Park   Weston Workers Broadmeadow Magic 1:4 (0:1)  
  Sunday, 04/06/2017 14:30 Cooks Square Park   Maitland Charlestown City Blues 1:1 (1:1)  
No match: Newcastle Jets Youth

14. Round

  Saturday, 17/06/2017 14:30 Cahill Oval   Valentine FC Broadmeadow Magic 1:3 (1:2)  
  Saturday, 17/06/2017 14:30 Arthur Edden Oval   Lambton Jaffas Weston Workers 5:0 (3:0)  
  Sunday, 18/06/2017 14:30 Cooks Square Park   Maitland Newcastle Jets Youth 6:1 (3:0)  
  Sunday, 18/06/2017 14:30 Adamstown Oval   Adamstown Rosebud Edgeworth Eagles 0:3 (0:2)  
  Wednesday, 05/07/2017 19:30 Maquarie Field   Lake Macquarie City Charlestown City Blues 2:0 (1:0)  
No match: Hamilton Olympic

15. Round

  Saturday, 24/06/2017 14:30 Lisle Carr Oval   Charlestown City Blues Newcastle Jets Youth 4:0 (2:0)  
  Saturday, 24/06/2017 14:30 Cahill Oval   Valentine FC Lambton Jaffas 2:1 (0:1)  
  Sunday, 25/06/2017 14:30 Rockwell Automation Park   Weston Workers Adamstown Rosebud 0:2 (0:1)  
  Sunday, 25/06/2017 14:30 Maquarie Field   Lake Macquarie City Broadmeadow Magic 0:3 (0:1)  
  Sunday, 25/06/2017 14:30 Darling Street Oval   Hamilton Olympic Maitland 2:2 (0:1)  
No match: Edgeworth Eagles

16. Round

  Saturday, 01/07/2017 14:30 Adamstown Oval   Adamstown Rosebud Valentine FC 4:2 (0:2)  
  Saturday, 01/07/2017 14:30 Darling Street Oval   Newcastle Jets Youth Hamilton Olympic 1:2 (1:0)  
  Saturday, 01/07/2017 14:30 Arthur Edden Oval   Lambton Jaffas Lake Macquarie City 3:1 (2:0)  
  Sunday, 02/07/2017 14:30 Cooks Square Park   Maitland Edgeworth Eagles 1:2 (1:1)  
  Sunday, 02/07/2017 14:30 Magic Park   Broadmeadow Magic Charlestown City Blues 2:0 (1:0)  
No match: Weston Workers

17. Round

  Saturday, 08/07/2017 14:30 Rockwell Automation Park   Weston Workers Maitland 2:3 (1:2)  
  Sunday, 09/07/2017 14:30 Magic Park   Broadmeadow Magic Lambton Jaffas 3:1 (1:0)  
  Sunday, 09/07/2017 14:30 Jack McLaughlan Oval   Edgeworth Eagles Newcastle Jets Youth 4:1 (2:1)  
  Sunday, 09/07/2017 14:30 Lisle Carr Oval   Charlestown City Blues Hamilton Olympic 1:2 (1:0)  
  Sunday, 09/07/2017 14:30 Maquarie Field   Lake Macquarie City Adamstown Rosebud 3:1 (3:0)  
No match: Valentine FC

18. Round

  Saturday, 15/07/2017 14:30 Cahill Oval   Valentine FC Maitland 2:2 (1:1)  
  Saturday, 15/07/2017 14:30 Rockwell Automation Park   Newcastle Jets Youth Weston Workers 1:0 (1:0)  
  Saturday, 15/07/2017 14:30 Arthur Edden Oval   Lambton Jaffas Charlestown City Blues 2:2 (0:1)  
  Sunday, 16/07/2017 14:30 Darling Street Oval   Hamilton Olympic Edgeworth Eagles 1:0 (1:0)  
  Sunday, 16/07/2017 14:30 Magic Park   Broadmeadow Magic Adamstown Rosebud 3:0 (1:0)  
No match: Lake Macquarie City

19. Round

  Wednesday, 05/07/2017 18:30 Cahill Oval   Valentine FC Newcastle Jets Youth 3:2 (1:0)  
  Saturday, 22/07/2017 14:30 Arthur Edden Oval   Lambton Jaffas Adamstown Rosebud 6:1 (2:0)  
  Saturday, 22/07/2017 18:00 Lisle Carr Oval   Charlestown City Blues Edgeworth Eagles 1:3 (1:0)  
  Sunday, 23/07/2017 14:30 Rockwell Automation Park   Weston Workers Hamilton Olympic 0:3 (0:2)  
  Sunday, 23/07/2017 14:30 Maquarie Field   Lake Macquarie City Maitland 0:4 (0:1)  
No match: Broadmeadow Magic

20. Round

  Tuesday, 18/07/2017 20:00 Maquarie Field   Newcastle Jets Youth Lake Macquarie City 5:0 (3:0)  
  Saturday, 29/07/2017 14:30 Jack McLaughlan Oval   Edgeworth Eagles Weston Workers 3:0 (2:0)  
  Saturday, 29/07/2017 14:30 Adamstown Oval   Adamstown Rosebud Charlestown City Blues 1:0 (1:0)  
  Sunday, 30/07/2017 14:30 Darling Street Oval   Hamilton Olympic Valentine FC 2:1 (0:0)  
  Sunday, 30/07/2017 14:30 Cooks Square Park   Maitland Broadmeadow Magic 1:3 (0:2)  
No match: Lambton Jaffas

21. Round

  Saturday, 05/08/2017 14:30 Cahill Oval   Valentine FC Edgeworth Eagles 0:5 (0:2)  
  Saturday, 05/08/2017 14:30 Arthur Edden Oval   Lambton Jaffas Maitland 1:2 (1:0)  
  Sunday, 06/08/2017 14:30 Magic Park   Broadmeadow Magic Newcastle Jets Youth 2:0 (1:0)  
  Sunday, 06/08/2017 14:30 Lisle Carr Oval   Charlestown City Blues Weston Workers 2:1 (0:0)  
  Sunday, 06/08/2017 14:30 Maquarie Field   Lake Macquarie City Hamilton Olympic 0:4 (0:2)  
No match: Adamstown Rosebud

22. Round

  Saturday, 12/08/2017 14:30 Arthur Edden Oval   Newcastle Jets Youth Lambton Jaffas 2:4 (2:2)  
  Saturday, 12/08/2017 18:00 Darling Street Oval   Hamilton Olympic Broadmeadow Magic 1:2 (0:1)  
  Sunday, 13/08/2017 14:30 Rockwell Automation Park   Weston Workers Valentine FC 0:3 (0:1)  
  Sunday, 13/08/2017 14:30 Cooks Square Park   Maitland Adamstown Rosebud 1:2 (0:0)  
  Sunday, 13/08/2017 14:30 Jack McLaughlan Oval   Edgeworth Eagles Lake Macquarie City 2:2 (0:2)  
No match: Charlestown City Blues
P   Team P W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Edgeworth Eagles 20 13 4 3 28 42 : 14 43 10 5 4 1 20 : 7 19 10 8 0 2 22 : 7 24
2. (2.) Hamilton Olympic 20 12 4 4 19 39 : 20 40 10 5 2 3 19 : 12 17 10 7 2 1 20 : 8 23
3. (3.) Lambton Jaffas 20 12 3 5 21 50 : 29 39 10 5 2 3 26 : 15 17 10 7 1 2 24 : 14 22
4. (4.) Broadmeadow Magic 20 12 3 5 12 39 : 27 39 10 6 0 4 17 : 19 18 10 6 3 1 22 : 8 21
5. (5.) Valentine FC 20 11 2 7 3 35 : 32 35 10 6 2 2 17 : 16 20 10 5 0 5 18 : 16 15
6. (6.) Maitland 20 9 4 7 10 40 : 30 31 10 3 1 6 13 : 17 10 10 6 3 1 27 : 13 21
7. (7.) Lake Macquarie City 20 6 5 9 -12 27 : 39 23 10 4 1 5 14 : 21 13 10 2 4 4 13 : 18 10
8. (8.) Charlestown City Blues 20 5 4 11 -8 25 : 33 19 10 3 2 5 15 : 15 11 10 2 2 6 10 : 18 8
9. (9.) Adamstown Rosebud 20 5 4 11 -21 27 : 48 19 10 3 2 5 15 : 18 11 10 2 2 6 12 : 30 8
10. (10.) Newcastle Jets Youth 20 4 3 13 -24 32 : 56 15 10 2 1 7 17 : 25 7 10 2 2 6 15 : 31 8
11. (11.) Weston Workers 20 1 4 15 -28 18 : 46 7 10 1 3 6 13 : 23 6 10 0 1 9 5 : 23 1

Top four qualify for Finals Series

Newcastle Jets Youth are ineligible for Finals Series

There is no relegation

Finals Series

Semi Finals (First Leg)

1 Saturday, 19/08/2017 18:30 Magic Park   Broadmeadow Magic Edgeworth Eagles        
2 Sunday, 20/08/2017 14:30 Arthur Edden Oval   Lambton Jaffas Hamilton Olympic        

Semi Finals (Return Leg)

2 Saturday, 26/08/2017 14:00 Darling Street Oval   Hamilton Olympic Lambton Jaffas        
1 Saturday, 26/08/2017 19:00 Jack McLaughlan Oval   Edgeworth Eagles Broadmeadow Magic        

Grand Final

3 Saturday, 02/09/2017 19:00 McDonald Jones Stadium   Winner of match 1     Winner of match 2        
Return to League Index

Return to League Index

Football Pools