Return to League Index

Tasmania South Premier League 2010

Fixtures/Results

1. Round

  Friday, 12/03/2010 20:00 KGV Park   Glenorchy Knights Clarence United 5:1 (4:0)  
  Saturday, 13/03/2010 14:30 Kelvedon Park   Taroona Olympia Warriors 3:1 (3:1)  
  Saturday, 13/03/2010 18:30 KGV Park   Tilford Zebras South Hobart 1:1 (1:1)  
  Sunday, 14/03/2010 14:30 Lightwood Park   Kingborough Lions New Town Eagles 3:2 (3:2)  

2. Round

  Friday, 19/03/2010 20:00 KGV Park   Glenorchy Knights New Town Eagles 4:3 (4:2)  
  Saturday, 20/03/2010 14:30 Kelvedon Park   Taroona Tilford Zebras 2:3 (1:2)  
  Saturday, 20/03/2010 14:30 South Hobart   South Hobart Kingborough Lions 1:0 (1:0)  
  Sunday, 21/03/2010 14:30 South Hobart   Olympia Warriors Clarence United 0:3 (0:2)  

3. Round

  Friday, 26/03/2010 20:00 KGV Park   Glenorchy Knights South Hobart 0:3 (0:0)  
  Saturday, 27/03/2010 14:30 South Hobart   Olympia Warriors New Town Eagles 2:2 (1:2)  
  Saturday, 27/03/2010 16:30 Cambridge   Clarence United Taroona 2:2 (2:2)  
  Sunday, 28/03/2010 14:30 Lightwood Park   Tilford Zebras Kingborough Lions 1:1 (1:1)  

4. Round

  Friday, 02/04/2010 20:00 KGV Park   Tilford Zebras Clarence United 4:1 (3:1)  
  Saturday, 03/04/2010 14:30 South Hobart   South Hobart Olympia Warriors 2:0 (1:0)  
  Saturday, 03/04/2010 14:30 Lightwood Park   Kingborough Lions Glenorchy Knights 1:4 (1:3)  
  Saturday, 03/04/2010 14:30 Clare Street   New Town Eagles Taroona 3:1 (3:0)  

5. Round

  Friday, 09/04/2010 20:00 KGV Park   Glenorchy Knights Tilford Zebras 4:0 (3:0)  
  Saturday, 10/04/2010 14:30 Lightwood Park   Kingborough Lions Olympia Warriors 2:1 (0:0)  
  Saturday, 10/04/2010 14:30 Clare Street   New Town Eagles Clarence United 0:0 (0:0)  
  Sunday, 11/04/2010 14:30 South Hobart   South Hobart Taroona 5:1 (3:1)  

6. Round

  Saturday, 17/04/2010 14:30 South Hobart   Olympia Warriors Glenorchy Knights 1:4 (1:3)  
  Saturday, 17/04/2010 18:30 Wentworth Park   Clarence United South Hobart 0:2 (0:1)  
  Sunday, 18/04/2010 14:30 Kelvedon Park   Taroona Kingborough Lions 0:3 (0:3)  
  Sunday, 18/04/2010 14:30 Clare Street   New Town Eagles Tilford Zebras 2:3 (0:1)  

7. Round

  Saturday, 24/04/2010 14:30 KGV Park   Tilford Zebras Olympia Warriors 5:1 (2:1)  
  Saturday, 24/04/2010 14:30 Lightwood Park   Kingborough Lions Clarence United 1:1 (0:0)  
  Sunday, 25/04/2010 14:30 South Hobart   South Hobart New Town Eagles 3:1 (3:1)  
  Friday, 18/06/2010 20:00 KGV Park   Glenorchy Knights Taroona 1:0 (1:0)  

8. Round

  Saturday, 01/05/2010 14:30 South Hobart   South Hobart Tilford Zebras 4:1 (2:0)  
  Saturday, 01/05/2010 14:30 Clare Street   New Town Eagles Kingborough Lions 3:0 (2:0)  
  Saturday, 01/05/2010 18:30 Wentworth Park   Clarence United Glenorchy Knights 2:2 (0:1)  
  Sunday, 02/05/2010 14:30 South Hobart   Olympia Warriors Taroona 2:2 (1:1)  

9. Round

  Friday, 07/05/2010 20:00 KGV Park   Tilford Zebras Taroona 3:4 (0:3)  
  Saturday, 08/05/2010 14:30 Clare Street   New Town Eagles Glenorchy Knights 0:0 (0:0)  
  Saturday, 08/05/2010 18:30 Wentworth Park   Clarence United Olympia Warriors 3:1 (2:1)  
  Sunday, 09/05/2010 14:30 Lightwood Park   Kingborough Lions South Hobart 1:4 (1:3)  

10. Round

  Saturday, 22/05/2010 14:30 Clare Street   New Town Eagles Olympia Warriors 1:1 (1:0)  
  Saturday, 22/05/2010 14:30 Lightwood Park   Kingborough Lions Tilford Zebras 2:4 (2:2)  
  Saturday, 22/05/2010 18:30 Wentworth Park   Clarence United Taroona 5:0 (2:0)  
  Sunday, 23/05/2010 14:30 South Hobart   South Hobart Glenorchy Knights 7:1 (1:0)  

11. Round

  Friday, 28/05/2010 20:00 KGV Park   Glenorchy Knights Kingborough Lions 0:1 (0:1)  
  Saturday, 29/05/2010 14:30 South Hobart   Olympia Warriors South Hobart 1:3 (0:3)  
  Saturday, 29/05/2010 18:30 Wentworth Park   Clarence United Tilford Zebras 3:5 (0:3)  
  Sunday, 30/05/2010 14:30 Clare Street   New Town Eagles Taroona 4:2 (2:0)  

12. Round

  Friday, 04/06/2010 20:00 KGV Park   Tilford Zebras Glenorchy Knights 1:1 (1:0)  
  Saturday, 05/06/2010 14:30 Kelvedon Park   Taroona South Hobart 1:3 (1:2)  
  Saturday, 05/06/2010 18:30 Wentworth Park   Clarence United New Town Eagles 5:2 (3:1)  
  Sunday, 06/06/2010 14:30 South Hobart   Olympia Warriors Kingborough Lions 1:1 (1:1)  

13. Round

  Friday, 11/06/2010 20:00 KGV Park   Glenorchy Knights Olympia Warriors 2:1 (1:1)  
  Saturday, 12/06/2010 14:30 South Hobart   South Hobart Clarence United 5:1 (0:1)  
  Saturday, 12/06/2010 14:30 Lightwood Park   Kingborough Lions Taroona 1:0 (0:0)  
  Saturday, 12/06/2010 18:30 KGV Park   Tilford Zebras New Town Eagles 4:2 (1:1)  

14. Round

  Monday, 14/06/2010 14:30 Kelvedon Park   Taroona Glenorchy Knights 1:3 (1:3)  
  Monday, 14/06/2010 14:30 South Hobart   Olympia Warriors Tilford Zebras 0:1 (0:1)  
  Monday, 14/06/2010 14:30 Clare Street   New Town Eagles South Hobart 0:1 (0:0)  
  Monday, 14/06/2010 14:30 Wentworth Park   Clarence United Kingborough Lions 2:1 (0:1)  

15. Round

  Friday, 25/06/2010 20:00 KGV Park   Tilford Zebras South Hobart 2:3 (1:2)  
  Saturday, 26/06/2010 14:30 Lightwood Park   Kingborough Lions New Town Eagles 1:3 (0:2)  
  Saturday, 26/06/2010 18:30 Wentworth Park   Clarence United Glenorchy Knights 2:0 (2:0)  
  Sunday, 27/06/2010 14:30 Kelvedon Park   Taroona Olympia Warriors 0:2 (0:1)  

16. Round

  Saturday, 03/07/2010 14:30 Kelvedon Park   Taroona Tilford Zebras 0:3 (0:1)  
  Saturday, 03/07/2010 14:30 South Hobart   South Hobart Kingborough Lions 2:1 (2:0)  
  Sunday, 04/07/2010 14:30 Clare Street   New Town Eagles Glenorchy Knights 1:1 (0:1)  
  Sunday, 04/07/2010 14:30 South Hobart   Olympia Warriors Clarence United 2:4 (2:4)  

17. Round

  Friday, 09/07/2010 20:00 KGV Park   Glenorchy Knights South Hobart 0:5 (0:1)  
  Saturday, 10/07/2010 14:30 South Hobart   Olympia Warriors New Town Eagles 1:1 (0:0)  
  Saturday, 10/07/2010 18:30 Wentworth Park   Clarence United Taroona 0:0 (0:0)  
  Sunday, 11/07/2010 14:30 KGV Park   Tilford Zebras Kingborough Lions 0:1 (0:0)  

18. Round

  Friday, 16/07/2010 20:00 KGV Park   Tilford Zebras Clarence United 2:2 (0:1)  
  Saturday, 17/07/2010 14:30 Lightwood Park   Kingborough Lions Glenorchy Knights 2:4 (2:3)  
  Saturday, 17/07/2010 14:30 Kelvedon Park   Taroona New Town Eagles 1:3 (0:2)  
  Sunday, 18/07/2010 14:30 South Hobart   South Hobart Olympia Warriors 1:1 (1:1)  

19. Round

  Saturday, 31/07/2010 14:30 Lightwood Park   Kingborough Lions Olympia Warriors 2:3 (2:1)  
  Saturday, 31/07/2010 14:30 Clare Street   New Town Eagles Clarence United 3:0 (0:0)  
  Saturday, 31/07/2010 18:30 KGV Park   Glenorchy Knights Tilford Zebras 0:1 (0:0)  
  Sunday, 01/08/2010 14:30 South Hobart   South Hobart Taroona 1:0 (0:0)  

20. Round

  Saturday, 07/08/2010 14:30 Kelvedon Park   Taroona Kingborough Lions 2:1 (1:0)  
  Saturday, 07/08/2010 14:30 South Hobart   Olympia Warriors Glenorchy Knights 1:3 (1:3)  
  Saturday, 07/08/2010 18:30 Wentworth Park   Clarence United South Hobart 1:1 (0:1)  
  Sunday, 08/08/2010 14:30 Clare Street   New Town Eagles Tilford Zebras 2:3 (1:1)  

21. Round

  Friday, 13/08/2010 20:00 KGV Park   Glenorchy Knights Taroona 1:1 (0:1)  
  Saturday, 14/08/2010 14:30 South Hobart   South Hobart New Town Eagles 4:1 (2:1)  
  Saturday, 14/08/2010 14:30 Lightwood Park   Kingborough Lions Clarence United 3:1 (3:1)  
  Saturday, 14/08/2010 18:30 KGV Park   Tilford Zebras Olympia Warriors 2:2 (1:2)  
P   Team P W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) South Hobart 21 18 3 0 46 61 : 15 57 11 10 1 0 35 : 8 31 10 8 2 0 26 : 7 26
2. (2.) Tilford Zebras 21 11 5 5 11 49 : 38 38 11 3 5 3 25 : 19 14 10 8 0 2 24 : 19 24
3. (3.) Glenorchy Knights 21 10 5 6 5 40 : 35 35 10 5 1 4 17 : 16 16 11 5 4 2 23 : 19 19
4. (4.) Clarence United 21 7 7 7 -2 39 : 41 28 11 5 4 2 25 : 16 19 10 2 3 5 14 : 25 9
5. (5.) New Town Eagles 21 6 6 9 -1 39 : 40 24 11 4 4 3 19 : 12 16 10 2 2 6 20 : 28 8
6. (6.) Kingborough Lions 21 7 3 11 -10 29 : 39 24 11 4 1 6 19 : 27 13 10 3 2 5 10 : 12 11
7. (7.) Olympia Warriors 21 2 7 12 -22 25 : 47 13 10 0 4 6 11 : 24 4 11 2 3 6 14 : 23 9
8. (8.) Taroona 21 3 4 14 -27 23 : 50 13 9 2 0 7 10 : 22 6 12 1 4 7 13 : 28 7

Top four qualify for State Finals Series.

Taroona are relegated to Division One.

Return to League Index

Return to League Index