Return to League Index

Football Pools Goal Rush


Capital Football PS4 National Premier League 2017

Fixtures/Results

Regular Season

1. Round

  Saturday, 01/04/2017 15:00 AIS Grass Fields   FFA Centre of Excellence Woden Weston 3:1 (1:1)  
  Saturday, 01/04/2017 15:00 Deakin Stadium   Canberra FC Riverina Rhinos 7:0 (1:0)  
  Saturday, 01/04/2017 17:30 McKellar Park   Belconnen United Gungahlin United 4:0 (4:0)  
  Sunday, 02/04/2017 14:10 Riverside Stadium   Monaro Panthers Canberra Olympic 1:3 (1:1)  
  Sunday, 02/04/2017 15:00 Nijong Oval   Tigers FC Tuggeranong United 1:0 (1:0)  

2. Round

  Saturday, 08/04/2017 15:00 Duncan Sporting Fields   Monaro Panthers Tigers FC 0:5 (0:4)  
  Saturday, 08/04/2017 15:00 Hanwood Oval   Riverina Rhinos Belconnen United 0:5 (0:3)  
  Saturday, 08/04/2017 15:30 Woden Park Enclosed   Woden Weston Gungahlin United 0:2 (0:0)  
  Sunday, 09/04/2017 15:00 O'Connor Enclosed   Canberra Olympic Canberra FC 0:3 (0:1)  
      Kambah   Tuggeranong United FFA Centre of Excellence Postponed    

3. Round

  Saturday, 22/04/2017 15:00 AIS Grass Fields   FFA Centre of Excellence Monaro Panthers 5:0 (5:0)  
  Saturday, 22/04/2017 15:30 Woden Park Enclosed   Woden Weston Riverina Rhinos 2:2 (0:1)  
  Saturday, 22/04/2017 17:30 McKellar Park   Belconnen United Canberra FC 2:4 (0:2)  
  Sunday, 23/04/2017 15:00 Gungahlin Enclosed   Gungahlin United Tuggeranong United 1:0 (1:0)  
  Sunday, 23/04/2017 15:00 Nijong Oval   Tigers FC Canberra Olympic 1:7 (0:2)  

4. Round

  Saturday, 29/04/2017 15:00 Duncan Sporting Fields   Monaro Panthers Gungahlin United 1:2 (1:2)  
  Saturday, 29/04/2017 15:00 AIS Grass Fields   Tuggeranong United Riverina Rhinos 3:3 (1:1)  
  Sunday, 30/04/2017 15:00 Deakin Stadium   Canberra FC Woden Weston 2:0 (1:0)  
  Sunday, 30/04/2017 15:00 Nijong Oval   Tigers FC FFA Centre of Excellence 0:4 (0:3)  
  Sunday, 30/04/2017 15:00 O'Connor Enclosed   Canberra Olympic Belconnen United 4:3 (0:0)  

5. Round

  Saturday, 06/05/2017 15:00 AIS Grass Fields   FFA Centre of Excellence Canberra Olympic 2:3 (2:1)  
  Saturday, 06/05/2017 15:00 Noe' Santolin Oval   Riverina Rhinos Monaro Panthers 3:1 (2:0)  
  Saturday, 06/05/2017 17:30 McKellar Park   Belconnen United Woden Weston 6:1 (2:1)  
  Sunday, 07/05/2017 15:00 Deakin Stadium   Canberra FC Tuggeranong United 1:2 (1:1)  
  Sunday, 07/05/2017 15:00 Gungahlin Enclosed   Gungahlin United Tigers FC 3:1 (2:0)  

6. Round

  Saturday, 13/05/2017 15:00 AIS Grass Fields   FFA Centre of Excellence Gungahlin United 4:2 (2:2)  
  Saturday, 13/05/2017 15:00 Calwell 203   Tigers FC Riverina Rhinos 7:0 (5:0)  
  Saturday, 13/05/2017 15:00 Duncan Sporting Fields   Monaro Panthers Canberra FC 0:2 (0:1)  
  Saturday, 13/05/2017 15:00 Woden Park Enclosed   Woden Weston Canberra Olympic 2:8 (1:3)  
  Sunday, 14/05/2017 15:00 Kambah   Tuggeranong United Belconnen United 1:4 (0:3)  

7. Round

  Saturday, 20/05/2017 15:00 Woden Park Enclosed   Woden Weston Tuggeranong United 1:2 (0:1)  
  Saturday, 20/05/2017 17:30 McKellar Park   Belconnen United Monaro Panthers 7:0 (2:0)  
  Sunday, 21/05/2017 15:00 Deakin Stadium   Canberra FC Tigers FC 3:0 (3:0)  
  Sunday, 21/05/2017 15:00 O'Connor Enclosed   Canberra Olympic Gungahlin United 5:2 (1:1)  
  Saturday, 17/06/2017 13:00 AIS Grass Fields   Riverina Rhinos FFA Centre of Excellence 0:3 (0:3)  

8. Round

  Saturday, 27/05/2017 15:00 AIS Grass Fields   FFA Centre of Excellence Canberra FC 3:3 (0:2)  
  Saturday, 27/05/2017 15:00 Duncan Sporting Fields   Monaro Panthers Woden Weston 0:5 (0:3)  
  Saturday, 27/05/2017 15:00 Kaleen Enclosed   Gungahlin United Riverina Rhinos 3:0 (0:0)  
  Sunday, 28/05/2017 15:00 Greenway Enclosed   Tuggeranong United Canberra Olympic 1:3 (0:2)  
  Sunday, 28/05/2017 15:00 Nijong Oval   Tigers FC Belconnen United 3:0 (2:0)  

9. Round

  Saturday, 03/06/2017 15:30 Woden Park Enclosed   Woden Weston Tigers FC 2:4 (2:1)  
  Saturday, 03/06/2017 17:30 McKellar Park   Belconnen United FFA Centre of Excellence 0:1 (0:0)  
  Sunday, 04/06/2017 15:00 Deakin Stadium   Canberra FC Gungahlin United 1:2 (1:1)  
  Saturday, 08/07/2017 15:00 EW Moore Oval   Riverina Rhinos Canberra Olympic      
      Kambah   Tuggeranong United Monaro Panthers Postponed    

10. Round

  Thursday, 08/06/2017   Woden Park Enclosed   Woden Weston FFA Centre of Excellence 2:1 (2:0)  
  Saturday, 10/06/2017 15:00 Noe' Santolin Oval   Riverina Rhinos Canberra FC 1:1 (1:0)  
  Saturday, 10/06/2017 15:00 Duncan Sporting Fields   Monaro Panthers Canberra Olympic 0:3 (0:2)  
  Sunday, 11/06/2017 15:00 Gungahlin Enclosed   Gungahlin United Belconnen United 3:3 (1:2)  
  Sunday, 11/06/2017 15:00 Greenway Enclosed   Tuggeranong United Tigers FC 4:3 (2:2)  

11. Round

  Saturday, 24/06/2017 15:00 AIS Grass Fields   FFA Centre of Excellence Tuggeranong United 3:0 (1:0)  
  Saturday, 24/06/2017 17:30 McKellar Park   Belconnen United Riverina Rhinos 6:0 (4:0)  
  Sunday, 25/06/2017 15:00 Nijong Oval   Tigers FC Monaro Panthers 3:1 (1:1)  
  Sunday, 25/06/2017 15:00 Gungahlin Enclosed   Gungahlin United Woden Weston 0:3 (0:2)  
  Sunday, 25/06/2017 15:00 Deakin Stadium   Canberra FC Canberra Olympic 0:0 (0:0)  

12. Round

  Saturday, 01/07/2017 15:00 Duncan Sporting Fields   Monaro Panthers FFA Centre of Excellence      
  Saturday, 01/07/2017 15:00 Noe' Santolin Oval   Riverina Rhinos Woden Weston      
  Sunday, 02/07/2017 15:00 Deakin Stadium   Canberra FC Belconnen United      
  Sunday, 02/07/2017 15:00 Kambah   Tuggeranong United Gungahlin United      
  Sunday, 02/07/2017 15:00 O'Connor Enclosed   Canberra Olympic Tigers FC      

13. Round

  Tuesday, 20/06/2017 19:00 AIS Grass Fields   FFA Centre of Excellence Tigers FC 2:0 (2:0)  
  Saturday, 15/07/2017 15:00 Noe' Santolin Oval   Riverina Rhinos Tuggeranong United      
  Saturday, 15/07/2017 15:30 Woden Park Enclosed   Woden Weston Canberra FC      
  Saturday, 15/07/2017 17:30 McKellar Park   Belconnen United Canberra Olympic      
  Sunday, 16/07/2017 15:00 Gungahlin Enclosed   Gungahlin United Monaro Panthers      
P   Team P W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Canberra Olympic 10 8 1 1 21 36 : 15 25 3 2 0 1 9 : 8 6 7 6 1 0 27 : 7 19
2. (2.) FFA Centre of Excellence 11 8 1 2 20 31 : 11 25 7 5 1 1 22 : 9 16 4 3 0 1 9 : 2 9
3. (3.) Canberra FC 11 6 3 2 17 27 : 10 21 6 3 1 2 14 : 4 10 5 3 2 0 13 : 6 11
4. (4.) Belconnen United 11 6 1 4 23 40 : 17 19 6 4 0 2 25 : 6 12 5 2 1 2 15 : 11 7
5. (5.) Gungahlin United 11 6 1 4 -2 20 : 22 19 5 3 1 1 10 : 7 10 6 3 0 3 10 : 15 9
6. (6.) Tigers FC 12 6 0 6 2 28 : 26 18 6 4 0 2 15 : 12 12 6 2 0 4 13 : 14 6
7. (7.) Tuggeranong United 9 3 1 5 -7 13 : 20 10 4 1 1 2 9 : 13 4 5 2 0 3 4 : 7 6
8. (8.) Woden Weston 11 3 1 7 -11 19 : 30 10 6 1 1 4 9 : 19 4 5 2 0 3 10 : 11 6
9. (9.) Riverina Rhinos 10 1 3 6 -29 9 : 38 6 4 1 1 2 4 : 10 4 6 0 2 4 5 : 28 2
10. (10.) Monaro Panthers 10 0 0 10 -34 4 : 38 0 6 0 0 6 2 : 20 0 4 0 0 4 2 : 18 0

Top four qualify for Finals Series

FFA Centre of Excellence are ineligible for Finals Series

14. Round

  Saturday, 22/07/2017 15:00 Duncan Sporting Fields   Monaro Panthers Riverina Rhinos      
  Saturday, 22/07/2017 15:30 Woden Park Enclosed   Woden Weston Belconnen United      
  Sunday, 23/07/2017 15:00 O'Connor Enclosed   Canberra Olympic FFA Centre of Excellence      
  Sunday, 23/07/2017 15:00 Kambah   Tuggeranong United Canberra FC      
  Sunday, 23/07/2017 15:00 Nijong Oval   Tigers FC Gungahlin United      

15. Round

  Saturday, 29/07/2017 15:00 Hanwood Oval   Riverina Rhinos Tigers FC      
  Saturday, 29/07/2017 17:30 McKellar Park   Belconnen United Tuggeranong United      
  Sunday, 30/07/2017 15:00 Gungahlin Enclosed   Gungahlin United FFA Centre of Excellence      
  Sunday, 30/07/2017 15:00 Deakin Stadium   Canberra FC Monaro Panthers      
  Sunday, 30/07/2017 15:00 O'Connor Enclosed   Canberra Olympic Woden Weston      

16. Round

  Saturday, 05/08/2017 15:00 AIS Grass Fields   FFA Centre of Excellence Riverina Rhinos      
  Saturday, 05/08/2017 15:00 Duncan Sporting Fields   Monaro Panthers Belconnen United      
  Sunday, 06/08/2017 15:00 Kambah   Tuggeranong United Woden Weston      
  Sunday, 06/08/2017 15:00 Nijong Oval   Tigers FC Canberra FC      
  Sunday, 06/08/2017 15:00 Gungahlin Enclosed   Gungahlin United Canberra Olympic      

17. Round

  Saturday, 12/08/2017 15:00 Noe' Santolin Oval   Riverina Rhinos Gungahlin United      
  Saturday, 12/08/2017 15:30 Woden Park Enclosed   Woden Weston Monaro Panthers      
  Saturday, 12/08/2017 17:30 McKellar Park   Belconnen United Tigers FC      
  Sunday, 13/08/2017 15:00 Deakin Stadium   Canberra FC FFA Centre of Excellence      
  Sunday, 13/08/2017 15:00 O'Connor Enclosed   Canberra Olympic Tuggeranong United      

18. Round

  Saturday, 19/08/2017 15:00 O'Connor Enclosed   Canberra Olympic Riverina Rhinos      
  Saturday, 19/08/2017 15:00 AIS Grass Fields   FFA Centre of Excellence Belconnen United      
  Saturday, 19/08/2017 15:00 Duncan Sporting Fields   Monaro Panthers Tuggeranong United      
  Sunday, 20/08/2017 15:00 Nijong Oval   Tigers FC Woden Weston      
  Sunday, 20/08/2017 15:00 Gungahlin Enclosed   Gungahlin United Canberra FC      

Finals Series

Minor Semi Final

1         3. Regular Season     4. Regular Season        

Major Semi Final

2         1. Regular Season     2. Regular Season        

Preliminary Final

3         Loser from match 2     Winner of match 1        

Grand Final

4         Winner of match 2     Winner of match 3        
Return to League Index

Return to League Index

Football Pools Goal Rush