Return to League Index

NSW Federation Division Two 1959

Fixtures and Results

1. Round

  Saturday, 28/03/1959       St George - Corinthian BESC 1:3    
  Saturday, 28/03/1959       Lidcombe - Dalmatinac 3:1    
  Saturday, 28/03/1959       Neerlandia - Julia 1:2    
  Saturday, 28/03/1959       Pan Hellenic - Sutherland 6:1    
  Saturday, 28/03/1959       Blacktown BSK - White Eagles 1:1    
  Monday, 15/06/1959       Polonia - Concordia 1:2    
  Monday, 15/06/1959       Undercliffe - Fairfield 4:1    

2. Round

  Monday, 30/03/1959       Corinthian BESC - Blacktown BSK 1:2    
  Monday, 30/03/1959       Dalmatinac - Pan Hellenic 1:3    
  Monday, 30/03/1959       Julia - Lidcombe 3:1    
  Monday, 30/03/1959       Fairfield - Neerlandia 2:6    
  Monday, 30/03/1959       Sutherland - Polonia 5:1    
  Monday, 30/03/1959       Concordia - St George 1:0    
  Monday, 30/03/1959       White Eagles - Undercliffe 4:1    

3. Round

  Saturday, 04/04/1959       Blacktown BSK - Concordia 1:1    
  Saturday, 04/04/1959       Undercliffe - Corinthian BESC 0:12    
  Saturday, 04/04/1959       Sutherland - Dalmatinac 0:2    
  Saturday, 04/04/1959       Lidcombe - Fairfield 4:4    
  Saturday, 04/04/1959       Pan Hellenic - Julia 6:3    
  Saturday, 04/04/1959       Polonia - St George 2:4    
  Saturday, 04/04/1959       Neerlandia - White Eagles 3:2    

4. Round

  Saturday, 11/04/1959       St George - Blacktown BSK 5:1    
  Saturday, 11/04/1959       Fairfield - Pan Hellenic 4:5    
  Saturday, 11/04/1959       White Eagles - Lidcombe 5:1    
  Saturday, 11/04/1959       Corinthian BESC - Neerlandia 3:4    
  Saturday, 11/04/1959       Dalmatinac - Polonia 1:1    
  Saturday, 11/04/1959       Julia - Sutherland 1:1    
  Sunday, 12/04/1959       Concordia - Undercliffe 3:1    

5. Round

  Saturday, 18/04/1959       Polonia - Blacktown BSK 0:5    
  Saturday, 18/04/1959       Neerlandia - Concordia 1:4    
  Saturday, 18/04/1959       Lidcombe - Corinthian BESC 0:2    
  Saturday, 18/04/1959       Sutherland - Fairfield 4:2    
  Saturday, 18/04/1959       Dalmatinac - Julia 0:0    
  Saturday, 18/04/1959       Undercliffe - St George 0:6    
  Sunday, 19/04/1959       Pan Hellenic - White Eagles 2:0    

6. Round

  Saturday, 25/04/1959       Fairfield - Dalmatinac 3:3    
  Saturday, 25/04/1959       Corinthian BESC - Pan Hellenic 2:1    
  Saturday, 25/04/1959       St George - Neerlandia 4:5    
  Saturday, 25/04/1959       Julia - Polonia 0:3    
  Saturday, 25/04/1959       White Eagles - Sutherland 2:1    
  Saturday, 25/04/1959       Blacktown BSK - Undercliffe 4:1    
  Sunday, 26/04/1959       Concordia - Lidcombe 4:1    

7. Round

  Saturday, 02/05/1959       Dalmatinac - White Eagles 1:1    
  Saturday, 02/05/1959       Julia - Fairfield 2:0    
  Saturday, 02/05/1959       Lidcombe - St George 1:5    
  Saturday, 02/05/1959       Polonia - Undercliffe 3:2    
  Saturday, 02/05/1959       Sutherland - Corinthian BESC 2:2    
  Sunday, 03/05/1959       Neerlandia - Blacktown BSK 1:1    
  Sunday, 03/05/1959       Pan Hellenic - Concordia 3:1    

8. Round

  Saturday, 09/05/1959       Blacktown BSK - Lidcombe 5:2    
  Saturday, 09/05/1959       Corinthian BESC - Dalmatinac 0:0    
  Saturday, 09/05/1959       Fairfield - Polonia 1:4    
  Saturday, 09/05/1959       St George - Pan Hellenic 3:1    
  Saturday, 09/05/1959       Undercliffe - Neerlandia 2:8    
  Saturday, 09/05/1959       White Eagles - Julia 5:2    
  Sunday, 10/05/1959       Concordia - Sutherland 5:2    

9. Round

  Saturday, 16/05/1959       Dalmatinac - Concordia 2:3    
  Saturday, 16/05/1959       Fairfield - White Eagles 2:1    
  Saturday, 16/05/1959       Lidcombe - Undercliffe 3:1    
  Saturday, 16/05/1959       Polonia - Neerlandia 1:3    
  Saturday, 16/05/1959       Sutherland - St George 2:4    
  Sunday, 17/05/1959       Pan Hellenic - Blacktown BSK 1:1    
  Monday, 15/06/1959       Julia - Corinthian BESC 3:1    

10. Round

  Saturday, 23/05/1959       Corinthian BESC - Fairfield 4:1    
  Saturday, 23/05/1959       Neerlandia - Lidcombe 8:1    
  Saturday, 23/05/1959       Undercliffe - Pan Hellenic 0:6    
  Saturday, 23/05/1959       White Eagles - Polonia 4:3    
  Saturday, 23/05/1959       Blacktown BSK - Sutherland 4:1    
  Sunday, 24/05/1959       Concordia - Julia 2:1    
  Monday, 15/06/1959       St George - Dalmatinac 0:1    

11. Round

  Saturday, 30/05/1959       Dalmatinac - Blacktown BSK 1:0    
  Saturday, 30/05/1959       Fairfield - Concordia 0:2    
  Saturday, 30/05/1959       Julia - St George 2:0    
  Saturday, 30/05/1959       Polonia - Lidcombe 3:1    
  Saturday, 30/05/1959       Sutherland - Undercliffe 1:2    
  Saturday, 30/05/1959       White Eagles - Corinthian BESC 2:1    
  Sunday, 31/05/1959       Pan Hellenic - Neerlandia 1:4    

12. Round

  Saturday, 06/06/1959       Corinthian BESC - Polonia 2:2    
  Saturday, 06/06/1959       Lidcombe - Pan Hellenic 2:2    
  Saturday, 06/06/1959       Neerlandia - Sutherland 4:2    
  Saturday, 06/06/1959       St George - Fairfield 4:1    
  Saturday, 06/06/1959       Undercliffe - Dalmatinac 3:3    
  Sunday, 07/06/1959       Blacktown BSK - Julia 3:1    
  Sunday, 07/06/1959       Concordia - White Eagles 6:1    

13. Round

  Saturday, 13/06/1959       Corinthian BESC - Concordia 3:7    
  Saturday, 13/06/1959       Dalmatinac - Neerlandia 0:2    
  Saturday, 13/06/1959       Fairfield - Blacktown BSK 1:3    
  Saturday, 13/06/1959       Julia - Undercliffe 3:2    
  Saturday, 13/06/1959       Sutherland - Lidcombe 2:1    
  Saturday, 13/06/1959       White Eagles - St George 1:2    
  Sunday, 14/06/1959       Pan Hellenic - Polonia 3:1    

14. Round

  Saturday, 20/06/1959       Corinthian BESC - St George 1:2    
  Saturday, 20/06/1959       Dalmatinac - Lidcombe 2:1    
  Saturday, 20/06/1959       Fairfield - Undercliffe 2:2    
  Saturday, 20/06/1959       Julia - Neerlandia 1:2    
  Saturday, 20/06/1959       Sutherland - Pan Hellenic 0:6    
  Saturday, 20/06/1959       White Eagles - Blacktown BSK 1:2    
  Sunday, 21/06/1959       Concordia - Polonia 5:2    

15. Round

  Saturday, 27/06/1959       Lidcombe - Julia 3:2    
  Saturday, 27/06/1959       Neerlandia - Fairfield 6:2    
  Saturday, 27/06/1959       Polonia - Sutherland 3:2    
  Saturday, 27/06/1959       St George - Concordia 4:1    
  Saturday, 27/06/1959       Undercliffe - White Eagles 3:2    
  Sunday, 19/07/1959       Blacktown BSK - Corinthian BESC 1:3    
          Pan Hellenic - Dalmatinac      

16. Round

  Saturday, 04/07/1959       Corinthian BESC - Undercliffe 6:2    
  Saturday, 04/07/1959       Dalmatinac - Sutherland 1:3    
  Saturday, 04/07/1959       Fairfield - Lidcombe 0:3    
  Saturday, 04/07/1959       Julia - Pan Hellenic 0:1    
  Saturday, 04/07/1959       St George - Polonia 1:0    
  Saturday, 04/07/1959       White Eagles - Neerlandia 1:4    
  Sunday, 05/07/1959       Concordia - Blacktown BSK 2:0    

17. Round

  Saturday, 11/07/1959       Blacktown BSK - St George 3:3    
  Saturday, 11/07/1959       Lidcombe - White Eagles 5:1    
  Saturday, 11/07/1959       Neerlandia - Corinthian BESC 1:0    
  Saturday, 11/07/1959       Polonia - Dalmatinac 0:3    
  Saturday, 11/07/1959       Sutherland - Julia 4:5    
  Saturday, 11/07/1959       Undercliffe - Concordia 3:3    
  Sunday, 12/07/1959       Pan Hellenic - Fairfield 7:0    

18. Round

  Saturday, 18/07/1959       Blacktown BSK - Polonia 2:1    
  Saturday, 18/07/1959       Corinthian BESC - Lidcombe 0:0    
  Saturday, 18/07/1959       Fairfield - Sutherland 1:5    
  Saturday, 18/07/1959       Julia - Dalmatinac 2:2    
  Saturday, 18/07/1959       St George - Undercliffe 5:0    
  Saturday, 18/07/1959       White Eagles - Pan Hellenic 1:3    
  Sunday, 19/07/1959       Concordia - Neerlandia 0:1    

19. Round

  Saturday, 25/07/1959       Dalmatinac - Fairfield 8:0    
  Saturday, 25/07/1959       Lidcombe - Concordia 0:8    
  Saturday, 25/07/1959       Neerlandia - St George 0:3    
  Saturday, 25/07/1959       Polonia - Julia 3:1    
  Saturday, 25/07/1959       Sutherland - White Eagles 4:2    
  Sunday, 26/07/1959       Pan Hellenic - Corinthian BESC 5:2    
  Sunday, 26/07/1959       Undercliffe - Blacktown BSK      

20. Round

  Saturday, 01/08/1959       White Eagles - Dalmatinac 1:1    
  Saturday, 01/08/1959       Fairfield - Julia 1:3    
  Saturday, 01/08/1959       St George - Lidcombe 7:2    
  Saturday, 01/08/1959       Undercliffe - Polonia 4:2    
  Saturday, 01/08/1959       Corinthian BESC - Sutherland 3:1    
  Saturday, 01/08/1959       Blacktown BSK - Neerlandia 0:3    
  Sunday, 02/08/1959       Concordia - Pan Hellenic 0:0    

21. Round

  Saturday, 08/08/1959       Lidcombe - Blacktown BSK 0:2    
  Saturday, 08/08/1959       Sutherland - Concordia 2:6    
  Saturday, 08/08/1959       Dalmatinac - Corinthian BESC 3:0    
  Saturday, 08/08/1959       Polonia - Fairfield 5:0    
  Saturday, 08/08/1959       Pan Hellenic - St George 1:1    
  Saturday, 08/08/1959       Neerlandia - Undercliffe 8:0    
  Saturday, 08/08/1959       Julia - White Eagles 3:2    

22. Round

  Saturday, 15/08/1959       White Eagles - Fairfield 2:1    
  Saturday, 15/08/1959       Blacktown BSK - Pan Hellenic 5:6    
  Saturday, 15/08/1959       Corinthian BESC - Julia 3:0    
  Saturday, 15/08/1959       Undercliffe - Lidcombe 2:2    
  Saturday, 15/08/1959       Neerlandia - Polonia 4:0    
  Saturday, 15/08/1959       St George - Sutherland 4:0    
  Sunday, 16/08/1959       Concordia - Dalmatinac 0:1    

23. Round

  Saturday, 22/08/1959       Fairfield - Corinthian BESC 1:1    
  Saturday, 22/08/1959       Lidcombe - Neerlandia 0:1    
  Saturday, 22/08/1959       Pan Hellenic - Undercliffe 8:1    
  Saturday, 22/08/1959       Polonia - White Eagles 3:3    
  Saturday, 22/08/1959       Sutherland - Blacktown BSK 4:2    
  Saturday, 22/08/1959       Julia - Concordia 3:1    
  Saturday, 22/08/1959       Dalmatinac - St George 1:0    

24. Round

  Saturday, 29/08/1959       Blacktown BSK - Dalmatinac 0:0    
  Saturday, 29/08/1959       Concordia - Fairfield 6:2    
  Saturday, 29/08/1959       St George - Julia 3:1    
  Saturday, 29/08/1959       Lidcombe - Polonia 1:1    
  Saturday, 29/08/1959       Undercliffe - Sutherland 2:8    
  Saturday, 29/08/1959       Corinthian BESC - White Eagles 6:0    
  Saturday, 29/08/1959       Neerlandia - Pan Hellenic 3:3    

25. Round

  Saturday, 05/09/1959       Julia - Blacktown BSK 1:3    
  Saturday, 05/09/1959       White Eagles - Concordia 1:6    
  Saturday, 05/09/1959       Sutherland - Neerlandia 8:5    
  Saturday, 05/09/1959       Fairfield - St George 0:8    
  Saturday, 05/09/1959       Dalmatinac - Undercliffe 6:2    
  Sunday, 06/09/1959       Pan Hellenic - Lidcombe 2:0    
          Polonia - Corinthian BESC      

26. Round

  Saturday, 12/09/1959       Blacktown BSK - Fairfield 3:2    
  Saturday, 12/09/1959       Undercliffe - Julia      
  Saturday, 12/09/1959       Lidcombe - Sutherland 0:1    
  Saturday, 12/09/1959       St George - White Eagles 10:0    
  Saturday, 12/09/1959       Polonia - Pan Hellenic 1:4    
  Sunday, 13/09/1959       Concordia - Corinthian BESC 1:2    
  Sunday, 13/09/1959       Neerlandia - Dalmatinac 6:0    
P Team M. W D L Diff. Goals Pts. Home Away
1. (1.) Neerlandia 26 20 2 4 51 94 : 43 42 13 8 2 3 46 : 20 18 13 12 0 1 48 : 23 24
2. (2.) Pan Hellenic 25 17 5 3 49 86 : 37 39 12 9 2 1 45 : 15 20 13 8 3 2 41 : 22 19
3. (4.) St George 26 18 2 6 58 89 : 31 38 13 10 0 3 51 : 16 20 13 8 2 3 38 : 15 18
4. (3.) Concordia 26 17 3 6 42 80 : 38 37 13 9 1 3 35 : 14 19 13 8 2 3 45 : 24 18
5. (6.) Blacktown BSK 25 12 6 7 11 54 : 43 30 13 6 4 3 32 : 25 16 12 6 2 4 22 : 18 14
6. (5.) Dalmatinac 25 10 9 6 10 44 : 34 29 13 6 3 4 27 : 16 15 12 4 6 2 17 : 18 14
7. (7.) Corinthian BESC 25 11 5 9 21 63 : 42 27 13 6 3 4 34 : 22 15 12 5 2 5 29 : 20 12
8. (8.) Julia 25 10 3 12 -8 45 : 53 23 13 7 2 4 24 : 19 16 12 3 1 8 21 : 34 7
9. (9.) Sutherland 26 10 2 14 -10 66 : 76 22 13 6 1 6 38 : 40 13 13 4 1 8 28 : 36 9
10. (10.) Polonia 25 7 4 14 -17 46 : 63 18 12 5 1 6 25 : 30 11 13 2 3 8 21 : 33 7
11. (11.) White Eagles 26 7 4 15 -31 46 : 77 18 13 7 1 5 30 : 28 15 13 0 3 10 16 : 49 3
12. (12.) Lidcombe 26 5 5 16 -36 38 : 74 15 13 4 3 6 22 : 31 11 13 1 2 10 16 : 43 4
13. (13.) Undercliffe 24 4 4 16 -69 40 : 109 12 11 3 3 5 23 : 53 9 13 1 1 11 17 : 56 3
14. (14.) Fairfield 26 1 4 21 -71 34 : 105 6 13 1 3 9 18 : 46 5 13 0 1 12 16 : 59 1

Some results and final table are unknown

Neerlandia were promoted to Division One

Undercliffe and Fairfield were relegated to Division Three

Next season 12 teams in division

Return to League Index

Return to League Index